Clicky

Jump to content

Sony Xperia S , Htc One X , LG 4x HD

Recommended Posts

Depinde pe ce pui mai mult pret, ecran, camera foto, baterie. Sincer, din acestea 3 Sony Xperia S sta mai prost la cateva capitole, cum ar fi: bateria, procesor si viteza HSDPA de 14 fata de celalalte 2 care au 21. Momentan nu se ajunge nici la 14, dar se aude ca in curand va aparea 4G si la noi. La camera normal Sony Xperia S este peste LG si HTC, cred ca toate acestea le stii si tu. Totul depinde de gust, cel mai bine e sa mergi in magazine, desi LG 4X HD chiar nu l-am vazut, sa le butonezi si sa iti faci o parere ca doar vei da o suma maricica pana la urma pe unul din ele, iar alegerea trebuie sa fie ideala pentru tine.

Fiind fan LG poate sunt subiectiv....

Despre Sony nu stiu mare lucru pt ca nu m-a interesat ca marca la telefoane,despre HTC One X sau scris destule lucruri negative......

Ramane sa incerci un LG Optimus 4x care ca si configuratie este identic cu HTC One X,sau de ce nu........SGS3.Sau daca mai ai rabdare si buget iti recomand LG Optimus G ;)

Rabdare nu prea mai am .. telefonul actual nu cred ca ma mai tine pana in octobrie cand apare + ca eu as vrea sa iau la abonament in Franta .. :)

Pe mine ma intereseaza ceva rapid , care sa tina si sa nu sacadeze in jocuri si aplicatii ..

SGS3-ul e un telefon care daca l-ai scapat 1 data se sparge in sute de bucati ecranul , asta ma deranjeaza la el .. vreau si unul putin mai rezistent

Edited by SmoKeR#

LG, da este ok... dar bateria pe LG 4X tine putin... si fata de HTC. Sfatul meu este urmatorul, i-ati un S III, o folie + o husa care acopera ecranul si nu o sa se faca bucati. Am un S II, adevarat o husa mai grosuta, mi-a scapat cu ecranul in jos de la 1 m inaltime si nu are nicio dungulita, husa fiind mai inalta ca ecranul. Acum fara husa iti zic eu ca daca ai ghinion oricare se poate sparge, asa ca folosind o husa poti opta pentru S III.

Poate că-l poți testa, dar în cele mai dese cazuri defectele se manifestă ceva mai târziu. Chiar și cele de fabricație, așa cum s-a discutat deseori pe forum. Eu cred că trebuie să fii masochist să mai vrei telefonul ăsta, dovedit ca având multe probleme de fabricație. Dar...sunt banii voștri...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Seria One (X & S) de la HTC reprezinta un paradox, cumva un simbol al unicornului, neinteles de multi insa dorit de majoritatea. Mie mi se par telefoane foarte reusite ca design, cu un hardware decent insa cu lacune oarecum bizare si de neinteles (amintesc aici de problemele cu ecranul la One X - oare nu puteau face carcasa metalica ca la One S sa nu mai flambeze ecranul pe sasiu sau nenorocita de baterie de 1800? - nu puteau pune una mai mare?). Eu personal am S-ul, si l-am ales mai intai pentru design si procesor, lasand la o parte alte criterii (spre ex spatiul de stocare). Daca ar fi sa imi iau altul tot spre HTC m-as orienta.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Dupa cate a scris @baadnewz nu cred ca HTC One X mai poate fi luat in calcul.....

Ce probleme ai cu Optimus 4x?

A inceput sa se blocheze foarte des,se restarteaza singur iar cand sunt in timpul unei convorbiri de multe ori se inchide.

A fost trimis la service dar dupa ce l-am primit problemele sunt aceleasi

Daca tu deja din start vrei HOX,de ce ne mai intrebi pe noi?

Daca un dezvoltator de rom-uri recunoscut pe plan "internationa"l pt HTC(@baadnewz) s-a saturat de problemele cu acest model.......

Decizia iti apartine,personal nu am nimic cu HTC,dar cu HOX au dat-o in bara.Prea multe reclamatii pe multe forumuri de specialitate.

• 5 months later...

HTC One X cat si Optimus 4X HD beneficiaza de acelasi hardware pe partea de procesor (Tegra 3+ULP GeForce+1 GB RAM), difera la memoria interna (32 GB One X-16 GB 4X), si la ecran IPS LCD+ la 4X vs LCD 2 la One X.

Daca as fi in locul tau as alege One X pt design, faptul ca HTC s-a miscat mai repede si One X are deja JellyBean, camera foto bunicica. Insa cam are probleme si aici in special pe partea de ecran(vestita pata galbena) si pe unde am mai citit eu si cu antena wireless. Insa sunt sigur ca telefonul va fi luat pe garantie si in caz de ceva vei fi acoperit. Sony n-as cumpara nici gratis, sunt o umbra fata de cea fost Sony Ericsson cand faceau legea pe partea de multimedia, cu CyberShot si Walkman. Are un procesor deja cam depasit Qualcomm Snapdragon S3 de 1,2 ghz dual-core, probleme mari cu bateria, ecranul, etc.

Deci iti recomand HTC One X, sau 4X HD, daca crezi ca poti sa traiesti 1000 de ani pana o sa primeasca Jelly Bean :))

LG Optimus 4x o sa primeasca update la JB si asta in Q2 al acestui an.Asa au promis anul trecut si cu Optimus 2x cu update-ul la ICS...pe care l-a primit cu ceva intirziere prin Decembrie.

Daca cei de la LG ar fi mai seriosi pe parte de suport sigur ar bate la fund atat pe cei de la Samsung cat si pe cei de la HTC.

Exact ;)

Inca nu am vazut terminal LG cu sudden death sau alte balarii.....

Iar Optimusul 2x pe care l-am avut in dotare a avut foarte multe de indurat....si inca functioneaza fara probleme.Daca nu ma insel cred ca este printre putinele telefoane care se pot brick-ui foarte...foarte greu.

Asta am auzit si eu. Stiu ca telefoanele LG sunt extrem de apreciate de cei care sunt mari amatori de Custom ROM, ca au un hardware foarte rezistent. Si nu am auzit sa aiba probleme cu ecranul cum se intampla la HTC, cu bateriile, sau cum spuneai si tu cu bad-uri la memorie. Am fost impresionat de telefonu lor Nexus 4, la o sesiune de demontare. Piese extrem de bine imbinate, calitate excelenta a constructiei. Dupa aia am inteles de ce se misca atat de greu cei de la LG, cand vine vorba de stocuri, cred ca le ia foarte mult timp producarea pieselor si asamblarea cu o atentie deosebita. Si mai ales au pret al naibii de bun fata de alte telefoane, dar na diferenta la ceilati e marketingul agresiv si cam atat, ca doar ce face unul face si celalalt.