Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Tu esti fotograf profesionist? Detaliile de care zici sunt irelevante la tipul asta de camera foto / video. Stai mai intai sa vezi telefonul in carne si oase, sa te joci tu cu el si deabia apoi sa concluzionezi ceva legat de caracteristicile lui.

Sent from my Android device

Nu, daca eram fotograf nu foloseam telefonul. Fac poze asa si imi este mai util telefonul decat sa car un aparat foto dupa mine..de asta astept sa fie de la S3 in plus la toate capitolele sau macar lafel (edit: la camera foto ma refer, nu la restul specificatilor).

Edited by Razvann

Cred ca tu incerci sa te automotivezi sa il cumperi. Dupa cum ti-am mai spus, asteapta sa il vezi mai intai in realitate si dupa aia sa te pronunti. Mai slab ca S3 nu are cum sa fie.

Sunt hotarat sa il cumpar.., dar pentru mine camera de pe smartphone e importanta si avand S3 am vazut ca un atuu acest lucru, adica de a prinde cadru mai mult decat la fostul S2. Si parea in poze ca prinde mai putin si decat S2, acest S4. Dar tac pana nu vad review-urile cu el sau pana nu pun mana pe el. Daca bateria este ok, pretul si cum se descurca cele 2 procesoare.. eu il cumpar. Astept sa fie pe la 27 de milioane maxim la lansare ca sa pot sa il iau dupa 2, 3. Mi-e ca ecran si cum arata din fata imi place foarte mult si se pare ca va avea in sfarsit un ecran foarte luminos. Sa curga cu vesti bune :D, sa pot "scapa" de S3.

Ca o parere personala nu cred ca se merita un upgrade de la S3 la S4 in conditiile in care trebuie sa dai o diferenta de minim 1000 ron

Sa il vedem in realitate,pentru unii o sa para wow iar pentru altii o sa fie banal,acum fiecare cu alegerile lui,oricum telefonul este super performant,asa cum a fost si S3 la randul lui,cel mai bun,dar ma impiedica materialele si forma telefonului in al achizitiona.Astept cu nerabdare noul Nexus/Iphone  :D

Sincer cred ca la pret va trece fluierand de 3000 de lei. Si sincer in opinia mea nu merita mai mult de 2700, oricat de mult s-ar agita unii oameni, sa spuna ca da. Nu m-as arunca sa spun ca e superperformant, ci as mai astepta putin. Performanta ca si designul sunt privite diferit. Poate pt mine acest telefon nu e bun de nimic, si pt altii sa fie painea lui Dumnezeu :))

Nu va trece de 30 de milioane. Maxim va fi 700 de euro.. GSMArena a anuntat un pret de 579 de dolari pentru S4 de 16GB (cu procesor Qualcomm de 1,9 ghz). Site-ul telefonultau.eu a anuntat un pret estimativ de 630 de euro.. Deci va fi in jur de 2750 lei maxim si sigur peste 2500 lei...

Fii serios te rog eu :). Asa au zis si cei de la Nokia cu 808 ca va fi undeva la 450 de euro (pret estimativ anuntat la MWC) si la noi a venit la pret de cocaina colombiana, 3200 de lei :)). Cand au adus S3 in Romania anul trecut era 2899 de 16 gb, deci ce te face sa crezi ca nu sunt hrapareti si vor mari pretul ca au pus un ecran de televizor, un motor de racheta sub capota si o baterie cu 500 mah mai mare si acelasi design??? Fac acelasi lucru cum fac si cei de la Apple, care au urcat pretul pt panarama, A6 si 1160x640 de 4 inchi :P.

Pretul a urcat incet-incet treptat-treptat, pana la valori deja care mi se par absurde. Eu zic ca nu-si merita banii, pt multe motive pe care daca le-as scrie, as strica tastatura :P. In primul rand procesorul mi se pare un fiasco, pt ca nu este suficient de mult testat si fezabil si sunt sigur ca vor fi numerosi clienti care vor avea probeleme. Puteau ramane la quad-core Cortex A15, nu mai trebuia si un quad Cortex A7. Si mai sunt hibe....

Nu vreau sa ma contrazic, dar eu nu tin minte sa fi fost atat S3.. crede-ma ca si la S3 am citit toate stirile aparute.. si detalii, le stiu pe de rost :)). Note 2 a venit pe la pretul acesta.., dar S3 nu. Poate gresesc eu.. dar tin minte ca a venit la 27 de milioane, 2750 lei maxim. Treaba lor, a firmei Nokia.. oricum nu am vazut pe nimeni cu acel telefon pana acum.. " Sa nu ai ce face cu banii" deloc sa iei Nokia 808..  Asteptam sa vedem.. oricum peste 30 nu va fi sigur.

Acelasi design? Pai bine a zis cineva in alta parte, ce vroiati sa fie triunghi. Mie imi place.. E telefonul anului 2012 S3, deci trebuie apreciat sau e apreciat de unii.. de a iesit telefonul anului. O sa vezi ce bine arata S4... Ce vrei mai mult de la un telefon decat sa aiba marginile mici sa fie principala atractie un ecran de 5". Nu marginile ca la iPhone 4 si 4S sau S2..

Arata bine HTC One de aia toata lumea critica Samsung..., dar cum am spus multi il folosesc in husa, iar partea frontala de si e lafel sau pare, mie imi place. Pune S3 langa S4 sa vezi ce frumos pare.. Si nu cred ca e chiar asa urat S3-ul. Nu sunt primii care pastreaza design-ul.

LG G Pro zici ca e Note 2... iPhone are 3 telefoane aproape lafel... HTC Desire cu Sensation si care mai erau aratau lafel.. Asta e forma Samsung-ului mai rotunjit acum.. ce puteau sa ii faca avand marginile de nici 1 cm sus si jos si in lateral cativa mm.. Adevarat materialul, care e cu dus si intors si poate spatele.. Cred ca sunt mai multe puncte forte decat punctul slab design-ul. Eu am avut S2 si S3 adevarat tinute in husa dar cand l-am dat sau aseara scos din husa e impecabil. Nu ma ajuta cu nimic ca e din policarbonat cum o sa fie S4 si a fost HTC One daca se face "naspa" sau e aluminiu pare ok in mana dar se duce vopseaua, sau sticla si a cazut si se face lafel.

Inchei aceasta discutie. Nici mie nu imi place ca detinator de Samsung.., dar m-am invatat si pana la urma vad ca fiecare material are defecte. Si nici LG Optimus G Pro nu pare din materiale asa premium.

Iata ceva interesant, un S4 de 64 GB si ce pret.

http://www.ebay.com/sch/sis.html;jsessionid=0D1C191E9E0D5788BCDD5953441A5DB0?_nkw=Samsung%20Galaxy%20S4%20SIV%20GT%20I9500%2064GB%20Brand%20New%20Unlocked%20Black&_itemId=160975162881

Cum spuneam si pe GSMArena se scria 579$ 16GB varianta US a S4-ului... daca ar fi asa gasesc romanii sa puna ceva la pret ca sa nu para prea ieftin. Iar sa ne para rau ca ne-am nascut aici ? :))

Edited by Razvann

Bine, sa zicem ca ai dreptate, ca o sa fie intre 2700-2800 si pana la urma e parerea ta si o respect. Dar o chestie zic eu bizara care am observat-o la Samsung, lasand designul la o parte, lasand procesor si tot ce au pus ei...este treaba cu variantele de memorie. Samsung a anuntat S2, cu varianta de 16 GB si 32 GB. La S3 16/32/64. La Note 1 16/32, Note 2 16/32/64. La Galaxy Nexus la fel. Chestia ciudata este ca pe meleaguri mioritice, poate au mai ajuns S3 sau Note 2 cu 32 gb, dar unde s-au evaporat cele de 64 gb?? La Galaxy Nexus in Romania am vazut cel mai mult pe cea de 16 gb. Pana la urma, versiunile astea de 64 sau versiunile cu memorie maxima le mai pun in vanzare, sau sunt promisiuni desarte? Chiar m-au facut curios, pt ca n-am vazut vreun fericit posesor al vreunui Samsung Galaxy S3 cu 64 gb memorie interna. Oare asa o sa se intample si cu S4?

Edited by ionel

Asa este... m-am intrebat si eu asta. Nu inteleg de ce nu lansat doar de 32 si 64GB.... Varianta de 64 n-am vazut-o nicaieri.. Dar nici cea de 32GB nu se gasea foarte usor.. Au aparut foarte greu.. Probabil se va intampla lafel..Cine stie si cati  bani cer pentru 64GB, nu mai cumpara nimeni, prefera un card de memorie. Poate sa fie si cum spui tu.. cine stie ce ii duce capul. Daca vor sa se vanda bine pun un pret "decent".

Si eu cred ca au tendinta de a urca peste 30 de milioane.. dar ar fi culmea la plasticul lor si ce nemultumire ar fi pe urma.. ar fugii la alte telefoane oamenii.

Sa nu uitam ca si S3 se incarca wireless si nu a mai aparut nimic legat de asta.. Am vazut, am uitat unde ca ar fi alte casti pe S4 nu stiu daca cele originale sau se pot cumpara separat.

Agitatia asta cu privire la pret si poze a lui Razvan, o cunoastem din anii trecuti. :P Nimic nou sub soare.

Evident ca preturile vor fi putin mai mari la aparitie, la ce telefon n-a fost asa?

Eu am luat note2 cu 2650 al 16 giga si in cateva luni a coborat la 2300. Apoi mi-a picat si mi-au dat placa cu 32, dar asta-i alta discutie.

Acum ce sa zic? Cine are bani, isi cumpara printre primii, cine nu...mai asteapta un pic pana scade pretul, ca n-o fi foc.

Daca nu aveti ce face, pana o veni in romania, puteti sa aveti mii de astfel de discutii legate de pret, dar pretul tot cat vrea Samsung o sa fie, indiferent de opiniile voastre.

Si Razvane, da, nu aveau cum sa-l faca triunghi, ca asta e forma smart-urilor de la orice producator. Dar puteau sa schimbe ceva fata de s3.

S3-ul nu e deloc urat, dimpotriva. Aminteste-ti ca eram printre putinii de pe forum caruia ii placea la aparitie, eu reclam doar ca s4 e la fel si atat. Nu ca e urat, ca nu e nici el urat. Chiar deloc. Si sunt convins ca o sa se simta foarte placut in mana, fiind mai mare si mai subtire.

Stii Razvane, si la telefoanele astea, e ca la costumele barbatesti. De zeci de ani sunt cam la fel. E aceeasi structura. Cu toate astea, sunt mici elemente de design care le diferentiaza de la un producator la altul. Intelegi analogia? Si nu numai de la un producator la altul, chiar si modelele aceluiasi producator difera intre ele.

S4 upgrade la S3 ... alegerea e a fiecaruia, eu zic ca s-au hazardat cu totii cand au lansat rezolutie Full HD la telefoane de pana la 5" si asa cand deschizi o pagina web pe S3 abia daca reusesti sa citesti titlurile articolelor....ca sa nu mai vorbim de resursele pe care le vor consuma jocurile....eu dupa 2 ore si ceva de jucat NFS Most wanted, trebuia sa conectez la incarcat telefonul, vom vedea aici cum va sta.

Am avut S2 acum S3, evolutia se va vedea de la dispozitiv la dispozitiv, cea mai interesanta chestie va fi ce cu controlul touch-ului cu manusa pe degete....

Si hai sa fim seriosi acum , noi ne coboram la nivel de tzatze barfitoare, ca e din plastic sau ca costa mult, dar cei de la Samsung s-au gandit cum sa fac ca sa iti placa si mai mult sa folosesti acest dispozitiv mereu, nu doar la web brosing sau socializare sau gaming, deja le-au lasat in urma....Noi aici avem alte probleme existentiale si ei nu s-au gandit la ele. Asa ca ar fi bine sa privim si din punctul lor de vedere, fiindca societatea in Coreea e mult diferita si mai dezvoltata....iar ei cam 50% din timpul liber sau mai mult si-l petrec facand sport si avnd grija de viata lor.

Sincer eu vad un dispozitiv modern poate un pic cam prea avansat la momentul de fata, pentru cerintele societatii noastre.

Cati dintre voi folositi NFC de mai multe ori pe zi, sau all share cu dispozitivele din casa?

Eu zic sa nu mai criticam un producator care incearca sa implementeze in viata noastra tehnolgii care sa ne apropie si sa ne faca sa ne interesam de modul nostru de viata. Vizionati inca o data prezentarea S4 si cea de anul trecut de la S3 si ganditi din punctul lor de vedere cum ar trebui sa ne comportam ca sa meritam sa folosim aceste dispozitive.

Tăte funcțiile, tăte chestiile, tăte reclamele fac parte din strategia de marketing. Ce treaba are, Coreea de Sud, cu modul de viata al romanilor?? Toate chestiile astea sunt briz-briz-uri, aruncate așa de dragul de a lua ochii potențialului client, nicidecum pt folosul său de zi cu zi. Habar n-am cum își petrec coreenii zilele, dar eu deja miros cam orice miroase urât la un produs nou. Si aici nu ma refer doar la Samsung ci si la alte firme cum ar fi Nokia, Microsoft, etc. Uite aici promovarea lui N900, ca sa vorbesc de ceva ce am in ogradă:  https://www.youtube.com/watch?v=54QuFYFAjQY. La fel cei de la Microsoft cu Surface RT si clipul lor de promovare: https://www.youtube.com/watch?v=U7UlE-o8DQQ. La Nokia N900 daca am o pagina cu Flash de exemplu una de Youtube, atunci multitaskingul minune deja nu ma scoate din bucluc, se impiedica, sughita, si face ca toate alea. Deci in concluzie....it's just marketing si publicitate, nicidecum adevar :P

Ca sa nu mai zic ca benchmark-uri intre sisteme total diferite nu vad la ce folosesc. Inteleg sa testezi Androide intre ele, iOS-uri intre ele, BB-uri intre ele, dar bencmark asa, la gramada e ca si cand ai testa viteza pura de pe un Mac cu un PC. Pai si lag-ul ala, pe care l-ati vazut in video e de la viteza asta astronomica ?

In primul rand benchmark-urile sunt inconsistente, nu obtii doua rezultate identice in aceleasi conditii pe acelasi terminal. In al doilea rand, pentru utilizator benchmark-urile, in afara de motiv de lauda, nu au nicio relevanta in utilizarea de zi cu zi. Dupa cum spunea si Innoxius, cu ce te incalzeste cel mai bun rezultat in benchmark atunci cand ai lag la deschiderea contactelor, care nu-i vreun task super complicat.

Guest Deio

Benchmark mai are si jargonul de "benchmarketing", foarte folosit. Sunt foarte multi care se iau dupa acele teste. Ca pe vremuri, ATI vs. nVidia, sau Voodoo3D versus S3 sau Trident sau Intel, etc. Nvidia si ATI (acum AMD) modificau driverele sa "dea bine in scoruri". Au fost prinsi cu ocaua mica de n ori.

La fel si la telefoane.

Eu am observat asta si v-am si scris aici pe forum, la jocurile 3D pe iPad arata mult mai bine ca pe Android, pentru ca Exynos nu are putere de calcul suficienta. Sau Tegra 3. PowerVR are o putere enorma de calcul GPU, dar nu este folosita in totalitate, decat pe iPad. Si se vad diferentele in jocuri. La Samsung, jocurile sunt pixelate, texturile, exploziile, tot pe forum v-am aratat.

Tegra 3 e mult mai bun in jocuri decat Exynos, desi testele o spun invers. Pur marketing si trisare.

Ca doar asta "ne doare", jocurile. Ca doar Facebook sau Twitter nu are nevoie de octa-core, nu? Sau sa raspunzi la telefon. Jocurile sunt problema.

Cei care va jucati, clar o sa fiti incantati de A7 Exynos, cei care sunt mai maturi si nu se joaca, dau exemple pe Feri, Messer, si altii care au Note 2, nu vor suferi deloc. (sa nu se supere pe mine :P )

Ba mai mult, vor dori Note 3, pentru baterie mai mare.

Testele sunt praf in ochii lumii, daca reusesc sa aduca mai multi clienti in magazine, scopul este atins.

in suedia e anuntata doar varianta cu snapdragon 600 deci inca nu bag mana in foc ca in toata europa v-a fi exynos

sa nu patim ca la S3 de 64gb care nu il gasesti nicaieri in europa

stiu ca e cam trasa de par comparatia , dar ca idee la ce ne putem astepta de la samsung

nu ma intereseaza absolut deloc comparatia care o fac ei intre S4 si iphone 5 ci mai degrab cea dintre S4 si S3

si am zis sa il prezint doar ca o pura informatie

daca stiam ca se "incing" asa tare spiritele........................

http://www.netonnet.se/art/telefon/samsung/mobiltelefon/galaxy-s4/samsung-galaxys4novablack/185448.7800/ pt confirmare  si pret

6289 sek inseamna 725 euro adica 3200 lei sau 3300 in cazul schimbului direct din sek in lei

Nu s-a incins nimic. Lumea a comentat si si-a expus punctul de vedere. Nu asta e functia principala a unui forum, inca de pe vremea romanilor ?

[...]

Tegra 3 e mult mai bun in jocuri decat Exynos, desi testele o spun invers. Pur marketing si trisare.

[...]

Cei care va jucati, clar o sa fiti incantati de A7 Exynos, cei care sunt mai maturi si nu se joaca, dau exemple pe Feri, Messer, si altii care au Note 2, nu vor suferi deloc. (sa nu se supere pe mine :P )

Ba mai mult, vor dori Note 3, pentru baterie mai mare.

[...]

In privinta lui Tegra,asa este :) Sa-l vezi pe Tegra 4 in actiune.

De jucat ma mai joc si eu...dar asa cand am timp....NFS MW,Asphalt 7

PS.Nu m-am suparat pe tine  :) 

erau niste ghilimele la cuvantul incins dar banuiesc ca nu s-a inteles

era mai mult o observatie asupra faptului ca imediat au aparut comentariile , dupa ce 2 zile nu s-a scris nimic

incepusem sa cred ca nu mai este nimeni interesat de S4