Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Nu benchmarkuri neaparat ma refer si cifre. Ma refeream unul contra celuilalt.cum deschide o pagina web,o aplicatie,lag etc...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Da, asa este. Dar desii nu sunt utile totusi sa fim sinceri cati cand au luat device-ul nu au intrat in Quadrant.. Ai dreptate, dar e greu sa ai ocazia sa butonezi telefonul dorit.. Ai vazut sunt expuse foarte putine telefoane.. ba nu au baterie, ba sta cineva langa tine si astepta la rand :)). Totul tine de gustul fiecaruia, din fericire ma bucur ca apar locuri cat mai multe de butonat si verificat telefoanele, ca doar de aceea vei "arunca" banii pe el. Am vazut Samsung cu magazinul din Baneasa unde are peste 20 de telefoane de butonat si cand va fi S4 nu vei sta la coada si magazinul din Afi, Vodafone-ul tot din AFI. Si magazinele Apple stau binisor, sa apara si a celorlalte sau macar magazine gen cum e Vodafone-ul din AFI, daca se poate cu 2 modele de acelasi tip pentru ca la butonarea HTC-ului One, deja mai erau inca 1, 2 sa vada telefonul.

Sa vedem S4 daca a reusit sa scapa de acel delay sa nu ii zic lag.. sincer doar pentru asta imi vine sa schimb telefonul. Ma enerveaza cateodata, sper sa nu dezamageasca Samsung de data aceasta.

Edit: Era singurul lucru care ma dezamagea la S4, difuzor, calitatea convorbirii, si toate pe partea aceasta.

Iata ce a anuntat GSMArena: Update: We re-ran the loudspeaker with a different Galaxy S4 unit, which performed a bit better in the Voice section of the test.

Asta era singurul lucru la care S4 statea prost pana acum fata de concurenta (in afara de calitatea materialelor).

Samsung I9505 Galaxy S4:

Voice,dB     Music/Pink noise,dB    Ringing phone,dB

70.6                  66.2                             77.3

S4 testat prima data avea urmatoarele cifre:

Voice,dB     Music/Pink noise,dB     Ringing phone,dB

66.2                   62.1                             66.6

HTC One are urmatoarele cifre:    

Voice,dB     Music/Pink noise,dB     Ringing phone,dB

69.3                   66.7                             75.9

Pai iti dai seama ca a sarit Samsung cu banul cand au afirmat aia ca se aude prost si imediat oamenii si-au revizuit punctul de vedere.

Sent from my Android device

Saritul cu banul n-ar fi ceva rau. Ti-am dat un device, o faci gratuit, mai vreau un test, o faci pe bani. Ca la examen in sesiune. Ce nu inteleg e de ce le-au dat un aparat belit din start ? 

:)) E clar nu mai citim de acolo articole ca sunt platite de Samsung. Pai era prea ciudat totul frumos la difuzor si ce tine pe partea aceea sa se auda prost. Poate au avut versiuna de teste sau puteau sa schimbe fara sa mai scrie ca au testat alt telefon. Fiecare cu parerea sa.

Iata ceva ce mult vor sa vada, un review cu Samsung Galaxy S4 cu Exynos 5 Octa:

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fgagadget.com%2Fcellphones%2F2013-03-27-obzor-samsung-galaxy-s4%2F

Ba le citim, dar cu masura :D Sunt foarte bune cand vrei sa stii ce si cum se poate cu telefonul. Explica foarte detaliat tot ce tine de utilizare, plusuri si minusuri, cum ar fi fost mai bine, cum se simte in mana, calitatea constructiei, dispunerea pe carcasa si altele. Dar eu cel putin nu citesc grafice, comparatii cu altele sau teste de laborator. Am mai multa incredere intr-un test, chiar si comparativ, facut de Erwin, fara diagrame fotografiate in studio, ci teste facute de cineva care vrea sa-l cumpere. Nu toti ne dorim asta, sa le testam noi, utilizatorii obisnuiti, cand vrem sa le cumparam ? 

Ai dreptate, eu ma uit si peste acelea sa fie ca idee :D.

Cum vi se par 20 de ore cu ecranul 100% si 4 ore jumate de ecran? Si de ce acolo meniul e in negru, iar la acesta prezentat pe toate site-urile (cu Snapdragon) pe alb(fundalul)? Si nu am auzit de nicio setare ca se poate schimba culoare de fundal, dar ar fi bine parerea mea.

Sincer din testele alea de pe GSMarena, eu imi prind urechile, habar n-am ce inseamna. Mai degraba citesc de pe Mobilissimo, sau ma uit pe Youtube pe canalul lor. Incearca sa-ti arate astia de la GSMarena, dar sincer nu sunt altceva decat niste numere seci, nu neaparat se traduc printr-o experienta excelenta.

In cifrele alea Exynos 5 Octa de pe S4 scoate un scor un pic mai mare decat Snapdragon 600 tot de pe S4, dar pe GSMArena este anuntat ca este tactat la 1,8ghz nu 1,6ghz cum vine pe S4, asa ca cifrele de pe cel cu Snapdragon sunt mai ok. La placa video sta mai bine varianta cu exynos scoate 91 de pct fata de 89, dar e tot una.

Sunt curios la baterie, desi nu cred ca mai bine de atat poate scoate Exynos..ar fi prea de tot. Ciudat totusi pentru mine de ce acolo meniul e pe fundal negru si pana acum era pe alb....

Razvane, iar vin cu vesti proaste. Amoledul asta nou modificat genetic nu este peste HTC la luminozitate si nici peste iPhone 5 :lol:

blog.gsmarena.com/samsung-galaxy-s4-vs-htc-one-vs-apple-iphone-5-display-test-confirms-amoleds-can-finally-do-accurate-colors/

Amoledul mereu o sa aiba o bila neagra la capitolul luminozitate.

Ma oftic ca nu mai pot posta zilnic aici,sunt plecat in voiaj si wi fi-ul este slab.

Cand o sa ma intorc o sa fie toate modele pe piata si o sa am de unde alege :D

Dar cel mai sigur o sa fie un Nexus 5..

Sp1tfire, sincer incep sa inteleg ca sunt luat aici ca antipatic.. si nu imi place asta. Daca spun o parere nu inseamna ca am dreptatea absoluta, daca spun o idee nu inseamna ca toti trebuie sa creada asa (stiu ca sunt glume, ca trag atat de tare Samsung-ul in sus, dar e norma e telefonul pe care il detin si care imi place).. Nu imi place ca usor, usor incep sa fiu atacat, oricum in spirit de gluma sper, ca doar ar trebuie sa ne intelegem ca "fratii" ca suntem de la aparitia forum-ului multi din noi.

Nu am spus eu ca S4 are ecran mai luminos ca nu stiu care, tin minte foarte clar ce am spus. S4 are ecran mai luminos ca S3 si la nivelul Note-ului 2...chiar tin minte ce vorbesc :D.

Legat de ecran, am comparat azi ecranul HTC-ului One cu al meu S3 si nu am vazut nicio diferenta.. acum nu am stat sa ma uit 5 minute, dar asa mi s-a parut. Nu ma refer la luminozitate, ca si asa nu am putut sa o pun la maxim pe HTC, ci la claritate, culori, etc.. Cred ca o sa fiu singurul detinator de S4 de pe aici :D. Cum am spus toate ecranele, bateria, camera fiecare le vede in felul sau, se uita la ce il intereseaza sa poata sa ii satisfaca cerintele. 

Eu unul chiar doresc S4 de aceea e normal sa imi placa (altfel nu mai pulsam/ voi pulsa cu diferenta de bani de la S3), sa speram sa vedem cat mai multi cu telefoane noi precum S4, One sau ce prefera fiecare, adica sa avem bani sa ne facem "mofturile".

Fiecare are opiniile lui,ii respect opiniile lui Razvann,chiar daca mie nu imi place S4,poate pentru mine este mai bun un Nokia cu lanterna sau mai stiu eu ce.Nimeni nu poate sa spuna ca S4 este un telefon slab,este in top,iar dupa ce se vor linistii apele sunt sigur ca o respecte traditia si o sa fie pe primul loc.Eu m-am gandit mai bine,un minus este plasticul iar al doilea este interfata de are m-am plictisit.Mie cand imi place un lucru il cumpar(in limita bugetului).Asa ca Razvann daca iti place cu plusurile si minusurile care le are sigur vei fi multumit de el.

Asa este Gabyzzuu, nimeni nu multumeste pe toata lumea :D.

Iata ceva interesant, nu stiu cat si de credibil, dar sa bagam in seama (pretul cu care ar venii S4 la Cosmote anuntat de domnul Alexandru Munteanu, sales operations senior manager COSMOTE si Germanos):

http://www.gadget-talk.ro/2013/03/20/samsung-galaxy-s4-in-oferta-cosmote-din-luna-mai-la-2700-lei/

Razvan, au fost doar glume, pentru ca esti atat de pasionat de Samsung si reusesti intotdeauna sa gasesti partile bune ale telefonului :D Intentia mea nu a fost sa te jignesc, nu mi-as permite asta, indiferent de gusturile celuilalt in materie de telefoane. Imi cer scuze daca te-am suparat si ca sa-ti incepi ziua intr-un mod cat mai placut, HTC One a fost dezmembrat de iFixit si i-a fost acordata nota 1 in ceea ce priveste posibilitatea de a-l repara ;) Eu caut punctele slabe ale ambelor telefoane, cele bune sunt mai usor de gasit.

P.S. Iar procesorul Exynos Octa suporta LTE, decizia de a lansa S4 cu Qualcomm nu era legata de LTE, ci de faptul ca nu au destule procesoare Exynos. Asta e a doua veste buna pentru tine pe ziua de azi, ca sa vezi ca nu-s baiat rau :)

Razvan, de fapt ne e ciuda ca al tau se face in 10 milioane pe luna si al nostru inca se ... sa-l precomande :))

In ritmul asta iFixit o sa ramana fara obiectul muncii. Ieri Surface, azi One... poate asta-i noul trend 

Sent from my SmartTabII7 using Tapatalk HD

Pai e noul trend, ai dat cu el de pamant, te va vosta reparatia cat unul nou. Iti cumperi altul si le bagi din nou bani in buzunar. La un telefon d-asta ireparabil suna bine o asigurare cum au cei de la Vodafone. Macar stii ca daca iti moare telefonul primesti altul fara sa fii nevoit sa scoti alti 600 de iepuroi din portofel. Sau varianta cea mai ieftina: iti cumperi "Samsung plastic is fantastic" :D

Sp1tfire, sincer incep sa inteleg ca sunt luat aici ca antipatic.. si nu imi place asta. Daca spun o parere nu inseamna ca am dreptatea absoluta, daca spun o idee nu inseamna ca toti trebuie sa creada asa (stiu ca sunt glume, ca trag atat de tare Samsung-ul in sus, dar e norma e telefonul pe care il detin si care imi place).. Nu imi place ca usor, usor incep sa fiu atacat, oricum in spirit de gluma sper, ca doar ar trebuie sa ne intelegem ca "fratii" ca suntem de la aparitia forum-ului multi din noi.

Nu am spus eu ca S4 are ecran mai luminos ca nu stiu care, tin minte foarte clar ce am spus. S4 are ecran mai luminos ca S3 si la nivelul Note-ului 2...chiar tin minte ce vorbesc :D.

Legat de ecran, am comparat azi ecranul HTC-ului One cu al meu S3 si nu am vazut nicio diferenta.. acum nu am stat sa ma uit 5 minute, dar asa mi s-a parut. Nu ma refer la luminozitate, ca si asa nu am putut sa o pun la maxim pe HTC, ci la claritate, culori, etc.. Cred ca o sa fiu singurul detinator de S4 de pe aici :D. Cum am spus toate ecranele, bateria, camera fiecare le vede in felul sau, se uita la ce il intereseaza sa poata sa ii satisfaca cerintele. 

Eu unul chiar doresc S4 de aceea e normal sa imi placa (altfel nu mai pulsam/ voi pulsa cu diferenta de bani de la S3), sa speram sa vedem cat mai multi cu telefoane noi precum S4, One sau ce prefera fiecare, adica sa avem bani sa ne facem "mofturile".

Razvane, nu te ataca nimeni.

Insa daca stai putin si analizezi ce povestesti tu, o sa vezi ca povestesti exact ca anul trecut, cand citai de pe toate site-urile de pe care citezi si acum, cat de prost este S3-ul, cat de urat este, ce insucces major o sa aiba, etc.

Dupa mai putin de jumatate de an, cine avea S3, despre care acum spune ca-i place si ca e bun?

Tocmai de asta, eu nu citesc decat razlet ce scrii tu si, in general, numai dupa ce Innoxius sau Spit iti mai raspund la cate ceva, si atunci ma intorc si citesc si ce scrii tu, ca sa am intreaga imagine a dialogului.

Tu aduci ca si anul trecut, tot felul de teste si benchmark-uri de pe te miri unde.

Daca testul de sunet la S4 s-a facut dupa urechea unuia, mai e cum mai e, dar daca s-a facut cu tot felul de aparate, oscilograme, etc, avem o problema. Testele facute cu anumite scule, pot reliefa si diferente minuscule sau diferente pe crae tu sa nu le percepi la modul real. 

Asa ca nu te ataca nimeni, dar din punctul meu de vedere, nu consider credibile exemplele tale si nici nu le citesc, pentru ca aparatul nici nu a aparut de exemplu si deja tu si aia care-i fac testele, deja-i mancati coliva.

Nu uita cand iti spuneam anul trecut, inainte de a aparea, ca multi isi vor schimba opinia si vor avea S3, insa spuneai ca nu e asa, ca e urat, ca e prost, etc, mai ales la partea cu pozele. Cred ca ai avut cateva sute de postari numai despre cum face poze, de ziceai ca intri in cursa pentru Pullizer. Si ia uite cine are S3 acum, si ii mai si place. Razvan.

Eu am spus ca S4, aratand ca si S3-ul, arata bine, dar ca sunt dezamagit de acest aspect, fie doar si pentru faptul ca utilizatorii de S3 nu prea au motive sa treaca la S4. Nu mai zic ca de aici reiese ca strategii samsung au sfeclit-o. Dupa opinia mea, ca ei sigur nu cred asta. SI e posibil sa fie cum spun ei, ca au studiat ei ceva, nu au facut asta de lene.

Asa ca, Razvane, cand faci cateva sute de posturi despre un telefon aratand cat de urat este si cat de rau sta in teste, la poze, la memorie si la mai stiu eu ce si apoi tu esti cel care ti-l cumperi, da-mi voie sa nu mai citesc nimic din ce postezi referitor la teste pentru telefoane. Si nu pentru ca le postezi, ci pentru ca le crezi, ca mai apoi sa faci exact pe dos si sa cumperi telefonul.

Eu nu citesc teste si nu ma bazez deloc pe ele, stiu ca benchmark-urile nu au niciun fel de relevanta, nu au consistenta, nu au nimic. O singura data am pus pe Note2, ca imi spusese Feri. Dar nu ma interseaza si nu am niciodata asa ceva in telefon. Ma bazez de ceea ce simt eu cand ating telefonul si cand citesc specificatiile telefonului.

Dupa cum vezi, nu particip la discutiile de aici, consider ca se bate apa-n piua. Astept sa apara telefonul si sa fiu surprins, asa cum am fost de S3 si Note2.

mesersmith cred ca ai ranit sentimentele lui Razvanel cu postul tau de mai sus. El care se zbate atata pentru 1 telefon care nici macar nu a aparut si pentru unul pe care il viziteaza destul de des (HTC One). vai, vai, vai clar ii trebuie colegului nostru ceva ocupatie serioasa.

personal nu inteleg ce il deranjeaza atat la S3 (comparativ cu S4). poate ca e camera, poate ca e procesorul, poate ca e forma.....nici el nu mai stie. Cert e ca el isi doreste S4 cand nici macar nu a pus mana pe el sa il compare cu al sau S3.

poate facem o cheta ceva aici pe forum sa ii luam copilului jucaria cand o aparea :D

Buei! Ce-aveti mai cu Razvann? :P

Sunt nerabdator sa primim S4 in teste, foarte - foarte! Sunt sigur ca e un smartphone excelent si va fi cel mai cumparat terminal din 2013 (exceptand iPhone), insa chiar si fanii Samsung trebuie sa se bucure pentru HTC One si calitatea si infatisarea acestuia, pentru ca le da un impuls coreenilor pentru a se ocupa mai serios si de acest aspect! In ceea ce priveste testele sintetice si comparatiile, e normal ca in perioada acesta sa fie bagate la inaintare, pentru ca pana la Google I/O e putin probabil sa avem alt subiect mai bun de dezbatut.

Intrebare: procesorul exynos octa core suporta lte dar s4 cu acest procesor va avea lte? Din ce am mai citit nu am gasit nicaieri ca ar avea modem lte ca sa receptioneze frecventa.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Edited by ionutzvio

erwin cred ca marea majoritate a celor de pe forum asteptam sa il vedem pe S4 intr-un review profesionist marca mobilissimo. Dar nu putem remarca cum ca Razvanel e cel mai nerabdator dintre noi toti. :D  

Asa este Gabyzzuu, nimeni nu multumeste pe toata lumea :D.

Iata ceva interesant, nu stiu cat si de credibil, dar sa bagam in seama (pretul cu care ar venii S4 la Cosmote anuntat de domnul Alexandru Munteanu, sales operations senior manager COSMOTE si Germanos):

http://www.gadget-talk.ro/2013/03/20/samsung-galaxy-s4-in-oferta-cosmote-din-luna-mai-la-2700-lei/

Sincer as vrea sa fie doar atat, dar in acest moment la Germanos si la Internity este cel mai scump Note 2 de pe planeta :))

http://www.germanos.ro/eshop/products/showCloseUp.eg?productListId=81204&selectedCategoryId=2115