Clicky

Jump to content

Recommended Posts

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cel mai bun e cel care se muleaza cel mai bine pe nevoile tale. Pe de alta parte fiecare are nevoi diferite .

Uite un Dell latitude de la PcMadd care merge zece ore pe zi, 6 zile pe săptămână. Are stand dedicat. E rece. E business. An pus SSD în loc de HDD.   Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Daca vrei un laptop sa duca in conditii grele cauta un dell latitude pe sh. Daca vrei sa fie nou cred ca poti sa speri maxim la un i3@1.7 si un ssd separat. Video intel  desigur.     Sa inteleg ca vr

Neaparat cu SSD? Pentru ce? Ca sa ti se incarce mai repede sistemul? Pentru un PC care in cea mai mare parte sta pe post de server de fisiere prin Internet, accesul rapid pe care ti-l da un SSD nu foloseste la nimic. Viteza de acces, in acest caz, e data de cea mai mica din tot lantul, adica de viteza la Internet. Nu are rost sa dai bani pe un SSD.

subscriu la ce zice INNOXIUS. el are centura neagra la din astea... ;)

ah... deoarece am avut un necaz in familie sunt in cautare de HDD-uri...

WD are 2 clase interesante: ALBASTRU - rapide... si MOV - pentru sisteme de securitate (din alea care functioneaza 24 din 24)...

poti arunca si tu un ochi. nevoia mea e pentru ALBASTRU... la tine s-ar putea sa se potriveasca MOV...

Ssd ca vrea sa ofere si stocare pentru altii(hdd) si ca vrea sa mai miste si el ceva in timpul asta(ssd). Daca gresesc scuzele mele. Referitor la cele 10 ore nu am zis ca nu tin ci doar ca nu sunt gandite sa mearga in regim small server.

N-ai gresit. Dar s-a plecat de la un buget de 1.400 de lei pentru laptop SH si s-a ajuns la workstation mobil de 3.000 de lei. Eu zic sa inceapa cu un HDD si apoi o vedea el, ca nu e telefon modular, adauga SSD dupa :D

Ideea de ssd era aceea că dacă merge pe laptop nou în acel buget, va putea cumpăra o pârnaie de laptop, cu procesor vai de mama lui, lipit, fără video.

Ori, un simplu chrome dacă o să vrea să deschidă, o să-i ia ceva timp, iar când o să aibă 1852 de tab-uri deschise, dracii or să-l ia.

Un ssd l-ar ajuta la răspunsul aplicațiilor de sub Windows.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Cred ca mai bine mai astept ceva timp mai strang ceva bani si apoi mai vedem.

Multumesc tuturor, revin cand e bugetul mai mare :))

Mouse normal vreau ca nu am, si care ar fi problema daca ii pun un win 10 professional nu inteleg.... De care ar trebui sa ii pun?

Cred ca mai bine mai astept ceva timp mai strang ceva bani si apoi mai vedem.

Multumesc tuturor, revin cand e bugetul mai mare :))

Mouse normal vreau ca nu am, si care ar fi problema daca ii pun un win 10 professional nu inteleg.... De care ar trebui sa ii pun?

Obligatoriu mouse normal la laptop, asta dacă nu ești sado-masochist.

Windows 10 ce să aibă? E foarte bun. Ba chiar am început să am convingerea că halește resurse mai mici decât 7.

Hopaaaaa! Avem un convertit!

Citez liber din memoria tampon de acum cca un an.

Wingoz șapte îi nambăr uan... Etc...

Eu sunt consecvent: pentru mine Wingoz opt iz dă best!

8 am zis, nu porcăria aia de 8.1

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Hopaaaaa! Avem un convertit!

Citez liber din memoria tampon de acum cca un an.

Wingoz șapte îi nambăr uan... Etc...

Eu sunt consecvent: pentru mine Wingoz opt iz dă best!

8 am zis, nu porcăria aia de 8.1

Citezi tu din memoria ta tampon, doar că te cam înșală.

Când a apărut 10, în beta cred că era, l-am pus și am scris aici câteva cuvinte în care spuneam că arată bine și că sunt mici probleme și că deocamdată rămân la 7 care este the best. La vremea aia.

Intre timp, 10 a primit tot felul de update-uri și acum merge foarte bine.

Și ca și observație personală, după câteva multe resoftări, pot spune că ar hali resurse mai puține.

Evident, un astfel de lucru de observă exact atunci când îl pui pe o pârnaie de laptop.

Cât privește panarama de 8, cu punct 1 după el sau nu, tot panaramă este.

Și argumentul cel mai bun este că și-au dat seama că ai bulit-o rău cu 8 și au scos 8.1. Și pentru că a fost un mare fâs, au renunțat de tot și au făcut 10.

Nici nu s-au mai deranjat să scoată un 9, care urma să fie cică, tot un fel de 8.ceva.

De cacao.

• 2 weeks later...

Nu ai nevoie de ssd. Si daca faci editare video, ceea ce nu cred ca o sa faci, sa dai bani ca sa astepti 5 minute in loc de 10 la randat nu se merita. In rest tot asa o sa folosesti browsing ul. Spun din experienta, si eu as fi vrut la laptop ul meu SSD dar mi am dat seama ca nu am nevoie, e destul de rapid un HDD de 7200rpm, si ca nu are rost sa dau nustiu cat pe un SSD sa i mai adaug ca memorie in plus oricum nu mi trebuie.

Ramai pe hdd ca e mai ieftin si iti este de ajuns.

Trimis de pe al meu LG-D802 folosind Tapatalk

SSD e... Important!

Că editare video.

Că office.

Că orice...

Liniște. Viteză la boot. Viteză la orice.

Dar nu e obligatoriu.