Clicky

Jump to content

Aplicatii must have pentru Android!

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Recent am descoperit o aplicatie android super, super tare- Numere Utile. Contine adrese si nr de telefon locale si nationale din toate resedintele de judet, de la taxi, spitale, ambasade, cluburi, hoteluri, cinema-tot. E foarte utila pentru cei ce circula mult prin tara dar nu numai.

Cei care nu au mare chef de cautat:

https://play.google.com/store/search?q=numere+utile&c=apps

o fi din oradea! ca Qiu hotels e un hotel din oradea...

qiu hotels... captura din google play (prezentarea aplicatiei)

Edited by dtatar

va salut,

vreau sa convertesc gramada de carti de vizita in informatie digitala. am incercat tot felul de aplicatii (deocamdata gratuite) pentru a face acest lucru.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.intsig.BCRLite&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pbnRzaWcuQkNSTGl0ZSJd

nu imi place cum functioneaza, am scanat o carte de vizita, a reusit conversia acceptabila a numelui (deoarece nu continea diacritice) dar odata creat contactul NU L-AM MAI PUTUT STERGE. mai mult acesta NU E SALVAT in contacte... nu stiu unde e salvat.

acu 2-3 luni am mai testat si alte aplicatii pe care acum nu mi le mai amintesc (parca era si una ABBY).

voi folositi astfel de aplicatii?

care e recomandarea voastra?

mersi!

Nu stiu cum este, dar eu am instalat una dintre aplicatiile de acolo si acum am acces si la harta.

Nu stiu daca aceste puncte se consuma in timp. Probabil ca toate informatiile astea erau scrise pe Play, dar cine a citit? :P

Poate revine cand o sa vada deja 7 postari in plus :D asa ca pun si eu intrebarea:

Unde este baza de date pe care o interogheaza, undeva pe Internet (adica la fiecare cautare se conecteaza) sau este locala ? Si daca este locala, de unde stie cand sa se actualizeze la cele mai noi date, cumva prin Push ?

Buna tuturor.

In cele ce urmeaza, am sa va raspund la intrebarile ridicate pana acum:

- da, suntem din Oradea.

- odata obtinute punctele aveti acces la harta. Aceste puncte nu se consuma ci ramaneti cu ele.

- baza de date este locala si ca urmare afisarea datelor in aplicatie si cautarile nu va fac trafic de date, exceptie face afisarea reclamelor si cautarea pe harta.

- baza de date se actualizeaza odata cu noile versiuni ala aplicatiei. Deci, noile versiuni vor putea sa cuprinda doar actualizari ale bazei de date.

Daca mai apar si alte intrebari, le astept cu interes.

asa... o scanez si cu ce ma ajuta?

aplicatiile astea "parcurg" campurile unei carti de vizita folosind tehnici OCR si completeaza automat nume, prenume, nr. telefon, firma, adresa de email....

daca scanez cu scannerul... pe laptop... cu ce ma ajuta?

ca doar pot sa scanez direct cu telefonul (ca am aplicatie de scanare si coversie catre pdf - achizitionata)

asa... o scanez si cu ce ma ajuta?

aplicatiile astea "parcurg" campurile unei carti de vizita folosind tehnici OCR si completeaza automat nume, prenume, nr. telefon, firma, adresa de email....

daca scanez cu scannerul... pe laptop... cu ce ma ajuta?

ca doar pot sa scanez direct cu telefonul (ca am aplicatie de scanare si coversie catre pdf - achizitionata)

1. aplicatiile PC pentru asa ceva sunt mai bune in OCR

2. telefonul nu il poti tine perfect paralel cu cartea de vizita si perfect nemiscat

3. din aplicatiile PC poti face export vcf, nu contacte pe care nu le mai poti sterge

4. cu aplicatiile PC folosesti mouse-ul

5. OCR-ul pe PC e mai rapid si mai corect si stie si romaneste

Ajung ?

Daca nu:

6. In scaner pui cate carti de vizita incap, le scaneaza pe toate deodata si le proceseaza pe rand.

:welcome:

Pentru inceput, o sa modific eu titlul topicului tau, pentru ca nu e deloc sugestiv pentru eventuale cautari ulterioare.

Poti folosi aplicatii specifice de navigatie, care lucreaza suta la suta offline.

Astfel, poti incerca Copilot, Navigon, Igo.

La Igo, din cauza ca procesorul tau e ceva mai mic, va trebui sa folosesti o varianta ceva mai veche.

Atentie, unele aplicatii enumerate mai sus, sunt cu plata.

atunci recomanda-mi o aplicatie pentru PC... ;)

@meser... eu am impresia ca aceeasi aplicatie am pus-o si eu in linkul din primul post...

Edited by dtatar

O faceam deja, ca nu-s rau :D Ba chiar iti dadeam, daca-l mai aveam.

Dar toate alea pe care ti le-am zis mai sus le aveam in OmniPage de la Nuance pe care l-am primit cu scanerul Canon nu-stiu-cat. Si care mergea doar cu scanerele din seria aia, asa ca l-am dat cu tot cu scaner cand l-am luat pe cel de acum. Dar la asta nu am OCR si nemaiavand nevoie, nu m-a mai interesat.

Uite, ca sa nu pleci cu mana goala Comparison of optical character recognition software