Clicky

Jump to content

Sfat achizitie smartphone - ecran lizibil pentru citit carti

Parintzelu

Recommended Posts

Pe ecran depinde si zgarietura. Eu am avut de la EMag un dual-sim, nevasta nu s-a impacat cu touch-ul (foarte prost, de altfel) si, cum sexul frumos nu prea stie sa se poarte cu chestiile tehnice, la pricopsit cu o zgarietura pe ecran. Nu stiu daca intra la "fine", se vedea doar sub un anumit unghi, dar mi l-au refuzat la returnare, chit ca cumparam altul tot de la ei cu 20 de lei mai scump

OK, m-ati convins, o sa incerc sa ajung in showroom la ei sa vad ce zgaraieturi o sa gasesc pe NOTE sau pe S2, Nexus-ul va fi back-up...... Am gasit pe youtube ceva filmulete cu carti citite pe NOTE si e demential display-ul.

Avand in vedere saltul, de la 176 x 220 pixels, 1.9 inches, 30 x 38 mm (~148 ppi pixel density), la 800 x 1280 pixels, 5.3 inches (~285 ppi pixel density), retina mea va fi intr-un adevart "orgasm vizual". Sper sa fac o vizita pana la jumatatea luni septembrie, cand soseste si cealalta jumatate din bani.

Nexus va fi tot timpul cu minim un pas inaintea tuturor droidelor in materie de soft (pt. 6-7 luni cat le lua pana acum gigantilor SAM sau HTC sa aduca update-urile). In materie de rezoluttie NOTE este peste el la rezolutie, si mai scump cu 200 de lei...... Chestia care ma "enerveaza", la Nexus este ca este mai scump decat S2-ul, daca ar fi fost sub el as fi inchis ochii la minusurile amintite intr0un post anterior "Deasemenea lipsa cardului de memorie este un dealbreak pt. mine, din cauza asta am renuntat si la ideea de Nexus I9250.......ar fi fost yummy....dar asa. Numai colectia de comics-uri Walking Dead 4,5 gigei, cateva serii de carti 2 gigei, probabil 1-2 jocuri 1,5-2 gigei per joc, discografia Queen 4 gigei, Jean Michel Jarre si Vanghelis 6-7 gigei.......unde mai am spatiu pt. ceva poze cu juniorii mei? Stiu ca nu e necesar sa am la mine in permanenta tot ce am enumerat mai sus, dar sunt un tip kamikadze care bantuie destul de mult in natura, si nu o sa am tot timpul net ca sa mai dau jos o carte sau alte minuni......"

Pe ecran depinde si zgarietura. Eu am avut de la EMag un dual-sim, nevasta nu s-a impacat cu touch-ul (foarte prost, de altfel) si, cum sexul frumos nu prea stie sa se poarte cu chestiile tehnice, la pricopsit cu o zgarietura pe ecran. Nu stiu daca intra la "fine", se vedea doar sub un anumit unghi, dar mi l-au refuzat la returnare, chit ca cumparam altul tot de la ei cu 20 de lei mai scump

Dar cand il cumperi de la ei, si aparatul face parte din categoria RESIGILATE, nu specifica si ei undeva pe factura sau in "ceferticatul de garantie", ce "bube" are aparatul cumparat de la ei? Pt. ca cel de la service sa stie ca acel aparat poate a mai trecut prin mainile lui....cu te miri ce belele cu ceva vreme in urma.

Nu stiu, ca eu l-am luat nou. Eu l-am zgariat. Normal ar trebui sa scrie. Problema e ca daca scrie "zgarieturi fine pe carcasa", astea cu ce le masori ? Cine hotareste ce e fin in cazul asta ? Ca poate mie mi se par grosiere.

Ma rog ma incadrez in categoria de "muritori de rand", care nu imi permit sa fac nazuri aka. daca aveam tot cascavalul, luam unul nou sigilat si atunci muream cu ei de gat pt. ca respirau spre monstrul proaspat despaturit.

Dar incadrandu-ma cu chiu cu vai in categoria, sarantocilor fara frontiere, care admira monstri pe net........sunt nevoit sa iau cu ceva zgarieturi fine pe carcasa. Fine sau grosiere vorba ta, dar le-as vrea specificate undeva......asa sa nu avem vorbe la proces(vorba lui Caragiale).

Hartiile sunt tot pt. ei. Incerc sa imi protejez partea dorsala......stii cum e "ceasul rau pisica neagra", sa "chice" ceva in maruntaiele lui Moby Dick, si sa ma trezesc la garantie ca are zgaraieturi pe capacul bateriei si de acolo rezulta "incalzirea globala".......Am mai avut de a face cu service-urile acestor retail-eri sau ce se vor ei. Si stiu ca in prima faza incearca sa te intoarca din drum cu ideea ca esti cel mai prost din curtea scolii........

Intotdeauna vor face asa. A se vedea patania mea si a lui Vlad in topicul cu htc one x.

Ideea e ca si daca il iei nou si te prezinti la garatie cu el ceva mai atins, vor da vina pe vreo trantitura ipotetica si-ti vor baga bete-n roate.

Din nou, depinde. Nu stiu de ce / cine, dar depinde. Al doilea drum (dintre cele trei) ale HTC TouchPro 2-ul lui fiica-mea a fost pentru microfon. Cand sa plec dimineata cu el sa-l predau in service, vad o destul de vizibila lovitura exact in coltul unde era microfonul. L-au reparat fara probleme. A treia oara incepuse sa se dezlipeasca touch-ul. Din nou m-am dus inima stransa (mai avea 1 luna de garantie) pe motiv ca arata carcasa deja ca un sparing-partener al Cassius Clay. Din nou, l-au schimbat fara discutii.

Am primit email de la Emag azi, cica resigilatele au pretul mai mic doar azi :) Spun si eu :) Nu le fac reclama, dar daca se poate cumpara mai ieftin de la ei, de ce sa nu o facem?

Am primit email de la Emag azi, cica resigilatele au pretul mai mic doar azi :) Spun si eu :) Nu le fac reclama, dar daca se poate cumpara mai ieftin de la ei, de ce sa nu o facem?

Mihai au o promotie sub titulatura Back to school, in care au reducere la N produse (jocuri? console?.......halal scoala). Redevenind serios, este o reducere de 2 mil. dar la produse noi nu la resigilate. Si S3 e out of my reach si daca il scad cu 5 mil.

Oricum sarna' mult pentru pont. Eu nu am inca tot cash-ul gramada. Daca era si NOTE-ul in plaja mea de bani, asistati la un harakiri on-line.....

Se gaseau acolo si niste Note-uri la pret chiar bun pentru ele (in jur de 2000-2100 de lei). Ai putea sa il cumperi cu card Avantaj (eu nu am, colegii au cumparat chiar si in 12 rate). In fine, cand mai ai nelamuriri, cere-ne sfatul, pentru ca pentru asta suntem aici. Nimeni nu se naste invatat :)

• 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest Parintzelu2

Salve forum.

Am revenit cu un nou nick, proaspat rebotezat. Vechiul nick a devenit neutilizabil.......misterioase sunt caile internetului. Se pare ca mesajele mele catre admin, nu si-au gasit drumul....asa ca am facut un nou cont.

Am revenit sa "ma laud", ca de 4 zile sunt fericitul posesor al unui Samsung I9100 Galaxy S II, cumparat de la operatorii cu stick-uri moka cu internet nelimitat. Afacerea a fost una usor "dementiala" pentru mine. 500 de lei telefonul, abonament de 12 euri pe luna, internet nelimitat, jdemilioane de minute si sms-uri in reteaua lor aproape inexintenta....etc, etc.

Asa ca am dat drumul la citit.

Guest Parintzelu2

Salve, din nou. Permiteti-mi sa va multumesc pentru recomandari.

Da am deja primele 3 din seria Dirk Pitt a lui Clive Cussler, citite. Cred ca ai dreptate cu e-book reader-ul ca probabil este bestial, dar ........ poate cand voi mai strange ceva bani o sa achizionez unul. Momentan era cat pe ce sa nu iau nici S2-ul. Fa un calcul ca vin de pe W810i si ulterior de pe un Samsung Star.....asa ca pentru mine e un mare pas inainte.

Inca odata va multumesc pentru ca m-ati suportat, si m-ati sfatuit. Multa bafta.

Asa ca am dat drumul la citit.

Scuze că sunt puțin OFF TOPIC,dar poți să ne spui și nouă de unde iei cărțile în română (ebook)?Te rog să ne spui doar căile legale,că pe alte căi e problema fiecăruia:D

Edited by Gaocre

Guest Parintzelu2

Nu ma intereseaza caile gri sau mai spalacite cand vine vorba de carti. Nu mai am aceeasi coloana vertebrala cand vine vorba de jocuri sau softuri.....e un paradox stiu. Am prins cateva oferte de la diferite edituri, de audiobook-uri, si am o sursa din State care imi aduce de doua ori pe an cate un cd, sau chiar doua cu diferite colectii.

Cele din exterior sunt in engleza.

Edited by Parintzelu2