Clicky

Jump to content

"Ultrabook" ieftin

Recommended Posts

Dupa telefon urmeaza laptopul si cum sfaturile de aici sunt gratuite...

Caut ceva asemanator cu Dell Inspiron 14z. Am pus ghilimelele ca, din cate stiu, ultrabook-urile trebuie sa fie sub 14"

Ce intereseaza:

1. Display 14" non-glossy (de fiecare data cand vad un ecran glossy, cineva sughite rau de tot) si cat mai bun
  2. DVD
  3. Cel putin 2 USB
  4. Baterie buna
  5. Caldura putina
  6. Zgomot spre deloc
  7. i3 sau i5
  8. RAM minim 4 GB
  9. HDD 300 - 500 GB, eventual ceva SSD mic pentru sistem, dar nu-i obligatoriu
  10. WiFi
  11. Sa arate bine (deh, va sta langa un S3)
  12. Mofturi: 3G, BT
  13. Pret pana in 4.000 RON

Si doua intrebari de ramas in urma cu tehnologia:

1. daca am iesire HDMI si monitor PC cu intrare HDMI, inafara de vazut filme, pot sa-l folosesc ca monitor PC extern al laptopului pe HDMI ?
  2. am vazut ca la astea mici audio este un combo microfon + casti. Ce inseamna asta, ca nu pot folosi la un moment dat decat sau mic sau casti ? Si daca le pot folosi deodata, exista adaptor combo la 2 x jack stereo sau casti cu microfon cu conector combo ?

Legat de Dell-ul din link, singura chestie care deranjeaza (potrivit review-rilor) ar fi la display. Pe langa ca e glossy e si intunecos

Incap mai multe coloane si randuri in Excel :) Da, nu e standard, dar vad ca se fac. Si ma gandesc ca fiind de 14", carcasa e un pic mai mare la aceleasi componente interne, deci disipare mai buna a caldurii. So oricum, s-a uitat si / si la displayuri si prefera 14"

Sa-ti traiasca domnisora multi ani si sa te bucuri de multe ori de acum incolo bagand mana in buzunar si pentru urmatoarele s-uri: S4,5,10, etc...

On topic: de ce vrei tu portabilitate si sa te chinui chiorandu-te intr-un ecran de 14?

Eu am laptop de 18,4, il car zilnic la birou, are vreo 4 kg cu tot cu geanta si cu ce mai e prin ea si nu cred ca 4-5 kg te-ar darama pe tine. Ca nu cred ca ai 1metru si vreo 20 de kg.

Stai linistit, ca m-am prins. Si tin la din astea :)

Dimpotriva, vrea pe negru: laptop, S3 si masina :))

In acest caz...scuze inca o data,chiar daca am vrut doar sa glumesc.

PS.Este cazul sa pui bani deoparte si pt o masina....roz....

Nu roz. Ca sunt putine si fiica-mea mi-a dat sarcina clara sa-i gasesc peste un an cand o da de permis, ce crezi?...masina roz, evident.

Asa ca ia tu alta culoare, astea roz sunt ale mele... :P

Si fata mea tot roz vrea.....,de fapt camera ei este tot roz,de la zugraveala,perdele...covor...etc

• 2 weeks later...