Clicky

Jump to content

Best Smartphone  

30 members have voted

1. 1. Care credeti ca este cel mai bun smartphone lansat pana in prezent?

• Samsung Galaxy S3
    • Samsung Galaxy Note 2
    • Htc One X
    • Htc 8x
    • Nokia Lumia 820
    • Lg Nexus 4
    • Lg Optimus G
    • Iphone 5
      0

Recommended Posts

Eu am votat Note 2. Este cel mai tare telefon din toate punctele de vedere, atat software prin prezenta lui JellyBean preinstalat, cat si din pct de vedere hardware la final de 2012. Da Optimus G este superior ca hardware, dar nu l-am vazut prin Romania. Nu stiu de ce dar cei de la LG, la fel si cei de la Nokia se misca ca niste mosi cand e vorba sa aduca telefoanele noi in Romania.

Daca aveam posesori de 4S/5, vedeati voi acu. Trebuia sa stau cu biciu pe ei sa nu va dea foc :))

Toti au fost cat de subiectiv posibil. Nu exista "best smartphone". Exista "my most useful smartphone - gejet". Vad ca Note 2 conduce detasat. Da, suntem multi cu el, dar sunt si doritori de telefoane care le intra prin buzunare.

Ecranul mare sperie multi, nu toti vor quad-core, cand un Krait 8260A 1.5GHz dual-core isi face treaba asa bine.

Oamenii sunt diferiti, gusturile difera. Nu poate un telefon sa acopere cerintele tuturor. O fi ca la masini?

Sper sa nu o luam pe aratura, sa punctam doar avantaje si sa nu ne luam unii de altii "mine is bigger than yours"

Daca aveam posesori de 4S/5, vedeati voi acu. Trebuia sa stau cu biciu pe ei sa nu va dea foc :))

HA!!!

Sa-ncerce numai... :P

Acum c-o sa ne mai "ciondanim" intre noi nitel, n-o fi foc, doar sa nu iesim prea tare in decor... :P

Ecranul mare sperie multi, nu toti vor quad-core, cand un Krait 8260A 1.5GHz dual-core isi face treaba asa bine.

Isi face si nu-si face. Toata lumea e de acord cu faptul ca Note 2 se misca dumnezeieste, dar si Note1 se misca. Dar parca nu ca asta, nu-i asa?

E drept, ca nu cred ca numai si numai acel quad il face sa se miste asa, dar in mod cert este o diferenta intre cele doua.

Eu le am pe amndoua in casa si va pot spune ca instalanf spb 3d pe ambele, la note 1 se simte o usoara agatare.

Votai cu inima stransa. asta pentru ca iar nu sunt de acord cu ce scrie acolo, dar nici in cabina de votare nu sunt de acord cu ce scrie pe buletinul de vot, asa ca mi-am facut mana :D

Aditzu, cum sa pui Lumia 820 si sa nu pui 920 ? Sau sa pui numai 920, ca si de la HTC ai pus varful cu WP

Na, ca mi-am exercitat si eu dreptul la vot. Poate si eu am fost subiectiv. Note 2 imi pare nu cel mai bun, ci cel mai util: LED Notification, barometru, S-Pen, autonomie si software (suita aplicatii specifice Note) si customizare sistem operare.

Avem voie sa votam cu doua maini? :)

Doar cu doua telefoane :D

OK, sa zic si eu de ce am votat Note 2: pentru ca e altceva. Nu ma refer doar la ecran ci la intreaga experienta de utilizare. E altceva. Si ma bucur ca nu au luat-o si altii pe aceasta cale. Poate vor incerca (aud de tot felul de phablet-uri care vor veni), dar nu ajunge sa le puna 5" sau 6". Experienta de utilizare nu inseamna doar ecran mare. Inseamna si ce spunea Deio mai sus: S-Pen, aplicatii pentru S-Pen (facute cu cap), totul potrivit cu la fel de mult cap peste un hardware de top care sa le sustina, aici incluzand si o baterie pe masura. Si ca sa off-topic-uiesc, nu s-au oprit aici. Au scos si o tableta (Note 10.1) pe care ai exact aceeasi experienta (pana apare Premium Suite, care e si mai si). Adica un tandem facut cu cap.

Am votat și am ales Nexus 4.Din simplele motive.

- build quality superior

- Android pur

- Primește update-uri mult mai rapid

- pret mai mic dacă-l cumperi de unde trebuie

- Sunt sigur că este cel mai rapid telefon la ora actuală, dacă-s actualizate antutu,quadrant, etc.Exemplu

- Mai multi pixeli per densitate

- ecranul și tehnologia folosită în ele e o chestie de preferințe deci nu contează aici.

Dacă-mi mai vin în minte am să spun.

Edited by Tyler Durden

N-am votat (asta,ca sa fiu sincer :) ) pentru simplu fapt ca atunci cand vrei sa faci o comparatie trebuie musai sa testezi TOATE device-urile.E usor sa spui ca Note 2 e cel mai bun daca n-ai pus mana pe Nexus 4 (luati-o cu titlu de exemplu).

Cum "clasificarea" unui smartphone tine de mai multe criterii, noi detinatorii "casnici" nu suntem in masura sa ne dam cu parerea, astfel ajungem la varianta "tatal meu e mai tare decat al tau" :)

As putea spune ca S2-ul meu "bate" la pret toate telefoanele din lista, la dimensiuni mai "bate" o cateva, plus ca la ce'l folosesc eu e device-ul ideal pentru mine.

Ca un spirit de gluma, prefer sa raman la varianta: "te bucuri ca ma vezi sau ai ceva in pantaloni ?" decat sa inlatur orice dubiu :)

Stai ca nu am inteles.....

S3 mai bun decat Note 2? Hm...... Iti respect opinia,dar este un pic......deplasata.

Eu unul nu as fi sigur.....

Ia vezi linkul de mai jos ;)

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4238&idPhone2=4854

Pai vedeti dragilor? Fiecare are cate o alta parere. De aceea nu exista "cel mai bun" ci "pentru mine ala e", asa si pentru el. Ecranul e prea mare la Note 2 si il satisface S3. Are acelasi GPU, cu JB s-ar comporta 99% identic. 200MHz in plus la CPU nu conteaza in aplicatii sau jocuri. Mai ales jocuri, acolo GPU-ul face tot.

Si eu votez tot S3, probabil telefonul anului 2012, daca nu m-am hazardat cumva :D. Totul este subiectiv, Note 2 ca dezavantaj fata de S3, desi se aude ca are ecranul RGB fata de Pentile de pe S III, are sub 300dpi. In rest Note 2 este peste. Dar si la vanzari, tot lafel Note 2 mai bun, S III vinde "de rupe". In ultimele 7 saptamani in UK a fost primul la vanzari peste iPhone 5...

Asa este, are dpi mai mic, dar se vede mai bine. Sunt destule teste care demonstrează asta.

Iar la vânzări comparăm mere cu pere.

Note e un telefon de nișă, cu target precis. Adică e pentru cei duși cu mintea.

Scris de pe cel mai tare patefon din lume, Note2