Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Pacat ca multe din acestea nu se pot folosii in Romania.. si ca nu au sau nu fac ceva sa aiba si limba romana.... Doar nu vorbesc cu telefonul in engleza.... Cateodata din unele imagini da senzatia ca ar fi iPhone cu acea dunga gri :)))

Dimensiuni: lungime 136,6 identic cu S3, latime 69,8 la S3 era 70,6 si 7,9 fata de 8,6 pe S3.

Deci lafel de mare cat S3, dar cu un ecran de 5".

Edited by Razvann

deci............... pe scurt.......dezamagit

prezentarea a lasat de dorit

despre partea hardware............ nimic

o gramada de functii soft....................majoritatea inutile

ecran full hd , baterie de 2600 si senzor IR si o carcasa mai buna si mai rezistenta

pe scurt..............un s3 cu mai multe functii papartea soft si vreo 2 senzori

asteptam review detaliat sa vedem mai exact ce poate

Edited by razvanrudy

Sincer, nu m-a dat pe spate telefonul. Cum am spus cu câteva zile în urmă, va fi un upgrade de hardware și software. Au adoptat strategia Apple. Putem vorbi de un Galaxy S3S.

Guest Marius18

O sa fie bun pentru cei care nu si-au luat S3 sau alt telefon quad-core, chiar este un upgrade dar sincer unul bun fata de S3. Eu sincer ma bucur ca au venit cu multe upgraduri de software, practic acest lucru a facut din Samsung nr 1, restu care scot telefoane cu android doar pun androidul ala pe telefon isi pun interfata proprie si gata de lansat de piata. Samsung gandeste diferit. 

Ce este foarte tare... dimensiunile..

Samsung Galaxy S4 ecran 5" :

136.6 mm
69.8 mm
7.9 mm

130 grame

Xperia Z ecran 5":

139 mm
71 mm
7.9 mm

146 grame

HTC One ecran 4,7", dar dimenisiunile:

137.4 mm
68.2 mm
9.3 mm

143 grame.

Deci lafel cat HTC One care are ecran de 4,7.. Asta imi place. Asteptam un review complet si pretul.. .sa speram ca pe la 27, 28 maxim... Sa speram..

Si ce vad in video-ul postat de Erwin, din nou lag.. in widget-uri.. Trebuie sa aiba 20 de procesoare sa mearga ok.. sau Nature UX-ul ala sa il faca intr-un fel sa mearga pentru un telefon de 30 de milioane sau cat va costa..

Edited by Razvann

E mult mai ok S4 ca dimensiuni. Margine laterala este mai mica ca la S3 vizibil si arata foarte bine (se vede bine in ultima poza).. Marginea de jos lafel mai mica ca la S3.. Arata mai bine din fata decat S3-ul, mai "finut". Aceleasi dimensiuni cu S3.

Exynos Quad-Core de 1,6ghz si celalalt de 1,2ghz... deci 1.6 nu 1,8.. de ce? Inseamna ca cifrele din benchemarku-uri o sa fie si mai mici ?

S3 vs S4:

post-111-0-27921600-1363308351_thumb.jpg

post-111-0-65729700-1363308359_thumb.jpg

post-111-0-06291600-1363308366_thumb.jpg

post-111-0-10000800-1363308370_thumb.jpg

post-111-0-38807500-1363308377_thumb.jpg

Edited by Razvann

Ma fratilor dar cand iphone fac telefoane la fel de 3 ani ? Numai zice nimeni nimic. Cand face samsung telefoane , ori ca e plastic , ori ca merge greu.

O camera 3d ii mai trebuie si tot apareau comentarii. Arata frumos telefonul. Ce vroiati sa ii faca sa il faca triunghi? Ce sa ii mai faca... E perfect.

http://blog.gsmarena.com/the-samsung-galaxy-s4-promo-video-gives-the-rundown-in-little-over-4-minutes-video/

Promo S4 cu toate functile pentru cei are au pierdut conferinta. Se poate atinge ecranul si cu manusile. Daca ar fi S Translator si in romana, ar fi perfect..Se aude ca in viitor sa apara si alte limbi fata de cele 8 sau 10 am uitat, prezentate de ei.

Daca camera este un pic mai buna ca S3, bateria mai buna, dispare acel "lag". Astept review-urile detaliate si daca sunt ok, eu unul il cumpar.. dar sa fie la 27 de milioane la aparitie.. pentru a astepta cateva luni sa mai scada..

Edited by Razvann

Acel lag 99% nu o sa dispara,daca isi dadeau interesul disparea odata cu S2,mie unul nu imi place,pentru moment S3 -ul face tot ce ii cer foarte bine,iar cand o sa vina momentul schimbarii o sa fie intre noul Iphone de anul acesta si Htc one sau de ce nu noul Nexus care nu o sa fie produs de Lg din fericire...

M-am uitat la prezentari si nu pot decat sa concluzionez ca pe linie de design si functii noul S4 e un S3 facelift. Atat si nimic mai mult. Astept sa il vad cum va fi in realitate si un test comparativ cu HTC One. Restul sunt pure speculatii si vrajeli de marketing.

Sent from my Android device

In primul rand vreau sa multumesc chinezoiului care a postat tot despre telefon cu o zi inainte. Astfel am putut sa dorm blana fara grija ca ratez "the next big flop". Same-sung a introdus o gramada de ghidusii software, care vor ajunge intr-un final si pe S3. Singurul lucru care m-a impresionat e faptul ca il poti folosi cu manusi, +1 pentru Samsung. Asta e singura functie utila pe care mi-as dori-o. Si pentru final: HTC, take my money NOW :wub:

P.S. Stiu ca se va vinde in zeci de milioane de unitati, probabil in benchmarks va fi peste HTC One, dar vreau sa inot impotriva curentului si sa ma "bat" cu posesorii de S4 pe-aici, doar vi-l veti cumpara, nu?

Erwin, HTC sau Samsung?

@w3bz Relax, tocmai ca spunem si despre iPhone ca e acelasi de 3 ani. Parca te-a oprit Politia "Da' pe ala de ce nu-l opriti ?" :lol:

Sent from my SmartTabII7 using Tapatalk HD

Ce ma distreaza este faptul ca atunci cand vorbim serios :) ajungem doar la doua marci (in cazul Android-ului) : HTC sau Samsung.

Si totusi ce aduce in plus fata de S3 sunt caracteristici deloc de neglijat:

- ecranul de 5" si cei 1080 x 1920 pixeli :)

- 4G

- 2 GB RAM

- Camera de 13 MP

- Infrared !?!

- bateria de 2600 mAh

ecranul de 5" anuleaza potenta bateriei de 400mAh comparativ cu cea a S3-ului (aia are un ecran de 4.8" de sustinut) - oricum e pura speculatie si trebuie sa il vezi in testele reale cum se comporta

4G nu vei folosi la capacitate maxima in Romanica cel putin 2 - 3 ani de acum incolo

13mp vs 8 mp - diferente insignifiante din punctul de vedere al unui fotograf amator

infrared nu cred ca are

Are port infrarosu, dar si HTC One are. Cat despre 4G s-ar putea sa fie alta versiune I9505,la fel cum la S3 era I9300 fara 4G si I9305 cu 4G

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Guest Marius18

Sincer eu as merge pe mana lui Samsung din 2 motive: 1. Nu am cumparat S3 :D deci la mine nu mai conteaza treaba ca e leit cu el sau nu si 2. aleg Samsung pentru ca nu sunt un fan al produselor HTC pot sa fie ele din materiale premium cat or vrea de acum, detest camera aia jalnica pe care o are, detest ca arata ca un iPhone, detest difuzoarele alea plasate in fata (atunci cand vei folosi telefonul in landscape mana le va acoperi) si detest interfata personala HTC aplicata pe sistem, a da si mai nou detest si aroganta lor la adresa lui Samsung pe care au facut-o pe contul de twitter: "So...how off-Broadway is this production? #theNextBigFlop #HTCOne". Pe bune HTC, cat de patetic sa fi, sa le reaminteasca cineva unde sunt ei in acest moment si unde se afla Samsung cu al lor BigFlop. Vor avea HTC succes cu HTC One la fel cum au avut si cu HTC One X impotriva lui S3.

Edited by Marius18

In vremurile cand exista deja 2 telefoane care au OIS + ce mai au ele diferit de altii, faptul ca S4 are 13 MPx nu intra la "deloc de neglijat". Daca trebuie in continuare sa ma chinui sa nu misc pe low-light, nu vad la ce-mi folosesc cei 5 MPx extra. Sigur, e mai usor sa arunci 13 MPx decat sa pui osul la R&D si sa incerci sa inovezi.

4G nu vei folosi la capacitate maxima in Romanica cel putin 2 - 3 ani de acum incolo

Corect, insa ai ..... cu ce astepta

faptul ca S4 are 13 MPx nu intra la "deloc de neglijat". Daca trebuie in continuare sa ma chinui sa nu misc pe low-light, nu vad la ce-mi folosesc cei 5 MPx extra. Sigur, e mai usor sa arunci 13 MPx decat sa pui osul la R&D si sa incerci sa inovezi.

Oricum discutia este una prezumtiva si totusi nu pot sa nu constat ca si camera de 8MP de la S2 a fost implicit mai buna decat cea de 5MP de la S