Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Eee, da are 8 nuclee fizice? Are. Are RAM cat calculatorul meu? Are. Are rezolutia ca de laptop? Are. Si tot asa, asta este consumerismul ce ai luat azi maine arunci si iei altceva ca e de .... ce-ai avut ieri, poimaine la fel...., desi nu se schimba decat niste numere afurisite :(

Sammobile a postat wallpaper-urile de pe S4 Full HD.Acum le descarc in telefon :D

http://www.sammobile.com/2013/03/26/samsung-galaxy-s-4s-full-hd-wallpapers-are-now-available-for-download/

Se pare ca a aparut si aplicatia S voice de pe SGS4(Am testat pe Nexus 4 si merge perfect, in schimb nu merge pe ICS 4.0.4 :( )

http://hotfile.com/dl/199986593/6b163c0/S-Voice_Android_phone_J.apk.html

Edited by Mihnea1207

N-o sa inteleg niciodata strategia asta Samsung si nu numai a lor de a pune by default o tona de wallpapers care contin 90 % culoare albastra. Se stie clar ca pixelii care redau culoarea albastra se degradeaza mult mai repede ca cei care redau culorile rosu sau verde, dar ei tot insista. Zici ca vor cu tot dinadinsul sa-ti faci praf ecranul amoled cat mai repede.

Nu e greu de inteles...Daca nu s-ar defecta mai repede nu ai mai avea motiv sa iti cumperi alt telefon.Procedeaza la fel si cu update-urile de firmware.De ce mi-as lua alt smartphone daca primesc constant functii noi,update-uri regulate?

"The design of the PenTile matrix has been changed too, so now green sub-pixels are twice as many as blue and red sub-pixels and the arrangement is changed." Deci nu e acelasi ecran ca pe Note 2, care era mai ok ca cel de pe S3.

post-111-0-69640500-1364317636.jpg

post-111-0-92419300-1364317641.jpg

post-111-0-55010400-1364317646.jpg

Razvan, defender of Samsung, strikes again :D Vrei s-o rog pe sotie, ca e in bransa, sa-ti recomande un microscop competent? Sau il scoate Samsung ca accesoriu la S4 cu sloganul: "Nu uitati sa luati microscopul cu voi, e singura cale sa le dovediti profanilor ca am pus alt ecran" :wacko:

Galaxy S3 a fost ultimul terminal cumparat de la Samsung, cel putin pana nu isi schimba strategia.Imi pare rau ca la ei conteaza mai mult cantitatea decat calitatea.Nu vad rostul atator terminale , ex S2 plus care deja a fost limitat la Android 4.2.2 desi el are un hardware potent si cred ca ar putea sustine Key Lime Pie chiar daca procesoarele quad core si cei 2 Gb Ram au devenit deja un standard.Nu cred ca e cazul sa scoata atatea variante regionale pentru dispozitive pentru ca dezvoltarea firmwareului cat si distribuirea lor necesita timp.Deocamdata astept sa vad S4 in magazine.Deja imi imaginez cum voi sta la coada sa il '' butonez'' si eu putin.Interesant e ca anul trecut la Galaxy S3 era coada, iar la Iphone 5 nu era asa multa lume :D

Nu am facut reclama deci degeaba la S4, cum spuneam inainte, camera mai buna pe S4, la filmare, sunetul bun spre foarte bune pe HTC One, dar cel de pe S4 si mai bun, ecran foarte bun fata de S3, Note 2, procesor tactat la 1,9 ghz fata de 1,7ghz pe HTC One si 1,5hz pe LG Optimus G Pro.

Si rezultatul este urmatorul. Iata cat tine bateria pe S4 (sa nu uitam ca S4 are ecran mai mare ca HTC One, 0,2ghz in plus, dar si bateria cu 300mAh in plus. Mai are pana la cifrele Note-ului 2, dar sunt cifre foarte bune):

post-111-0-49721300-1364327208_thumb.jpg

post-111-0-77223600-1364327222_thumb.jpg

post-111-0-10111200-1364327285_thumb.jpg

Uite aici o comparatie foarte interesanta intre senzorii lui HTc One si S4.

Avantajul acela de 300 mAh ar trebui sa fie anulat de dimensiunea ecranului si de cei 200 MHz in plus dar cred ca scorul mai bun tine si de management-ul bun al resurselor.

63 ore vs 48ore, este foarte mare diferenta.. Asta inseamna ca in "stand by" consuma mult mai putina baterie decat HTC One. Testul acela e facut prin o ora de browsering, 1 ora de film si 1 ora de internet si in rest lasat telefonul asa, pana la descarcare.

De exemplu S2 ducea 42 de ore, S3 50... si se observa diferenta. Cred ca si cei care au Note 2 simt diferenta de la Note 1 la Note 2.

69 de ore scoate Note 2 la acelasi test. Sunt de a dreptul multumit de aceste cifre, tinand cont ca S2 tinea 42 de ore, S3 50 de ore si am simtit diferenta. Acum diferenta la baterie intre S3 si S4 e si mai mare in bine. 

Mai ales ca erau multi care ziceau ecran mai mare, procesor mai puternic baterie de doar 2600mAh, sigur va fi mai slab ca S3 la baterie. Dar mult mai bine optimizat procesorul care e de 28nm, si ecranul care consuma 25% mai putina energie decat cel de pe S3.

Eu unul ma declar multumit, plus ca se vor remedia si problemele cu lag-ul, cel putin cred :)).

Oricum depaseste Xperia Z, HTC One, LG Optimus G, iPhone 5 per total la baterie, la browsering stand mai bine iPhone si HTC, dar pentru o zi aproape 9 ore fata de 6 ore jumate pe S3 e foarte bine..

E posibil ca scorul lui HTC ONE sa se imbunatateasca daca va primi update la Android 4.2.2.Dupa ce am facut update-ul OTA pentru Nexus bateria tine mai mult.Multi spuneau ca nu sunt diferente intre 4.2.2 si versiunea precedenta, ei bine acestea se vad la nivelul consumului de energie.Astept in continuare ca un magazin online sa aduca S4 mai devreme si sa putem vedea un review video,specialitatea casei.:D

Pai HTC One are 4.2.1 nu e mare diferenta intre 4.2.1 si 4.2.2 probabil 4.2.2 are mici imbunatatiri fata de 4.2.1 nu de baterie si altele. Oricum sunt tot pe acolo ca cifre, dar in stand by il cam face praf S4 pe HTC One.. Si faza cu camera cum spunea cineva pe GSMArena. Pozele aparute ca fiind inainte de actualizare update-ului nu erau asa proaste..

Eu unul sunt decis sa iau S4, daca nu are acel lag..si sa mai scada pretul. Are destule atu-uri fata de S3, desi ca bani poate nu merita diferenta..., dar asta e tehnologia nu ai ce face, iti place dai cu banul.

Edit: HTC One are 4.1.2, acum am vazut.

La ce te referi Ionel ? La cifrele despre baterie? Eu cred ca stiu ce spun cei de la GSMArena. Eu am simtit diferenta de la S2 la S3 la baterie, la Note 2 se stie ca e foarte ok, aproape sau la nivelul Motorolei Razr Maxx. iPhone sta si el bine in acele teste si sta si in folosirea de zi cu zi. Nexus 4 cand au facut ei testul atat tinea.

La S2 cifrele erau acceptabile si aparea ca doar 4 ore tine pe net.. cand intram pe net papa la greu, in rest era acceptabil. Cred ca nu arunca cifre asa.., aud pe unii ca ce e aia 63 de ore ca nu tine un telefon atat. E vorba sa compari 2 telefoane, cat "mananca" baterie in stand by, cat pe net, etc..

Ma refer la numere in general, "evolutia" bazata doar pe numere. 2,4,8, 4.0, 4.3, 4.8, 5.0, 1500, 1650, 2100, 2600 etc. Doar niste numere... ;) , doar atat, niste numere seci si atat.

Din pacate se adevereste, S4 la sunet sta foarte prost.. sub S3..ma pus pe ganduri. Si nu uitam ca PhoneArena a anuntat calitea convorbirilor a fi mediocre. Au aparut si cifrele pe GSMArena.. si pare sa le dea dreptate. Nu inteleg cum pot sa vina cu ceva asa in minus fata de predecesorul, care statea excelent la acest capitol..

Crede-ma n-ai de ce sa fii dezamagit. O sa mai repare ei telefoanele pe drum, cu update de soft, sau cu ceva. Si un sfat competent: Invata sa dormi noptile, pt ca somnul este foarte important. Lasa-l naibii de S4, ca nu face mai mult ca sanatatea ta. ;)

Iata si cifrele pe care le scoate S4 cu Exynos 5 Octa :

Antutu: 27417

Quadrant: 12726

Deci la Antutu Snapdragon scoate intre 22.000 si 25.900 am vazut in alt test, deci tot pe acolo. La Quadrant aceleasi cifre, sa vedem cum se descurca bateria telefonului cu Exynos.

http://www.sammobile.com/2013/03/27/samsung-galaxy-s4-user-interface-walkthrough/

Qualcomm nu se dezminte cand vine vorba de chipset-uri :D .Nu prea vad rostul de a overclocka procesorul pana la 1.9 GHZ <_<,ce faci cu atata putere de procesare?Cred ca ar trebui sa se axeze mai mult pe optimizarea la nivel software, sa scape de dracia aia de Touchwiz sau cel putin sa il imbunatateasca, sa nu ne mai bage pe gat staff-ul lor, caruia nu ii vad rostul, probabil pentru a ocupa mai multa memorie.Partea rea e ca nu le poti sterge daca nu ai root....Dupa doua zile de la cumpararea S3-ului launcher-ul Samsung m-a scos din minti si l-am inlocuit cu cel stock de la mama lui din America, sa nu mai vorbim de Samsung apps unde gasesti acelasi lucru ca pe Google Play.

Edited by Mihnea1207

A vazut cineva vreo comparatie intre s4 cu exynos si snapdragon? Am cautat dar nu am gasit nicaieri :(

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Eu ce am postat mai sus ? Cifrele obtinute de S4 cu Exynos, iar cifrele obtinute cu Snapdragon sunt pe toate site-urile. Cam aceleasi cifre, un mic avantaj pentru Exynos.. dar nerelevant in folosirea de zi cu zi. Poate bateria.. desi la ce cifre a scos cu Snapdrgon imi e greu sa cred ca poate scoate mai mult Exynos-ul cu 4 nuclee + alte 4.. Spun asta desi as fi dorit varianta cu Exynos acum 2, 3 saptamani. Totusi sa asteptam si sa vedem dupa diferentele, mai ales cele de baterie.

S4 cu Snapdragon scoate tot in jur de 12.000 in Quadrant ca si cel cu Exynos.