Clicky

Jump to content

Noua aplicatie Mobilissimo.ro

Recommended Posts

• Replies 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Mergeeeee! Problema era următoarea: în momentul în care te conectezi de pe un telefon, site-ul este în versiunea pentru mobil și aceasta versiune nu are feed RSS. Am reușit sa fac request pentru deskt

Plus teme de Crăciun, Paște, Rusalii și, bineînțeles, Sf. Andrei

N-am pregătire IT Ai început prost. Ce importanță are dacă cineva de aici vrea sau nu? Vrei să faci și cu ocazia asta să înveți? E perfect și deajuns. Go for it. Cu feedback-ul mai greu, că e mai pu

Posted Images

Mobilissimo e disponibila pentru testare Alpha pe Google Play. Momentan, înscriși sunt Innoxius și Feri (plus eu și Ervin evident). Cine dorește sa testeze aplicația îmi poate trimite un mesaj privat cu emailul.

Și acesta este link-ul: https://play.google.com/apps/testing/ro.mobilissimo.mobilissimo

Pt. Innoxius și Feri: emailurile sunt luate de la testarea Alpha la InfoLoc, stați liniștiți. 😀

Trimis de pe al meu D6503 folosind Tapatalk

Setări? N-am găsit.

Minibrowserul nu ajunge. Trebuie un buton “Deschide în browser“. Asta pentru că:

1. În browserul implicit are lumea salvată parola (sau e gata logat) în Disqus. Dacă încearcă să mă loghez în minibrowser, după ce introduc credențialele

Screenshot_20170612-212008.png

for ever.

2. Pozele, după ce dau pe ele, nu apar în centrul ecranului.

Screenshot_20170612-212134.png

3. Dacă comut la versiunea desktop, nu pot da că sunt de acord cu cookie-urilor, butonul iese din ecran.

Screenshot_20170612-212226.png

În rest, parcă are un mic lag la încărcarea articolelor. Poate minibrowserul are ceva în minus față de Chrome normal la capitolul ăsta.

Și după ce am comutat la desktop, Back nu mă aduce înapoi în Mobile, ci duce aplicația în background. Trebuie să o închid / deschid ca să am din nou mobile.

Și n-are “trage pentru actualizare“

Rectificare: de desktop nu scap cu închis/deschis, ci cu sters datele (toate, nu doar cache).

Când dau pe desktop, dispare tot. Meniu, bară, nu mai e nimic, decât un frumos browser pe roșu.

Screenshot_20170612-214729.png

Da, sunt doar de forma. Momentan. Dar în rest, cum e aplicația?

La screenshot-uri, vorbeam de acest topic. 😅

1. La telefoane, tablete și ceasuri, ordonarea după vechime nu e corectă

Screenshot_2017-06-12-23-18-30.jpg

2. Galerii video și Live Bloging nu au trecute vechimile

3. Dacă marchez favorite și intru la Favorite dă crash. Dacă nu am favorite marcate, nu dă.

Share articol. Sau din listă cu apăsare lungă sau din minibrowser, la meniu.

Nu apare nimic vizual cum că am citit sau nu un articol.

Și trebuie o filtrare să afișeze toate sau doar necitite.

Când ajung acasă rezolv cu crash-ul de la favorite, cred ca știu de la ce e. Cât despre data și ordinea cronologica, asa e feedul.

Share din minibrowser, ok.

În momentul în care dai click pe un articol, se decolorează titlul. Ideea cu filtrul e buna, aproape am luat vacanta, o sa rezolv toate problemele as soon as possible.

Și mark as read / unread, eventual bulk, cu căsuță de bifă, că pe mine nu mă interesează Oppo și TomTop.

Da, acuma stau la umbră, în soare nu se prea vedea diferența de gri la titlu. Ar merge titlul Bold la necitite și Normal la citite?

Deci read/ unread pentru fiecare sau pentru toate? Nu prea sunt aplicații care îți permit sa marchezi separat read/unread.

Cat despre font, da, o să-l fac normal dacă e citita știrea.

Încă ceva, aplicația face următorul lucru: la refresh verifica dacă sunt știri noi și dacă sunt, le adaugă în baza de date. Apoi afișează toate știrile din baza de date. Conexiune la internet îmi trebuie pentru imagini, eu păstrez doar link-ul și când aplicația are internet, obțin imaginea. As putea sa stocheze imaginea direct în baza de date, dar ar ocupa destul de mult spațiu. La un moment dat, o sa adaug și căutare și aceasta va funcționa doar cu internet (pentru a putea accesa imaginile).

Alta chestie: sa afișez toate știrile o data sau doar 20, apoi la scroll încă 20 etc.

gReader Pro (posibil si la free):

Am o bifa cu care pot marca (citit) sau demarca (necitit) stirile individual. Si am un buton plutitor.

Screenshot_20170613-111307.png

Cand tin apasat pe butonul plutitor, apar alte doua. Accesul la ele cu mutat degetul pe ecran.

Screenshot_20170613-110955.png

Astea doua au functiile de marcat ca citit. Cel din stanga

Screenshot_20170613-111040.png

si cel din dreapta

Screenshot_20170613-111102.png

Dar tu nu trebuie de la inceput sa faci atata. Cred ca ajunge casuta (sa pot marca ca citit pe sarite articolele care nu ma intereseaza, dar poate ma razgandesc la unul - sau am gresit - si il vreau marcat inapoi), iar functionalitatea celor doua butoane o poti combina intr-unul singur, cel din prima imagine, doar Mark all as read. Cu confirmare.

Acum, ideea cu marcat pe sarite e ca sunt plecat, n-am ce face si arunc o privire prin feed-uri. Imi marchez ca citit ce nu ma intereseaza si cand ajung la calculator sau am mai mult timp cand sunt plecat, imi ramane doar ce ma intereseaza. S-ar putea ca stilul asta sa fie folositor doar in cazul aplicatiei de care am zis, care e de fapt in legatura cu Feedly. Pot accesa Feedly de pe orice dispozitiv si atunci e mai folositor sa tot "pieptan" feed-ul. In cazul nostru, unde am un singur feed si o singur loc unde citesc (adica pot citi din mai multe locuri, dar nu exista un "centru" care sa tina evidenta ce am citit), s-ar putea sa nu fie asa de folositor. Sau cel putin raportul intre utilitate si munca sa nu fie deajuns. Si atunci ramanem doar cu Mark All as read. Citesc ce citesc si dupa ce am terminat ce ma intereseaza, ii dau Mark all as read.

Eu zic sa nu incarci tot. Pe masura ce dau scroll. Dar sa existe ceva vizual, sa stiu ca incarca, nu ca am ajuns la sfarsitul Internetului sau ca s-a blocat.

Spusesem mai sus, pe aplicatia veche, de un mic lag. Am verificat si in Chrome. Timpul era acelasi. Doar ca in Chrome incarca pagina progresiv pe ecran, o afiseaza pe masura ce o incarca in timp ce in minibrowser o incarca in memorie si o arunca toata pe ecran dupa ce a incarcat-o toata in memorie. Ideea e ca in Chrome aveam vizualul ca se intampla ceva si trebuie sa mai astept, in mini nu. Era o fractiune de secunda in care nu vedeam sa faca ceva. De aia zic, cand incarci al doilea calup si urmatoarele, sa apara cercul ala care se invarte.

Daca pui si imaginea in BD, trebuie sa prevezi un purge pentru stirile mai vechi. In setari. Automat, la stirile mai vechi de X sau manual, tot asa, la o vechime X. Vechime pe care sa o poata alege bizonul care nu are bani de iPhone cu 256 GB, ca ziceai ca vrei sa acaparezi toata piata :D

Am rezolvat cu: scrisul bold/normal, Favorite, butonul de share și alte mici bug-uri. În curând va fi disponibil și update-ul. Pentru ca baza de date sa funcționeze corespunzător, trebuie sa reinstalati aplicația.042de54e96200873504b0929ea4f68f3.jpg