Clicky

Jump to content

Un nou iPad de 7.85" ??

Recommended Posts

Pe Tablet-News, site-ul sora al Mobilissimo este postat un articol despre un posibil nou iPad "Mini", sau ceva mai mic decat cel existent: http://tablet-news.c...ar-ipad-iphone/

Voi ce parere aveti? Eu propun sa tinem topicul deschis, pana se confirma sau infirma acest zvon.

Am cateva argumente care vor explica niste aspecte, am sa le scriu imediat.

Ok, sa trecem la actiune. Apple a fost prima companie care a lansat o tableta, sau Tablet PC, functionala. Ne place sau nu, sunt primii cu un produs copt complet. Au fost altii inaintea lor, Microsoft Courier (http://en.wikipedia....crosoft_Courier) si Tablet PC-urile IBM/Lenovo sau HP, dar acelea erau notebook-uri convertibile. A mai existat un CompaQ TC-1000 dar nu am mai multe informatii decat Wiki (http://en.wikipedia....P_Compaq_TC1100).

Bun, indiferent de cati au fost inainte si de ce sau daca sunt mai buni sau nu, acum nu asta este scopul. Am sa scriu un articol comparativ intre tablete, poate dupa Pasti. Am avut aproape toate modelele si le simt pe fiecare in parte ce poate si ce nu. Acum Apple iPad este in colimator.

De ce ar lansa Apple un iPad "mini"? Un motiv bun ar fi, ca Amazon are si el o tableta, sau doreste sa se numeasca asa, care este oferita impreuna cu un ecosistem bun de servicii pe care le ofera Amazon. Amazon are acum Kindle Fire, la un pret pe care il ofera in pierdere, la 299$ in USA, dar din care isi mai acopera cheltuieli cu serviciile Amazon. Kindle Fire este un Playbook de fapt, cu alta palarie, deci nu este neaparat de lepadat ca hardware, dar are lipsuri mari si este legat strict de ce faci pe Amazon.

Daca Apple ar lansa o tableta de 7.85" iPad, ar face sa castige si partea de clienti care cumpara Kindle, adica sa ii atraga mai bine spre ei, cu o tableta cu acelasi pret, dar care poate face mai multe.

Bun, dar Steve Jobs, odihneasca-se in pace (eu i-am respectat mintea mereu si personalitatea, desi nu am fost de acord tot timpul cu ideile lui, iar acum ii citesc biografia sa aflu cat mai multe), a declarat la un keynote, cred ca a fost la lansarea iPad 2, ca tabletele de 7" sunt DOA (Dead on Arrival), inutile si se referea la Galaxy Tab 7" P1000, singurul rival de la vremea aceea mai serios, pentru ca Motorola Xoom a starnit niste indignari cand s-a vazut la ce pret de cocaina a iesit. Ipad 2 a iesit in martie 2011, iar Xoom iesise in ianuarie cu doua luni mai repede. P1000 a fost lansat in 2010 la IFA.

De ce a spus Jobs ca 7" este DOA? Va spun si eu foarte simplu, are dreptate!

Am un P6800 7.7", este foarte portabil, il pun in buzunare, dar si e un mare dar...ecranul e cam micut de stat seara in pat sa vezi un film pe net sau sa citesti ceva.

Apple, cand a lansat in 2010 tableta iPad, patratoasa cum era, a fost un mare boom pe piata. Au vandut zeci de milioane, cu toate ca nu stia Flash, acum tot fara Flash este, iar Adobe l-au asasinat de curand de tot.

Apple au lansat iPad in format ciudat pentru unii pe vremea aceea, 9.7", 4:3. What? Ce format ciudat, faceau misto de ei o multime, nu poti vedea filme HD, bla, bla. Dar oare de ce totusi milioane de oameni au cumparat si acum pe piata sunt o multime de tablete chinezesti care imita formatul asta? Chiar marele HP a avut HP TouchPad cu formatul acesta: 9.7" ecran la 4:3, celelalte tablete sunt 16:9 sau 16:10.

16:9 este super sa vezi un film, dar cand o intorci in mod portret, te ingrozesti. Spre exemplu Acer Iconia e ca o carte gresit tiparita, Transformer e putin mai acceptabil, Galaxy Tab 10.1 e bunicel, iar Galaxy P7300 8.9" incepe sa se apropie. Dar daca vrei sa faci internet browsing, in mod portret, paginile web sunt neoptimizate si apare scrisul mic. Care e secretul? Rezolutia bineinteles. iPad 2 are rezolutia 1024x768 ca 90% din paginile web, iar acum ea s-a dublat, dar paginile se scaleaza bine. O mare parte, cel putin. La 16:9, 1280x800, in mod portret, paginile apar subtiate, iar in mod landscape, apar parca trase. La desktopuri nu e o problema, monitoarele de 22" sau mai mari, au suficienti pixeli ca sa afiseze corect. Este spatiu de desfasurare si rezolutii mari (full HD sau mai mult).

Dar la tablete 16:9 la pagina web trebuie sa faci o gramada de scroll ca sa o citesti toata, iar in portret, trebuie sa faci zoom ca sa poti citi, altfel scrisul e prea mic.

Apple a studiat intens treaba aceasta, au fost ani de studiu, eu tin minte ca in 2007 dupa lansarea iPhone se vehicula faptul ca se asteapta de la Apple un fel de iPod urias sau ceva Tablet PC de la ei si se mirau ca nu mai iese odata. Apple, dupa mult studiu, au declarat ca formatul 9.7" este ideal pentru internet browsing, citit carti, vazut poze, jocuri, ai mai mult continut in aceeasi dimensiuni, indiferent de orientare.

Acum, in 2012, la lansarea "noului iPad", au pastrat acelasi format, pentru ca sincer, au dreptate. In afara de faptul ca sunt suparat de lipsa flash, in orice orientare tin un iPad, nu este nevoie sa depun efort ca sa stu pe internet sau ca sa citesc ceva. Inclusiv filme, mai pierd putin margini sus, dar nu ma uit pe iPad la filme, mai ales ca "noul iPad" ar trebui sa ma faca sa imi arunc LCD-ul la tomberon. O fi asa oare? Nu, sigur ca nu.

Atunci, daca Apple a studiat ca 9.7 este "Sweet Spot" (punctul sensibil) la format si vand asa bine tablete iPad (milioane pe luna - Amazon nu mai vinde atatea acum, am inteles ca nu le merge chiar asa bine), de ce ar mai avea si un iPad "Mini"? Doar ca sa starneasca indignarea adeptilor care stiu ca au cea mai buna tableta pe piata? Oare sa ma insel? Hai sa vedem ce se va intampla totusi, colectati si voi de unde puteti zvonuri si sa vedem ce o sa iasa.

Update: Tablet-News, sora lui Mobilissimo a gasit ca iPad Mini se pare ca va iesi prin Q3 cu un pret in USA de 299 (pret psihologic). http://tablet-news.c...8Tablet+News%29

Eu sper sa nu fie decat un zvon, o tableta "castrata" (scuzati expresia) nu imi va surade deloc. Mie nu mi-e lene sa car dupa mine o tableta in geanta sau mapa. Nu as sacrifica marimea ecranului de dragul intrarii in buzunar.

---------

---------

Eu cred ca Jobs le-a trasat dezvoltarea pe ani buni (vreo 50 de ani inainte). Acum sunt nevoiti sa scoata un iPad de 7 inci pentru a mai atrage niste clienti si pentru a avea si un produs "ieftin".

• 2 months later...
Guest Deio

http://www.redmondpie.com/7-8-inch-ipad-in-the-works-releasing-in-october-says-a-report-by-bloomberg/

Se pare ca ar fi totusi o umbra de adevar si Apple ar tatona piata asta de 7". Acum ca si Goagle are Nexus de 7", ar avea un motiv.

Dar, este un mare DAR, Apple nu urmeaza pe nimeni, ei dau startul de obicei. S-ar impusca in picior daca ar intra pe segmentul asta. iPad se vinde splendid si e un dispozitiv extraordinar. iPad 2, nu 3 pentru ca la versiunea 3 au cam dat-o in bara.

Acum iPad 2 are un procesor cu revizie noua, primeste o ora in plus la autonomie (!) si pret scazut cu cateva sute bune de lei.

Nu vad rostul unei tablete care nu e nici telefon, nici tableta de 10".

Si daca oamenii de la Apple sunt de fapt pe din-afara la capitolul "ce facem" ? Nu la "cum facem". Daca fara Steve nu stiu incotro s-o apuce ? Sau poate stiu, dar fiecare altceva si nu se inteleg. Marile corporatii sunt experte in a ascunde problemele interne.

Si atunci, daca nu stiu "ce", poate se iau si ei dupa altii.

Le-o fi trasat Steve, dar nu puteau fi decat linii directoare (parca suntem la congres pcr :)) ), nu putea omul sa prevada si tot ce fac altii si mediul economic si altele. Prea multe necunoscute pentru a spune faceti asta si asta, in cantitatile astea si cu caracteristicile stricte astea.

Guest Deio

Exact ceea ce ziceai cu oamenii din spate, ieri. Interesele pot fi mari. Doar ca eu m-am saturat de marketingul asta agresiv, de consum indus. "Iti trebe aia, neaparat, uite ce de milioane de core-uri ai" "iti trebuie Nexus 7", ca parca nu sunt zeci, daca nu sute de modele pe piata de tablete de 7". Piata e supra saturata, nu e cerere de tablete. O vad eu ca ma uit prin magazine, in afara de Apple si Samsung, rareori Asus, nu se prea vand. Nu vorbesc de hipermarketuri, unde "tabelete PC" la 299 lei sunt garla si se ciumpara in prostie.

Merg oamenii cu cosul la cumparaturi, apoi, "hai sa luam si o tabeleta din aia, uite ce ieftina e. Buna la copii"

Urmaresc ca vin la service persoane cu tablete ieftine cumparate la graba in hipermarketuri sau de pe la diverse magazine, nervoase ca nu au PlayStore sau de ce nu le merge Skype sau Yahoo. Nu inteleg ca la 299 lei au cumparat un chinezism care nu are facilitati deloc, sau ceea ce au brandurile mari si de 5 ori mai scumpe.

Sa revin. M-ar dezgusta sa ii vad pe Apple coborandu-se la nivel sau facand ceva in graba, doar sa fie "in trend". Sper sa nu o faca, pentru ca ar pierde teren in fata detinatorilor de iPad-uri, dupa ce i-au dus de nas 2 ani cu trei versiuni de 9.7", sa iasa la rampa sa spuna ca 7" e miezu' nucii.

Update: Cred ca m-am ticnit de cap. Din partea mea, pot sa lanseze si iPad Nano de 2" sau Mega de 20", ca nu conteaza. Sunt un biet carcotas care imi dau cu parerea. Ca daca vor si considera ca americanii au nevoie, vor lansa si "Nano sau Mega"......

• 6 months later...