Clicky

Jump to content

Galaxy S4 - Discutii generale


Recommended Posts

Iar povestea cu ia-ti DSLR. Poate nu am bani :D. O sa spui atunci de ce am pretentii. Pentru ca stiu ca se poate. Sunt camere de pe telefoane ok, Nokia 808 pe timp de zi e de ajuns pentru multi utilizatori, ca vreau poze pentru mine, familie, prieteni nu sa ma duc cu ele la concursuri.. Eu de aceea nu vreau DSLR.. ca nu am nevoie, dar mi se pare ciudat sa pui camera de 13 megapixeli cum au facut Sony si sa iasa pozele mai prost ca pe Xperia S, poate si Xperia Arc..adica sa aduca ceva in plus.. Iar la Samsung Galaxy S4.. nu ma pricep care e chestia cu senzorul..,dar arata mai bine pozele de pe S3 (ma refer la faptul ca prind mai mult cadrul). Si astept sa fie mereu un mic plus, macar unul mic fata de telefonul precedent. La asta ma refer, nu am pretentii sa aibe si zoom optic de 10x in 8mm, sper ca m-am facut inteles.

 

1. Exynos 5410 nu suporta 4G sau LTE ?

2. Si pana la urma 4G pana la ce viteza merge si LTE pana la ce viteza ?

3. Credeti in varianta de a venii si la noi cu Snapdragon avand in tara 4G?

Link to comment
Share on other sites

Ba da, inseamna banda de 100 MB/s, si sunt de obicei direct integrate in aceeasi pastila de siliciu unde este procesorul,procesorul grafic, memoria RAM, antena Bluetooth si cea GPS. Din cate stiam eu in Exynos Samsung incorpora un modem de 21 MB/s adica 3G. Acum s-ar putea sa fi facut ca la Note 2 adica sa utilizeze o antena 4G montata in afara procesorului, dar care implica un consum energetic mai ridicat. De aia toti pun Qualcomm pe telefoanele lor pt SUA, pt ca acestea incorporeaza modemul inclus in chip+intelegerea tacita dintre Qualcomm si operatorii din SUA (cartel). Totusi sunt sigur ca ati citit acel zvon ca Exynos 5410 ar avea probleme cu consumul si cu incalzirea puternica, deci este posibil ca Samsung sa nu dea foc la propriu la noul Galaxy :)

Link to comment
Share on other sites

LTE=4G Ambele procesoare merg pe LTE, dar la Snapdragon modulul LTE este incorporat in procesor si cica s-ar descurca mai bine pentru retelele din America. Din aceasta cauza versiunile americane ale telefoanelor erau majoritar cu Snapdragon.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa ia foc Exynos 5410? cel de pe S3 are 32nm, pe  s2 45nm si acela se incalzea foarte tare. Cred ca Exynos 5410 are 28nm, deci consum mai mic si se incalzeste mai putin, plus ca are si procesul A7 de 1,2ghz care va functiona o parte din timp, depinde la ce folosim telefonul.

 

Eu unul sper sa fie cifre ok ale bateriei.. si sa apara versiunea cu Exynos la noi, desi imi "e frica" ca va venii cu Snapdragon. Tot nu mi-a raspuns nimeni daca stie, asta am vazut si eu la prezentare ca are 4G/LTE, dar acolo a fost prezentat doar cel cu Snapdragon. Exynos 5410 suporta LTE/4G sau viteze pana la cat, daca stie cineva?

 

Si fara suparare, schimbati poza aia cu Nexus si puneti ceva legat de S4, ca e topic de S4  :D.

Edited by Razvann
Link to comment
Share on other sites

In Anglia va fi Snapdragon 600, deci 99% sanse ca si in Romania sa vina cu Snapdragon. Nu stiu de ce, dar am o presimtire ca Exynos-ul octa-core inca e la nivel de experimente si a fost doar marketing. Ciudat cum n-a aparut niciun benchmark pe Exynos de la lansare. Parca vad in toata lumea Snapdragon 600 si scot peste 6 luni S4 Plus cu Exynos.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Din ce vad Exynos 5 Octa nu suporta LTE, asa scrie GSMArena, unde probabil ai citit ca vine cu Snapdragon 600 in UK... Unde este varianta cu Exynos.. sa nu fie adevarat ce ai spus, sper. Din ce in ce mai mult cred ca va venii si la noi cu Qualcomm.

 

Am avut dreptate, din pacate.. cum mi-a spus si acea persoan ca ala e motivul de are in teste varinta cu Snapdragon..., in Romania va venii aceasta varianta a S4-ul cea cu Qualcomm - Snapdragon 600. Mie unul nu imi place aceasta veste.. Foarte putine tari din Europa au Exynos din ce vad eu.

 

http://www.sammobile.com/2013/03/20/your-country-will-get-exynos-or-snapdragon-variant-of-the-galaxy-s-4-we-have-the-answer/#.UUnvv7LiW-M.twitter

Edited by Razvann
Link to comment
Share on other sites

Procesoarele Quallcomm sunt cele mai fiabile la nivel de smartphone. Racire buna, foarte rapide, battery friendly, conectivitate LTE si mai ales foarte stabile. Singurul lucru care l-am regretat la trecerea de la One S la S3 a fost procesorul Snapdragon Krait care era net superior fata de Exynos. Daca ar fi sa trec la S4 varianta cu Snapdragon 600 m-ar convinge sa fac pasul.

 

Sent from my Android device

 

 

Link to comment
Share on other sites

One S avea procesor cu 28nm, a fost primul, de aceea nu se incalzea asa tare si era si bun ca performante, iar S3 avea 32nm. Probabil cele de pe S4 si Snapdragon 600 si Exynos 5 Octa sunt de 28nm.

 

Asta ma face sa ma gandesc ecranul 5" cu Procesor cu 0,2 ghz peste HTC One dar si cu bateria de 2600mAh sa tina mai mult ca cea de pe HTC One?

 

Am aflat o diferenta intre S4 si HTC One. S4 are Snapdragon 600 1,9 Ghz + 2 GB Ram DDR3, Htc One are Snapdragon 1,7 Ghz +2GB Ram DDR2.

Edited by Razvann
Link to comment
Share on other sites

Razvan, sunt sigur ca versiunea cu Exynos va ajunge si in Romania pe cai mai mult sau mai putin oficiale. Daca tii mortis sa ai Exynos probabil vei astepta un pic mai mult. La fel cum au aparut la noi I9305 cand nu aveam LTE (nici acum n-avem ca s-o spunem p-aia dreapta), asa va aparea si I9500.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Varianta i9305.. Nu am vazut-o prin prea multe magazine online, pana acum doar in 1.., dar sincer nici nu am cautat avand deja telefonul. Nu tin mortis, pana nu vad rezultatele procesoarelor si al bateriei.

 

Oricum Exynos 5 Octa merge pana la 42mbps.. nici nu o sa avem noi pana apare S5 viteze mai mari, deci mie mi-ar fi de ajuns, daca se misca mai bine si bateria este mai ok.

 

Pana nu e un review complet si comparabil cu ambele procesoare nu ma mai pronunt legat de ce varianta voi alege daca o sa fie cazul sa iau S4-ul.

Edited by Razvann
Link to comment
Share on other sites

Performante, ca performante sa vedem bateria cum se descurca la Exynos 5 Octa vs Snapdragon 600.

 

Iata si primul i9500 (apare aici) de vanzare in Romania, la precomanda la QuickMobile si un pret... foarte mare. La altii 600, 650 euro la noi 700.. Poate e atat ca e la precomanda si va scadea pretul dupa aparitie, dar nu foarte mult..

 

http://www.quickmobile.ro/telefoane-mobile/samsung-galaxy-s4-16gb-i9500-black.html

Edited by Razvann
Link to comment
Share on other sites

QuickMobile s-a grabit sa agate clienti la un pret bun, dar pun pariu ca nu-ti pot garanta ce procesor are S4-ul pe care-l vei primi.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asa cred si eu ca Sp1tfire, lafel si telefonultau.eu a pus I9500, macar ei nu au un pret (dar la intrebarea cuiva la ce pret va venii estimativ, i s-a raspuns 630 euro). Sper ca va venii pe 26, 28 aprilie si varianta cu Exynos.. sa nu fie o intarziere.

 

Da Deio sa ii intrebi, suntem curiosi. Acelasi pret vad ca il are si HTC One la ei (2999 lei).

Link to comment
Share on other sites

Si eu as prefera varianta cu Snapdragon, pentru ca luat la mana, si comparat cu Exynos, parca ar avea consum mai mic. Evident ca fiind varianta LTE, nu poti sa il folosesti aici decat daca ai doar LTE.

 

Si daca ar fi sa visez, as prefera un S4 cu Krait dual-core si baterie de 3200mAh. Sa ma tina bateria o saptamana real. :) Vise :(

Link to comment
Share on other sites

da, LTE merge si pe 3G. Dar telefonul, nu stiu daca este el compatibil 100%. Pentru ca variantele europene sunt testate pe retele GSM din Europa. Optimizarile radio conteaza foarte mult.

Comunicarea se face mai eficient daca telefonul este testat in prealabil de operator.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use