Clicky

Jump to content

Off Topic V3


Innoxius

Recommended Posts

Știu că off-topic, treburi, socoteli daaar... 

Ce se întâmplă cu producătorii de telefoane în ziua de astăzi?? 

Scoate unul jack-ul, toți după el, pune unul decupaj de ne-am prost în ecran, toți după el... Ca oile. 

Scoate Samsung telefon cu gaură în display, bam... "un deget" ... Toți după el, mai ceva ca oile. Nu trece zi să nu văd alt model cu gaură în display. 

Pe bune? Nu mai are nimeni idei, nu mai face nimeni ceva să fie altceva? Înțeleg că pătrat cu ecran și 3 butoane dar totuși. 

Cum e să te chinui să faci chestia cu ecranul cât mai mare și margini cât mai mici iar apoi cineva să pună pe el o husă chinezească din bazar cu urechi de iepure 🐰 și sclipici pe spate? 

Respect Sony și alții care mai au idee de un slide, etc. 🐑🐑🐑🐑🐑🐑 👎🏼

Edited by Liviu Roşca
Link to comment
Share on other sites

Fără supărare, dar Sony pur și simplu a înghețat în timp design-ul lor. În afară de forma mai rotunjită, Sony nu a adus nimic deosebit în timp, mi se pare cel mai anost design la prețuri de iPhone (prețurile la telefoanele Sony nu prea scad în timp, nu la flagship-uri). În schimb sunt de acord cu "ce face unul facem to(n)ți". E ridicolă ideea de tăietură în ecran. Aș fi fost perfect mulțumit cu o bandă mai subțire sus ca la seria Galaxy 9. Am testat puțin un S10+ și nu-mi placă că trebuie să dau peste camere cu degetul când glisez de sus în jos peste bara de stare. De-asta îi blamez pe cei de la Apple cu a lor stupidă tăietură în ecran. Mă așteptam ca măcar Google să nu cedeze, dar cred că au făcut-o pentru a oferi suport telefoanelor extrem de numeroase cu tăietură în ecran care rulau deja Android.

Sper ca tendința asta să nu ajungă la automobile (ptiu Apple). O să avem niște automobile urâte pentru că cei de la Apple au făcut așa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Hehe...
Trimis după a meu Z3 de la Moto.


Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 01.04.2019 at 15:56, Mihai said:

@FunkBlack fast charge e totuși altceva decât încărcarea normală. Dacă merge cu un cablu normal, dar nu cu cel cu cap magnetic, poate cablul cu cap magnetic e de vină. Eu n-am întâlnit până acum telefon care să nu se încarce dacă bateria e peste 45%, cu cablu normal.

@Mihai
Asta e partea dubioasa, ca la alte telefoane functioneaza :)))

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca asta tine de off-topic, printre atatea discutii despre telefoane, dar am nevoie de un sfat. Ieri am avut un apel pierdut din Maroc. Ce sa fac, sa sun inapoi? Ma gandesc ca o fi ceva oferta turistica si sa nu o pierd.

Link to comment
Share on other sites

Ai pierdut o mostenire de la un print singuratic. Trebuia doar sa trimiti vreo 5-10.000 euro pentru taxele notariale pentru definitivarea actelor de mostenire.

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Despre GPS și de ce nu vă mai merge (dacă nu vă mai merge) GPS-ul.

 

După 6 aprilie 2019.

 

 

Un bug ce apare odată la 1024 de săptămâni.

 

 https://youtu.be/CnwAJrDikgU

 

 

Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tot vorbeam cu @Greuceanu zilele trecute: http://www.automarket.ro/stiri/obiectivele-de-emisii-pentru-2021-aproape-imposibil-de-atins-niciun-90873.html.

Emisiile de CO2 au crescut fata de acum cativa ani datorita scaderii vanzarii de masini diesel. Au scazut emisiile de noxe (nesemnificativ, avand in vedere ca Euro 6d-Temp are niste limite foarte drastice pentru NO2, iar in Romania au fost aduse multe masini Diesel vechi), dar au crescut cele de CO2. Adica planeta e mai poluata, iar noi suntem o idee mai sanatosi. Problema e ca benzina consuma mai mult decat un diesel, deci diferenta e de fapt mult mai mare.

Link to comment
Share on other sites

In tara asta bananiera e imposibil sa beneficiezi de servicii de calitate. Din decembrie 2018 am facut cerere de reziliere a contractului de furnizare a energiei electrice. De-abia din februarie am devenit client DIGI, dar ENEL inca n-a binevoit sa-mi emita ultima factura pentru reglarea financiara a contului. Dupa ore si zile de asteptat in telefon la serviciul de relatii clienti, azi le-am facut reclamatie la ANPC si ANRE. Cum naiba sa nu poata emite o factura in doua luni jumate, dar pot emite lunar facturi cand esti clientul lor? Am ajuns sa fac petitii sa le dau bani. Dupa ce imi emit factura cred ca le-o platesc si eu dupa 3 luni si daca ma suna intre timp, dau telefonul pe speaker, le spun ca apelul lor e foarte important pentru mine si ma apuc sa le cant la vioara!

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt benzinar de când mă știu. Spre deosebire de unii, eu folosesc mașina doar când e nevoie, când știu că vreau să merg la cumpărături după muncă sau undeva și nu vreau să pierd timp. Cunosc mulți oameni care vin cu mașina din obișnuință, deși ar face maxim 15 minute pe jos. Mai e și problema transportului în comun, dar s-a reglat și în Galați de ceva timp. Suntem comozi și asta omoară planeta.

Link to comment
Share on other sites

Mă așteptam să apară un monstrul din The Grugde când se mișca webcam-ul. Nu e rău, pare chiar fain să faci cast la ceva pe el. E de fapt un display cu boxe și microfon.

Link to comment
Share on other sites

Da dar din păcate Google Home este prea mare (și scump) pentru mine și nevoile mele. Amazon Spot e 100 de lire și nu prea știe multe înafară de serviciile Amazon. Folosesc prime-ul doar pentru a comanda chestii, content inutil în rest. Am văzut că în China la precomandă pe site-uri dubioase este aproximativ 50 de dolari. Probabil după lansare o să coste 35-40 de dolari. Ceea ce nu e rău pentru ceva de genul. Am obiceiul de a asculta chestii pe youtube cu telefonul la incarcat pus pe pernă. Asta până adorm și când mă trezesc cablul este după gât și telefonul sub coaste... =))) Bine, ar fi o problemă și mai mare să mă trezesc cu ăsta sub coaste. =))

Link to comment
Share on other sites

Partea cu comoditatea e foarte adevarata. Am si eu vecini care pleacă cu masina chiar si pentru 1 sau 2 km. Si asta de cateva ori pe zi. De fapt lăsând la o parte emisiile mașinilor, UE ar trebui să impună si niste reguli de educație și decență.

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ocazional da. Încă nu s-a mutat că n-am șifonier 😂😂

Oricum la ce carcasă nucleară am, prefer picioarele reci și părul peste ochi și altele care nu țin de un forum tech. 😂 😂 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Habemus security update de Maifb186fdbffcd374d702d8f956a7fd16d.jpg

Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use