Clicky

Jump to content

Motoluxe , Lumnia 710 sau Allview p5 ??

Recommended Posts

Buna! vreau sa achizitionez un tel la max 10 mil si am observat ca poate fi chiar un smartphone mai slabut.. Deoarece nu ma pricep la detalii tehnice, am mare nevoie de ajutor. :)

Ce imi recomandati dintre urmatoarele Motorola Motoluxe, Nokia Lumia 710 sau Allview P5 ?? oricare la pretul de 999 lei :) .

De asemenea dak mai aveti si alte recomandari as fi tare incantata.

Astept raspunsuri si argumente.

Multumesc mult!

Eu de sfatuiesc sa nu iti iei Motoluxe pentru ca o sa vezi ca in timp o sa regreti asta. Se blocheaza des, merge greu...

Lumia 710 - Singurul lucru negativ este faptul ca nu va primi update la Windows Phone 8, si nu toate aplicatiile care se vor face pt WP8 vor fi si pe WP 7.5/7.8. Partea buna e ca sunt cateva aplicatiile speciale de la Nokia care chiar sunt folositoare in viata de zi cu zi (Nokia Maps, Nokia Drive, City Lens...)

Allview P5 - N-am nici o idee.

Iti recomand sa te uiti pe youtube la review-uri si sa vezi daca se blocheaza, daca merg fluent etc. si sa mergi la Vodafone/Orange/Cosmote si sa te joci un pic cu fiecare inainte sa-ti fi luat decizia.

Mai e si HTC Desire C la un pret de 804 lei pe emag, http://www.emag.ro/telefon-mobil-htc-desire-c-black-55531/pd/EDLBKBBBM/.

Daca mai poti amana cumpararea unui telefon eu zic sa mai astepti cam pana in noiembrie, ca sa apara altele, daca acestea nu-ti prea plac. De exemplu HTC 8S vine cu un pret in jur de 13mil dar sunt sigur ca o sa-ti placa.

Edited by Adrian

Eu nu as alege nici unul, pentru ca Motoluxe nu e chiar un cap de gama, asta nu inseamna ca se blocheaza (aviz celor care vorbesc despre el fara sa-l fi testat). Am eu un Lumia 710 de vanzare, chiar ,dar e blocat in Orange Spania si nu se poate debloca (deocamdata). Lumia 710 e cu WP7 si o sa fie depasit de toate telefoanele in curand, nu m-a impresionat (l-am butonat putin, fara SIM). Allview P5 e asa si asa. Ti-as recomanda sa mai astepti, daca nu te grabesti.

Mai strangi si tu ceva bani si iti iei un galaxy nexus. Nu iti lua nici unul dintre aceste telefoane pentru ca probabil peste 2-3 saptamani de la achizitionare vei regreta, asa am patit si eu cu primul meu telefon.

http://www.shopmania.ro/telefoane-mobile/p-samsung-galaxy-nexus-23260190

Edited by aditzu226

Problema care incurca este eterna problema: banii. La max 1.000 lei, orice ai lua intri in categoria de care ziceau colegii, dupa un timp scurt iti va parea rau. In categoria asta de pret, ambele marci au smartphoane entry-level, cel mult intre entry-level si mid-range si in orice caz destul de depasite. Poate o marire a sumei pe care esti dispusa sa o dai si / sau sa ne spui ce vrei sa faci cu el ar ajuta.

Sa nu te astepti sa faca poze in locul aparatului foto, mai ales in banii astia. Si telefoanele de top au probleme in sensul asta. De ce nu alegi un Galaxy Nexus? E mai scump, dar e mult mai bun ca oricare din cele 3 enumerate de tine.

Am "butonat" azi un Galaxy S Advance si mi s a parut f ok.. 1300ron

De asemenea am vazut si un allview p5..care mi s a parut interesant.. camera de 8 mp, procesor dual core, android 4.0.4,(cam asta e tot ce vad eu la un tel :) ).. dar n a auzit nimeni despre aceste tel.. -_-

am inteles k nokia lumia e depasit datorita " Windows Phone 7.5"

Intr-un fel... WP8 aduce multe noutati care se bazeaza pe NFC si poate pe dual-core unele dintre ele. Totusi daca primesti noul UI si cateva functii eu zic ca e destul. Oricum aplicatii sunt sigur ca se vor mai scrie, poate nu asa de multe dar sigur.

Daca chiar vrei un WP ieftin, mai poti sa astepti pana apare HTC 8S care e 13 mil si are specificatii destul de decente.

EU cred ca stii ce nevoi ai, cat des schimbi telefonul. Nici in sistem de operare nu este perfect. Eu folosesc 2 telefoane (2 retele) unul e cu android , celalalt cut symbian. Mai depinde si forma, culoarea.

• 4 weeks later...

La cate am citit pe net Allvew P5 este telefonul de care am nevoie. Nici eu nu vreau sa depasesc bugetul de 1000 lei.

In afara de camera frontala, ram-ul de 512 MB si durata bateriei nu are nici un minus chiar si astea sunt mai mult decat suficiente la ce pret are. Consider plusuri de luat in seamna, dual sim si procesorul dual core. Cu oricare alt telefon il compar, la acelasi pret, Allview P5 cam iese castigator din punctul meu de vedere.