Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut icon_e_smile.gif

Am citit toate posturile din categoria SGS2 nu am gasit nici unde o problema ca a mea. Adica cand primesc un mesaj, il citesc dupa care imi apare pe pictograma de mesaje "1" (sau poate aparea si 2-3 depinde de cate mesaje am primit) ceea ce inseamna ca am un mesaj necitit, dar eu am citit toate aceste mesaje ... singura varianta este sa sterg toata conversatia ceea ce nu imi convine sa fac icon_e_sad.gif( ..... ce pot sa fac sa nu imi mai apara acel lucru "1" , iar am mai obseravat un lucru ca atunci cand primesc un mesaj imi apare la pictograma "Mesaje" dar si pe pictograma "Social Hub" ... cum pot sa rezolv acest lucru ?Iar ce am mai observat e ca atunci cand intru la "Social Hub" si citisc mesajul imi dispare "1"-le acela de pe pictograma, :(( dar eu nu vreau sa intru mereu la "Social Hub" .... vreau direct sa citesc mesajul de pe pictgrama "Mesaje"

Daca in Android mesajele stau intr-o baza de date, e posibil sa se fi bulit respectiva (indecsi si / sau alte chestii) si informatia afisata sa fie eronata din aceasta cauza. Sfaturi nu pot sa-ti, doar sa-ti zic ca asta se intampla si pe MeeGo, este aceeasi problema si se rezolva doar prin stergerea tuturor mesajelor. Bine, aici mai trebuie sa opresti un daemon inainte de asta, apoi sa-i dai drumul din nou, dar, probabil facand analogia Linux - Linux, sa fie acelasi lucru.

@draganalex

salut! si eu am un samsung galaxy s2 si am exact aceeasi problema. mesajele intra si in social hub nu stiu de ce si cum pot dezactiva asta. dupa ce le citesti si de acolo dispare pictograma aia cu "1".

@innoxius

fara suparare dar nu are nicio legatura cu subiectul ce scrii tu acolo. pur si simplu social hub primeste acelasi mesaj pe care il primesti si pe tel in mod normal si trebuie citit si de acolo ca sa nu mai apara ca mesaj necitit. ai ajuta daca tot te pricepi sa explici cum se poate dezabona sau dezactiva social hub.

@gabriel_vlad2 in legatura cu ce ai zis cu social hub el se poate dezactiva mergand la Setrati->Aplicatii->Social Hub-> Dezactivare, dar daca faci chestia asta nu iti dispare mesajul :(( am incercat chestia asta dar nu merge :(( .... si la fel cu ai zis si tu ceea ce a zis innxius nam intes nimic :|

Edited by draganalex

Imi cer scuze ca v-am bagat in ceata. Ma refeream la faptul ca SMS-urile sunt stocate in baza de date

./dbdata/databases/com.android.providers.telephony/mmssms.db

@draganlex Daca citesti la fel cum scrii, e greu sa intelegi ORICE scrie altcineva :))

LE: si ca orice fisier de pe fata Pamantului, se poate corupe. Exista si un bug report deschis la Google cu aceasta problema, nu se manifesta doar la Samsung (normal, dar nu mai intru in amanunte tehnice, ca iar va bag in ceata)

Incearca asta Reset Unread Sms

Imi cer scuze ca v-am bagat in ceata. Ma refeream la faptul ca SMS-urile sunt stocate in baza de date

./dbdata/databases/com.android.providers.telephony/mmssms.db

@draganlex Daca citesti la fel cum scrii, e greu sa intelegi ORICE scrie altcineva :))

bun si ai vreo idee cum sa rezolv asta ? daca tot stii asa de multe

Dragan, se intampla ca tu sa si citesti ce ti-au postat colegii? Dar sa citesti si trimiterile pe care le-au facut, obisnuiesti sa o faci?

Ca ia uite ce scrie in aplicatia pe care ti-a dat-o colegul, ale carui posturi spui ca nu le intelegi, desi sunt scrise intr-o foarte faina limba romana:

This app is designed to fix a very annoying bug : you have one or more unread sms, but you can't see them in any sms app, so you can't set them to read.

This app find these unreachables unread sms and flag them to read.

Daca ai nevoie, spune si iti traduc eu.

Nu stiu ce poti obtine de la service-uri, dar stiu ca trebuie ca si tu sa mai citesti cate ceva si sa mai inveti unele lucruri.

La service de cele mai multe ori se repara fizic telefoanele, hardware si mai putin software, desi unii o fac. Dar chiar si asa, nu cred ca o sa stea vreun service sa-ti gaseasca tie rezolvarea la un bug.

Salut icon_e_smile.gif

Am citit toate posturile din categoria SGS2 nu am gasit nici unde o problema ca a mea. Adica cand primesc un mesaj, il citesc dupa care imi apare pe pictograma de mesaje "1" (sau poate aparea si 2-3 depinde de cate mesaje am primit) ceea ce inseamna ca am un mesaj necitit, dar eu am citit toate aceste mesaje ... singura varianta este sa sterg toata conversatia ceea ce nu imi convine sa fac icon_e_sad.gif( ..... ce pot sa fac sa nu imi mai apara acel lucru "1" , iar am mai obseravat un lucru ca atunci cand primesc un mesaj imi apare la pictograma "Mesaje" dar si pe pictograma "Social Hub" ... cum pot sa rezolv acest lucru ?Iar ce am mai observat e ca atunci cand intru la "Social Hub" si citisc mesajul imi dispare "1"-le acela de pe pictograma, :(( dar eu nu vreau sa intru mereu la "Social Hub" .... vreau direct sa citesc mesajul de pe pictgrama "Mesaje"

daca tot ne luam de cine cum citeste, uitate la ceea ce am ingrosat eu .... ceea ce mi-a dat colegul face acceasi lucru ca si Social Hub ... cand intru la Social Hub si citesc mesajul in apare ca si "read" deci nu prea ma ajuta aplicatia.

Oameni buni,

TOATE mesajele din inbox se afla si in aplicatia social hub. E firesc daca nu este mesajul citit si de acolo sa apara ca si unread. Nu cred ca este vorba de bug sau ceva de genul. Pur si simplu telefonul asta vrea sa faca atatea sincronizari incat baga mesajele si colo si colo si apar probleme.

@draganalex la mine nu se afla in setari/aplicatii social hub. deci nu am ce dezactiva