Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Un telefon ieftin la amanunte, scump la prima vedere. Nu aduce nimic nou inafara de acei 13mpx care nu vor face niste poze extra grozave, toate acele functii sunt soft si se pot adauga si pe S3, totul tine doar de karnelul original. vestea buna este ca poti juca ping-pong si cu un galaxy S. am avut s2,s3 acum am iphone 4s care e incarcat full de aplicatii/jocuri/muzica/poze/filme si se misca excelent. In schimb cand aveam S3-ul se bloca.. avea lag.. era mai rau decat S2-ul. Cine ar zice ca are un S3 cu peste 40 aplicatii pe el si merge fara lag minte !

Voi trece la android cand vor scoate si ei ca apple niste telefoane mai solide hardware si un soft fluid stabil. Ganditi-va la faptul ca un produs de calitate se simte la prima atingere nu la primul contact vizual. Imi place androidul ceva mai mult ca ios-ul dar nu imi plac telefoanele care sunt copy/paste dupa altele. LG Nexus 4 are aceleasi chestii ca Iphone-ul: insert sim cu cheita ca la iphone, baterie fixa fara scoatere a acesteia, acum s4 este 80% identic cu S3.. Apple a scos aproape toate telefoanele de la 4-->5 identice din punct de vedere vizual, samsung a imprumutat aceasta smecherie. Fiecare ar trebuii sa se uite in gradina sa, cei care copiaza inseamna ca nu sunt in stare sa faca ceva ok, asta dovedeste o slabiciunea foarte mare. Nu sunt fan APPLE desi am un apple, il am pentru ca indeplineste 2 cerinte: constructie de calitate si soft fara lag. Daca nu va place apple punte-ti sa ii spune-ti lui SIRI face to face cand aveti sansa de a butona unul fara graba.

@Erwin: chiar si dupa toate stirile ca HTC One are probleme cu productia, tot pe mana celor de la HTC mergi? Eu am dubii. As cumpara "ieri" un HTC Nexus facut dupa HTC One.

Problemele care sunt la HTC, sunt ca nu pot asigura suficiente piese atat cat le-ar trebui sa vanda multe unitati. Na dupa aproape 2 ani de dat cu stangul in dreptul, cei care fabrica componentele se reorienteaza. Nokia si HTC au pierdut multi fabricanti de piese, care s-au mutat la Apple sau la Samsung. Si probabil incearca sa nu mai furnizeze telefoane cu probleme. Iti dai seama ca pe One sta viata sau moartea companiei taiwaneze :D, de aceea au preferat sa-si asigure stocuri suficiente si sa nu se grabeasca. Rezultatele financiare de pe primul trimestru din 2013 sunt dezastruoase, si au nevoie de succes ca de aer.

@Erwin: chiar si dupa toate stirile ca HTC One are probleme cu productia, tot pe mana celor de la HTC mergi? Eu am dubii. As cumpara "ieri" un HTC Nexus facut dupa HTC One.

Cum spunea si @ionel, e vorba de capacitatea de productie, deci nu de probleme ale componentelor. Daca totul ramane cum am stabilit, cei de la HTC ne vor trimite luni un exemplar pentru 4 zile. Cererea e mare pentru review-uri! Sper sa se tina de cuvant. Voi reveni cu detalii in sectiunea HTC One, imediat ce-l primim!

Am facut o solicitare catre Samsung Romania pentru un SGS4 in teste, dar inca nu au sosit in tara sample-uri pentru reviews. M-au asigurat ca vom primi imediat un exemplar!

Ihi :D, ce bine imi pare ca o sa vina la voi la teste. Sper sa nu fie astia de la HTC niste scartari si sa vi-l lase mai mult, ca sunt sigur ca sunt multe functii de prezentat.

E bine daca puneti mana si pe HTC One si pe S4 pentru review. Astept cu interes, desi sunt 99,99 % convins sa-mi cumpar One.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

+1 pentru HTC one

Noul Nexus nu are nimeni idee cand apare?Eu nu am gasit nimic

Legat de S4,banda dupa margini o fi din metal sau tot din plastic?

Eu sper ca HTC One sa fie mai bun, sa se mai echilibreze balanta. Sammy s-a lasat putin pe-o ureche. Si anul asta imi place mai mult design-ul lui HTC One fata de S IV. Sper sa nu aiba probleme la producerea lui HTC One.

Noul Nexus nu are nimeni idee cand apare?

Tot ce am prins din zbor a fost ca s-a laudat un nene de la Google ca va avea o camera traznet. Ca si eu sunt curios de el ;)

Guest Deio

Ori va fi cu Tegra 4, ori cu un Qualcomm, depinde de situatie si/sau rasturnare de situatie :))

Si cu ecran 1080p, bineinteles, ca doar sunt la moda. Sincer, nu as vrea decat un upgrade la procesor si o camera buna in spate, parca ii lipsea. Eventual o baterie cu 1Ah mai mult, ca se poate, Galaxy Tab 7.7" avea 5100mAh si era si mai subtire.

Iar S4, pentru cei care aveti Note/Note 2, nu vad nici o mare scofala. Am dreptate? Bateria de pe Note 2 e incomparabila momentan, nici un telefon nu tine atata :D.... For now :P

Ori va fi cu Tegra 4, ori cu un Qualcomm, depinde de situatie si/sau rasturnare de situatie :))

Si cu ecran 1080p, bineinteles, ca doar sunt la moda. Sincer, nu as vrea decat un upgrade la procesor si o camera buna in spate, parca ii lipsea. Eventual o baterie cu 1Ah mai mult, ca se poate, Galaxy Tab 7.7" avea 5100mAh si era si mai subtire.

Nu cred ca va fi cu Tegra 4, consuma extrem de multa energie.Si apoi merita sa iti consumi bateria in timp record pentru 3-4 frame-uri in plus care e posibil sa le ofere?Qualcomm 800 cred ca e cea mai inteleapta alegere, mai ales cu Adreno 330 care dupa spusele lor ar fi de doua ori mai rapid decat 320.

Eu unul desi cand l-am vazut am fost foarte dezamagit. Ma refer cand l-am vazut in imaginile chinezilor.. Adevarat nu e nimic nou..Daca stau sa ma gandesc.. HTC-urile pana anul trecut aratau lafel.. aproape.. iPhone-ul e lafel, ba la lungit in rest de 3 generatii ala e... Ganditi-va doar ca ecranul de 5" si intregul telefon sunt in niste dimensiuni pe care le are HTC One.. care are doar 4,7. Mie partea frontala a S4-ului imi place..

Unde poate sa castige iar Samsung titlul de telefonul anului... procesorul.. alaturi de baterie. Daca va tine ok baterie.. tind sa cred ca va ajunge la cifrele Note-ului 2. Camera sunt sigur ca va fi peste HTC One si peste Xperia Z (care dezamageste... complet). La sunet HTC sigur va castiga cu acele 2 difuzoare..

Si legat de carcase, materiale..Poate ma repet. Samsung Galaxy S II era facut din plastic si a fost supus testelor de a fi aruncat vs iPhone 4S sau 4.. a rezistat foarte bine, iar la acel test de a fi tinute un numar de 10-15 telefoane la minus x grade celsius.. S II a tinut pana la -35 de grade, iPhone doar pana la -10 (nu stiu cat timp au fost tinute acolo, dar probabil o durata mare de timp).

Sticla se sparge, aluminiul de pe iPhone 5 am vazut cu ochii mei decojit.. pentru un telefon expus..HTC One X arata bine, dar cica culoarea se duce.. caracasa arata prost.. Bateria nu se poate schimba, capacul nu. Deci nu inteleg de ce e asa criticat plasticul. Sincer mie imi place cum arata din fata.. E telefonul cred ca din cele de top cu cele mai mici margini.. Oricum fiecare are placerea si banii de as alege ce device doreste. E normal sa fie pareri impartite..

Nu merita diferenta de bani fata de S3.., dar cand ma gandesc ca are 2GB de Ram.. fata de 1 la S3.. care din 800, 700 sunt ocupati..Nu stiu la Note 2 cat sunt ocupati din 2.. am vazut in niste imagini ca doar 700 din 1,8 sau nu stiu sigur pe S4 ar fi ocupati. Eu unul daca va veni la un pret ok si voi obtine niste bani ok pe S3 voi face trecerea. Iubesc telefoanele care au ecranul mare, dar ecranul sa fie cel care iese in evidenta (adica imi place la nebunie vazand marginile acelea foarte mici).

Pacat ca s-au laudat cu Nature UX 2 si am inteles ca ar fi acelasi de anul trecut....

Edited by Razvann

Observati ceva interesant? Ce a scapat si celor de la GSMArena si celor de la PhoneArena. Toti s-au luat cu functiile si altele.

Incep sa apara puncte forte pe care concurenta nu le are.

Deci ecran am inteles ca este foarte bun, luminozitatea puternica (intr-un mic review al celor de la T3: Menus, webpages and pictures are dazzlingly bright and pin-sharp), Gorilla Glass 3 din cate stiu doar pe S4 pana acum, functiile care au fost aduse acum, dar sa nu uitam multi-window, cea de a pune telefonul la ureche cand esti in mesaj, a scutura telefonul pentru actualizare (exemplu in accuweather), temperatura si umiditate, s translator (se pare ca vor aparea si alte limbi sa speram ca si romana, si sa fie curand..), s healt, air view, aceea cu scroll-ul, de a pune pauza cand nu esti atent la ecran, a se inchide ecranul cand nu il privesti..,etc. Deci sunt si functii noi, dar si cele vechi pe care concurenta nu le are..

Si cum spuneam ce am vazut in aceste imagini. In primul rand sunt 2 fotografii facute cu S4 vs iPhone 5, iar la specificatii scrie filmeaza Full HD la 60 fps (One, Xperia Z, LG G Pro si iPhone 5 30fps, cred ca e primul telefon care filmeaza 1080p 60fps)

post-111-0-50607400-1363399143_thumb.jpg

post-111-0-25620900-1363399150_thumb.jpg

Edited by Razvann

La ce procesoare puternice au acum telefoanele pot aduce inregistrarea 1080P la 60 fps, printr-un update software. Nu asta este problema. In legatura cu S2-da era cel mai rezistent la testele de droping. Nu la fel putem vorbi de S3, la care sticla digitazerului Gorilla Glass 2, crapa la teste. Deci nu te baza asa de mult pe sticla lor....ca oricum poate crapa chiar si Gorilla Glass 3.

Diferenta dintre 60fps vs 30fps este insesizabila,am un Hero care stie sa filmeze si 720p la 120fps si deabia aici se vede diferenta..

Legat de carcasa noului S4 sunt sigur ca o sa se imbine la fel de ''bine'' ca la S3.

Iar legat pe partea de soft pe tine Razvann te-am auzit de mai multe ori ca are lag uneori,crezi ca pe acesta au rezolvat ceva?ma indoiesc..asteptam sa vedem testele

La fel zic si eu, telefonul arata ok din fata si lateral, chiar imi plac lateralele, dar spatele e nasol rau. Revin la fata, imi place ca nu mai e atat de curbat ca S3, chiar nu imi placea asta, acum aduce cu Note 2, care de altfel m-a si cucerit cu acest aspect, ca e mai patratos si rotunjit la colturi. Ce nu prea imi place e materialul cu acele design-uri, care sunt prea evidentiate, nu stiu, hai ca pe spate mai merge, sa mascheze acel plastic, dar pe fata... la Note 2 parca e mai discret. (vorbesc de cel gri, pe care il am, nu stiu la alb). Am observat la imaginile de aproape din fata.

Imi place ca s-a impins ecranul pana la extrem, ma refer la pozitionare, lucru care mi-a placut si la Note 2 (scuze de atatea comparatii, dar daca seamana intre ele, se explica) :) , si ca rama e foarte subtire, spatiul de sus/jos-ul ecranului la fel. Astfel se explica dimensiunile apropiate de Htc One, care are difuzoarele alea, si nu prea castiga la spatiu, desi S4 are 5" si celalalt 4.7".

Cat despre partea software, abia astept sa am si eu (macar o parte) din asa ceva pe telefonul meu.

Edited by steff195

Sigur o să ai, Steff. Vor fi portate toate aplicațiile.

Supărarea mea nu este că e făcut din plastic, că știam că așa va fi, ci doar că seamănă cu s3, lucru care arată limitarea celor de la design sau poate a strategilor de la marketing.

Dracu să-i ia, oricum nu-mi iau că nu mă interesează.

Dacă note 3 va fi ca note 2, m-au pierdut de client. Poate pe la note 4 să mai stau de vorbă cu ei.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

@gabyzzuu: daca framerate-ul e constant la 60, se va cunoaste; am dat de un spectacol filmat la 60 FPS si nu stiam de ce e asa de diferit. Este o diferenta mare, tu ai vazut deja filmari la 120 FPS si din cauza asta nu ti se mai pare asa mare trecerea de la 30 la 60.

Mihai,poate ai dreptate,60vs30 se vede diferenta in filmari cand merg cu bicicleta sau ceva de genul,daca filmez in casa eu nu am vazut vreo diferenta notabila.

Din pacate pentru mine care fac si poze cu telefonul.. S3 prindea mai mult cadru fata de S2... Aparusera niste poze comparative cu iPhone 5 (care prinde mai putin cadru fata de S3) si am observat ca pozele facute de S4 "par mai apropiate", adica mai putin cadru. Vad de la cineva care are in teste HTC One si S4 inainte de aparitie (ca va spusesem ca asa va aratat ca mi-a dat un ok ca acela ar fi S4).

Filmeaza Full HD la 60fps a aparut si in specificatile GSMArena.

Rezultatul este urmatorul (pe mine ma dezamageste.. adica sa prinda putin cadru.. imi place cum e acum pe S3):

post-111-0-52886900-1363441545_thumb.jpg

post-111-0-36695900-1363441683_thumb.jpg

Edited by Razvann