Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

La noi in Romania de ce nu vin :))? E bine totusi ca fac poze in aceleasi locuri si poti compara asa.. ca idee telefoanele. Oricum cum spuneam si mai demult, pentru ce folosesc majoritatea pozele, sa le tina amintire, sa le puna pe facebook, alte site-uri de genul sunt destul de ok telefoanele de acum, dar mici imbunatatiri nu strica. Asa fiecare ridica stacheta si poate o sa ajunga si alte telefoane ca si Nokia 808, ma uitam aseara din nou la poze si sunt mai mult decat multumitorare, spre excelente, in conditii de zi.

Noi avem Mobilissimo ;):D. Imi placea daca cei de la GSMArena, filmau cu HTC One bataile dintre scutieri si protestatari. Mai ales ca are stabilizare video :))

Edited by ionel

Lasa Razvane, ca tie nu ti-a placut nici cum fotografiaza S3-ul si nici cum arata si ti l-ai cumparat pana la urma, iar acum iti place S4, dar n-o sa ti-l ei, ca nu ai avea de ce, fiind la fel in mare parte cu ce ai acum.

Mie totusi, imi place de tine ca te agiti foarte tare cu pozele astea la orice model. Te ocupi cumva cu foto? Ca mi se pare foarte mare interesul tau pentru zona asta.

Eu consider ca pozele ies ok pentru un telefon si nu cred ca mii de postari pe tema asta o sa-i determine pe cei de la Samsung sau HTC sa puna senzori mai buni pe telefoane.
Am niste poze facute cu S2 prin Transfagarasan si vreau sa-ti spun ca arata similar cu cele de S3, Note 1 si 2, etc.

Nu prea vad diferente, decat daca as sta cu lupa pe ele.

Intre S2 si S3 diferentele sunt cum o sa fie intre S3 si S4,daca are 13 mpx asta nu o face o camera foarte buna,stiu camera foto la 10mpx de peste 4000 lei care scoate poze superbe,dar asta nu insemna ca o camera de 350 lei cu 16 mpx este mai buna.

Ceea ce vreau sa zic este ca daca au pus 13mpx asta nu insemna ca este un pas in fata,ba poate fi chiar aceeasi calitate..

Normal. Pana la urma au aceeasi senzori, doar rezolutia captata o schimba. Sunt foarte curios, cu ce varianta de procesor va veni acest telefon in Romania. La New York la prezentare, i-au cam durut in cot sa clarifice ce procesor are telefonul Snapdragon sau Exynos. Cred ca pana la urma va avea tot Snapdragon 600, pt ca stiu ca erau niste zvonuri despre Exynos 5410 care spuneau ca modelul acesta de procesor avea probleme.

Edited by ionel

Cum adica ce procesor are acest telefon? Cel de acolo, pe care l-au butonat si Buhnici si toate filmuletele de pe youtube sunt cu Snapdragon 600. In Romania in magazinele operatorilor va venii variantA cu Snapdragon 600 si probabil vor fi aduse si S4 cu Exynos 5 Octa in magazinele online. Ce e ciudat ca nu au aparut decat mai demult doar 2, 3 teste in Antutu, 2 cu procesor Exynos 5 Octa de 1,8Ghz si 1 cu procesorul tactat la 1,6Ghz, de atunci nimic. Ar fi o surpriza sa apara doar acest model... sau cel cu Exynos sa intarzie.

Guest Deio

Oficial la operatori vine varianta cu Qualcomm. Neoficial deja este in precomanda la retaileri cel cu Exynos, v-am zis in posturile precedente. Probabil ca se va vinde in amblele variante. Varianta mai atragatoare este cea cu Qualcomm.

Ideea de a avea 2 motoare intr-o masina dar sa nu pot folosi decat unul pe anumit moment, mi se pare cel mai prost marketing vreodata si cea mai mare deceptie si pacaleala.  Ai 8 nuclee, dar doar 4 iti functioneaza, nu stii nici alea care, pentru ca nu poti masura ca utilizator, doar programatorii pot sti, sau cu aplicatii care au nevoie de Superuser.

Deci daca un joc 3D nu ruleaza bine, de unde stim care din setul de procesoare functioneaza si daca se comuta corect?

Ce am face daca am avea SUV-uri cu 2 motoare sa mergem in oras cu ele?

Ce ar face Intel daca ar avea un i7 cu 8 nuclee, dar doar 4 ar functiona, restul ar dormi? Ideea este frustranta si "deceiving", adica am 8-core, dar nu le am de fapt. Samsung, Samsung, de ce te tii de prostii?

Si eu cred ca varianta Qualcomm ar fi mult mai potrivita pentru a fi echilibrat balansul putere/autonomie. Si habar n-am daca exista aplicatie sa necesite 8 nuclee de procesare pe Android, sau macar pe Windows. Vorbim aici de calculatoare pt uzul normal nu de supercalculatoare ca acolo e alta poveste :). Exista un scenariu cum ca varianta cu Exynos ar intarzia si cea cu Qualcomm 600 va fi cea oficiala gasita la operatori. Eu habar n-am de ce Samsung s-au incapatanat sa puna un 8-core. Puteau pune Exynos 5250 cum este cel de pe Nexus 10 cu Mali T-604. Asta 8-core vad ca e mai prostut la GPU cel putin din punct de vedere al unitatii GFLOPS

Mali T-604 scoate 72 GFLOPS, iar PowerVR SGX 544MP3 scoate 51,2. Cert e ca daca anul asta au pus un 8-core la anul cate vor mai pune??? 20???

Guest Deio

Ha!

Pai daca puneau 5250 tinea prea mult bateria si nu era bine, doar trebuie incarcat zilnic, ordin de la "feedback-eri"

Si dual-core nu dadea bine la marketing, ii acuzau Engadget si alte panarame ca nu sunt "in trend"

Pun pariu pe o bere virtuala :) ca cel cu Exynos va mai scump decat cel cu Snapdragon 600, ori ca cea cu Exynos va veni la fel de repede cum vin si variantele de 64 GB ale lui S3 si Note 2 :)), pe piata adica niciodata. Totusi din cunostintele mele vagi stiu ca ARM Cortex A-15 este cea mai puternica varianta ARMv7. Ma intreb cat tine bateria cu 4 tractoare activate si daca softul nu comuta si se activeaza toate 8 oare nu se va infierbanta si va face ca reactorul de la Cernobâl?? :))

Edited by ionel

Nu stiu ce va agitati atat pt Exynos...cand se stie ca Snapdragon este mai bun.Daca ar fi sa cumpar inca un Samsung as cumpara varianta cu Snapdragon ;)

In loc sa fiti interesati de ce stie sa faca, va stresati daca e quadcore sau octacore. Cred ca trebuie sa asteptati lansarea lui S5 cu 16 core-uri ca sa dispara lag-ul la accesarea dialer-ului :D

Adica daca developer-ul e slab pregatit ? Nu cred, normal ar fi ca sa fie implementat ceva la nivel de chip sa nu functioneze 8 deodata

si daca softul nu comuta si se activeaza toate 8 oare nu se va infierbanta si va face ca reactorul de la Cernobâl?? :))

Probabil ca au implementat ei ceva, ca doar si la reactoare au sisteme de protectie, dar ce te faci cand pica toate in lant? Si nu ma refeream neaparat la developeri sunt sigur ca cei care scriu instructiunile si softurile sunt foarte buni, si nici la cei care scriu aplicatii, ci la o situatie pur ipotetica. Cert e ca au probleme aceste chipuri si de aceea au ales Qualcomm.

Nu intelegeti ceva.. Daca se incalzea rau S2 si HTC One X, si gata are 8 procesoare S4 se va incalzi, clar. In primul rand stiu ca stiti, dar cum vad pe facebook pe paginile samsung mobile romania, samsung mobilers.. ei cred ca octa core inseamna ca ruleaza toate.. Deci cele 4 A7 sunt facute intentionat pentru a tine bateria cand e telefonul in stand by sau umblii prin meniu. In primul rand nu S2 sa incalzea pentru ca avea procesor 45nm, HTC One X am uitat ce avea dar oricum peste S3 care are 32nm si nu se incalzeste. Probabil S4 e facut pe 28nm ca One S, se incalzea acela rau? Deci nu o sa se incalzeasca nici acesta... S3-ul pe langa S2 nu am avut acea problema..

La S2 bagat la incarcat si utilizat la maxim ajungeam la 60 de grade ardea plasticul. Deci nu o sa fiarba oua sau sa se prajeasca pe S4 orice procesor ar avea Snapdragon sau Exynos 5 Octa..Nu stiu de ce cred ca faza cu Exynos 5 Octa e o pacaleala sau sigur va intarzia. Tin eu minte gresit sau nu au spus nimic la New York de varianta cu Exynos ??

Treaba asta cu accesarea dialer-ul am rezolvat-o simplu. EXDIALER, ramane deschis in memoria ram si se misca foarte bine, iar din cate am vazut in 2 clipuri si la S4 cred ca va persista. Au ei de lucrat un pic la nenorocirea asta...

Review Samsung Galaxy S4 PhoneArena: http://www.phonearena.com/reviews/Samsung-Galaxy-S4-Review_id3280.

Ca idee, desi nu conteaza, S4 a primit de la ei nota 9,3; HTC One 9,1.

La final ca puncte negative, apare calitatea convorbirii mediocra, spun acestia. Poate se rezolva prin soft ceva.. Ar fi inexplicabil la un asemenea telefon.. mai ales ca S3 este excelent la acest capitol, am vorbit si de pe stadion, adevarat ca nu era o multime de suporteri, dar totusi galagie si nici nu era dat la maxim volumul. Par mici probleme si la filmare, detalii "nu foarte multe", iar ceva ciudat, desi e cu dus si intors si cu pozele astea.. poate 3 au facut, 2 au iesit bune si au pus pe cea care a iesit mai prost, zic ca idee ca de aceea e greu sa compari, dar desi are apertura F2.2 fata de F2.6, pozele in lumina slaba in interior pe S4 par un pic mai proaste ca cele de pe S3, lafel si la folosirea "blitz-ului".

Sunt tare curios cum se descurca bateria pe S4 fata de HTC One, deoarece are doar 300mAh in plus, dar si 0,3" la ecran + 0,2 ghz la procesor. Va conta mult si ecranul Amoled cat va consuma si cat de mult au rezolvat problema Amoled-ul cu "albul". Eu aveam impresia ca va venii acum si HTC One si S4, dar nu suntem in aprilie :)), am incurcat luna. Din prea putina rabdare sa le vad pe ambele.

Edited by Razvann

M-am uitat si eu putin la review-ul in cauza si am ramas masca la rularea cu lag prin meniu! Interfata TW e jalnica! Pe Note-ul meu i-am aplicat Nova (var platita) si se misca impecabil! Sa ai lag in meniu la un tel de 3000 lei, de generatie actuala, este impardonabil! Sa nu observe asta la pretestari?! Ar fi de dorit sa lase soft-ul deoparte si sa ramana la hardware!

In rest, tel nu ma incanta deloc, acelasi design, cu mici retusuri e adevarat, mai maricel, la care au pus aplicatii soft pe care nu le folosesc multi la adevarata capacitate.

Vroiam sa-mi cumpar un smartphone intr-un final, insa coreeanul in mod cert e o dezamagire pt subsemnatul, asa incat am sa ma reorientez. Htc-ul pare un hit, insa vreau sa-l vad utilizat de mai multi si poate am sa ma decid in favoarea sa.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD

Eu zic ca Snapdragon 600 este un mai fiabil decat Exynos 5 Octa. Adica 600 este o varianta imbunatatita a lui S4 Pro, care este pe Nexus 4, Xperia Z sau altele.

Nu intelegeti ceva.. Daca se incalzea rau S2 si HTC One X, si gata are 8 procesoare S4 se va incalzi, clar. In primul rand stiu ca stiti, dar cum vad pe facebook pe paginile samsung mobile romania, samsung mobilers.. ei cred ca octa core inseamna ca ruleaza toate.. Deci cele 4 A7 sunt facute intentionat pentru a tine bateria cand e telefonul in stand by sau umblii prin meniu. In primul rand nu S2 sa incalzea pentru ca avea procesor 45nm, HTC One X am uitat ce avea dar oricum peste S3 care are 32nm si nu se incalzeste. Probabil S4 e facut pe 28nm ca One S, se incalzea acela rau? Deci nu o sa se incalzeasca nici acesta... S3-ul pe langa S2 nu am avut acea problema..

La S2 bagat la incarcat si utilizat la maxim ajungeam la 60 de grade ardea plasticul. Deci nu o sa fiarba oua sau sa se prajeasca pe S4 orice procesor ar avea Snapdragon sau Exynos 5 Octa..Nu stiu de ce cred ca faza cu Exynos 5 Octa e o pacaleala sau sigur va intarzia. Tin eu minte gresit sau nu au spus nimic la New York de varianta cu Exynos ??

One X se incalzea din cauza procesorului Tegra 3 era fabricat pe un proces de 40 nm, Exynos era pe 32 nm, iar Snapdragon S4 Krait pe 28nm (ca mai este un S4-dual-core Cortex A5 pe 45 nm), si de aici poti trage singur concluziile. Cert este ca un Quad-core Cortex A15 este deja un overkill pt telefon, parerea mea. La cat este de puternic A15 puteau sa-l lase la dual-core, pt ca nu trebuia mai mult. Exynos 5 Octa este intradevar pe 28 nm. Snapdragon 600 este o varianta imbunatatita a lui S4 Pro, cu instrunctiuni de A15: http://en.wikipedia.org/wiki/Krait_%28CPU%29

Edited by ionel

Pentru un utilizator obisnuit 'jdemii de procesoare sunt fix pix. Peste dual-core e doar moft. Nu am observat aplicatie care sa nu ruleze mai mult decat decent pe S2-ul meu. Singura buba e ca daca esti gamer inrait pe telefon, atunci patesti ca si la PC, esti fortat sa-ti cumperi ceva mai performant, pentru ca cele mai recente jocuri au cerinte nesimtite. In rest, pentru utilitare, office, social media, dual core e mai mult decat suficient. Mai bine s-ar concentra pe imbunatatirea consumului bateriei, dar asta-i doar interesul utilizatorului, nu si al producatorului. ;)

Guest Deio

Eu pe telefon nici nu ma joc. Ecranul mic e pistol cu apa fata de o tableta. De altfel, de ce s-au inventat si alea? :)

Bine, nu toti au tablete si unora le e mai facil sa care doar un gadget. Dar un Nexus 7 e perfect si incape si in unele buzunare.

Eu am si tableta si telefon, dar tableta este mult sub telefon. Ma refer aici la Galaxy tab 2 de 10.1" si la Note2.

In jocuri tableta nu conteaza, e in stare sa ruleze doar jocuri simple, gen remi, angry birds, etc. Ruleaza si jocuri mai tari, nu agata si merge destul de bine, doar ca arata foarte aiurea si o si manevrez foarte greu. La imagine si culori, nicio apropiere de Note2. Evident, sunt ecrane diferite.

Nici nu ma gandesc sa ma joc pe ea.

Si eu ma joc numai pe tableta, dar am vrut una buna care sa tina cat mai mult. Oricat de bun ar fi un telefon, nu se compara cu ecranul mare.