Clicky

Jump to content

Sony Xperia S vs HTC One S vs Galaxy Nexus

Recommended Posts

Salut,

M-am hotarat sa imi vand HTC EVO 3D-ul deoarece nu prea sunt multumit de el. Dupa ce il voi da, imi doresc sa achizitionez unul din cele 3 telefoane mentionate in titlu. Ca dotari hardware cunosc foarte bine cum sta situatia si care sa il cumpar, insa pe mine ma intereseaza parerea unor utilizatori care detin unul din aceste telefoane si sa imi spuna cum se descurca respectivul telefon in viata de zi cu zi. Ma intereseaza in special detalii legate de camera foto (vreau un telefon bun la acest capitol), navigare in browser, compatibilitatea cu aplicatiile din Play Store (desi la acest capitol nu cred ca exista probleme), informatii despre erori,lag-uri, incalziri excesive (daca exista asa ceva), durata de viata a bateriei in conditii de utilizare normala (internet via 3G, ceva jocuri, vorbit la telefon etc.) si cam atat. Daca aveti ceva sfaturi, cu atat mai bine.

Multumesc si sper ca nu am plictisit.

O duminica cat mai placuta sa aveti.

Ca sa nu mai fii dezamagit, mergi pe Galaxy Nexus. Am pus mana pe 2 telefoane de genul asta, ai update-urile la timp, camera face poze ok. Nu poti baga un card micro SD in el si nu are radio. Daca mi-as vinde Evo 3D-ul, as cumpara un Galaxy Nexus :)

Sony Xperia S - are probleme cu ecranul (prezenta pe aici pe forum un coleg ceva probleme intampinate)

HTC One S - lipsa slot sdcard si probleme cu ciobitul carcaselor la modelul ceramic (cel negru, obtinut prin oxidarea carcasei in arc electric)

Galaxy Nexus - lipsa slot sd card si management al bateriei defectuos

Dintre modelele enumerate de tine nu as alege niciunul. Iti recomand Samsung Galaxy S II. Eu am HOS si sunt multumit de el dar lipsa cardului sd ma face sa nu ti-l recomand. Dar daca consideri ca 9 gb iti sunt suficienti ca spatiu atunci 'go for it'.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Asta e singurul regret al meu in ceea ce priveste One S-ul, pacat de procesorul Qualcomm S4 si de camera foto exceptionala. Ideal ar fi fost un card sd si un ecran ca la One X si ar fi fost un 'deal breaker'. Solutiile 'pompieristice' gen stocare 'in cloud' sunt utile in zone cu dezvoltare adecvata a infrastructurii de comunicatii mobile, la noi insa tot cardul sau stocarea pe hdd e baza.

Recomandarea mea este pentru Samsung Galaxy S II pentru ca este un terminal bun, cu procesor ok si cu o camera foto relativ buna. Baterie decenta si posibilitate de stocare pe sd card. Daca esti ok cu interfata lor de Android (Touchwizz) si cu aspectul patratos, atunci e cam cea mai buna alternativa. In plus va primi si update la Jellybean undeva spre sfarsitul anului.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Daca ar fii dupa mine, ti-as recomanda cu totul altceva (Lumia 920) dar daca tu esti hotarat pe aceste 3 modele...

Nu stiu nimic de cel de la Sony, dar am 1 coleg cu Galaxy Nexus si unul cu One S. Cel mai mult imi place cel de la HTC, desi Nexus are un ecran mai mare.

Daca vrei update-uri la SO iti recomand Nexus, dar daca vrei calitate mai buna (foto/fluiditate) mergi pe HTC.