Clicky

Jump to content

New smartphone-bateria in centrul atentiei

Recommended Posts

Cum frumosul meu xperia z3 compact a cam dat in primire pe toate planurile, iar costurile sa-l aduc la o stare buna sunt mai mari decat as lua altul la mana a doua sau as vrea sa-l vand apoi deci as iesi pe minus si mai mult.

In principal ma intereseaza camera si bateria iar faptul ca vin de pe z3 compact ar fi sa nu fac downgrade la componente(ram,procesor) el avand 2gb si snapdragon 801.

Principalii candidati sunt:

1. Samsung S7 2755

2. Samsung S7 edge 2900 lei

Iar celelalte variante de luat in calcul:

1. Xiaomi mi5 pro 2375 lei

2. Huawei mate 8 2100 lei

Stiu ca unele telefoane se regasesc printre buzunarele cititorilor de aici, as vrea o parere pro si/sau contra de la detinatori despre smartphone-urile lor si daca se merita sa dai 

O sa-ti fie greu (la inceput) sa treci de la Z3 Compact la Mate 8. Marimea conteaza :D Dar te poti obisnui. La low-light video sta execrabil. La poze arata OK pe telefon. Consumul e super, dar trebuie sa alegi foarte putine aplicatii protejate. Adica alea pe care le vrei (de fapt, esti obligat sa le vrei) a rula dupa ce telefonul intra in stand-by. Ei se lauda ca optimizare procesor, ca optimizare nu stiu ce. Eu zic ca longevitatea stelara este de aici, din aplicatiile protejate. Eu am doar 5. Strictul necesar. Chrome nu este printre ele. ;)

2.100 ar fi cam la limita superioara. Azi. In rest, lag ca pe MeeGo / N9, adica zero. Difuzor teapan, adica suna tare si fara distorsiuni. Ecran bun-bun si destul de acceptabil in Soare direct. Incarcare rapida (de la 5% la 95% in 1h30'). Recunoastere amprenta foarte rapida si precisa.

Daca l-as cumpara si acum? Da. Daca l-as cumpara dintre cele enumerate de tine? Da, dar as transplanta camera de la S7 ;)

Ma crezi nebun? =)) daca era 2000 lei poate era luat in considerare dar asa nu...e o mizerie de telefon care arata oarecum ok. Am avut iphone-uri si inca am un ipad dar se misca execrabil. Se misca mai bine un sapun samsung care culmea, e mai slab pe hartie.

LE:

Pana la urma am luat s7 edge dual sim sub pret de s7 edge, am niste reduceri la pcgarage fiind client vechi si cu multe comenzi.

Am vazut si eu recenzii si ce mai zice lumea de huawei mate 8,iar la xiaomi la fel camera lasa de dorit. Am suportat destul cu al meu,avand camera misto dar software-ul de cacat.....

Intr-adevar, este destul de mare mate 8 si nu m-as vedea confortabil cu el in buzunar la blugi sau pantaloni scurti. :D

Sa speram ca nu bubuie  :))  :))  :))  :))  :))

Edited by S.Silvan

Note 7 are maimuta sau cum?  :))  :)) Oricum am oscilat intre multe, htc 10 si g5 scoase din start,cu cele 2 asiatice de mai sus am cochetat nitel dar mi-au dat anti-sale iar oneplus 3 la acelasi dimensiuni ca s7 edge era clar inferior la ecran,dimensiuni,baterie....ce-i drept e si mai ieftin insa n-are slot de card si cu 64gb parca nu m-as multumi :)) mai ales cand am card de 64gb uhs-1 u3 sa mearga 4k-ul direct pe el :))

Trebuie să fiu idiot să nu recunosc că Samsung anul ăsta chiar a scos un telefon aproape perfect.

Hardware de nota 10, aspect se nota 10.

Eu vin din tabăra LG......si să ajung să povestesc asa ceva despre Samsung.....

Chiar m-au surprins ;)

Sent from my Samsung Galaxy S7 Edge

Z3c paralympic edition  :))  :))  :))

Pe lateral unde s-a desprins bine invelisul ecranului si vad straturile display-ului merge perfect,iar sus in zona de notificari e mort touch-ul....

N-am mai avut benzi dublu adeziva sa-l lipesc la loc asa ca il las asa pana se mai ieftinesc pisele si-l fac cadou prin familie :)) 

post-331-0-45783300-1474061061_thumb.jpg

post-331-0-49501100-1474061062_thumb.jpg

post-331-0-58576100-1474061063_thumb.jpg

post-331-0-53939400-1474061212_thumb.jpg

post-331-0-66357700-1474061213_thumb.jpg

post-331-0-65561700-1474061214_thumb.jpg