Clicky

Jump to content

Două milioane de clienți pierduți?

Recommended Posts

Ca mai mereu, un utilizator alege ce retea/retele doreste , prin prisma prieteni-rude-colegi etc

Este important ca fiecare sa stie ce nevoi are, ma refer la retea , cartela sau abonament si plan tarifar.

Chiar daca cei doi monstri ( oran-Voda) au cei mai multi utilizatori, ceilalti au si ei un cuvant de spus. La bunici la tara au semnal maxim doar la verzii.

Nu, ANPC e doar pentru fizice. Pe ideea ca persoana fizica nu are resursele sa-i dea in judecata, s-a inventat ANPC-ul. Juridicele n-au decat sa se judece sau sa gaseasca alte cai. Practic la juridice este acelasi raport ca si cu orice furnizor (de mortar, de exemplu).

Cat despre Cosmote, la un moment dat existau nenumarate abonamente de grup pe firme, dar, incetul cu incetul au renuntat (unii). Asa ca generalizarea de mai sus cu preturile nu prea merge. Si daca stam sa ne gandim, firmele de ce nu ar plati preturi mai mici, daca au unde si pentru ce ?

Gurile rele numesc Cosmote "reteaua saracului". De ce? Pentru ca politica lor de la bun inceput, a fost exact tipic romaneasca, au mizat pe mentalitatea noastra: Cat mai mult cu bani putini. Primeam 10 000 de minute pentru 5 euro, dintre care nu reuseam sa le vorbim nici pe un sfert, ca nu aveam cu cine. Nu erau multi in retea, Insa cu timpul, cu cat a crescut popularitatea retelei, concomitent, ofertele de minute au scazut. Mi-a placut la nebunie strategia lor de markenting, oferi cat mai mult, stiind ca mare parte din ceea ce oferi iti revine. Vodafone, a stat bine in anii trecuti, defapt a stat cel mai bine pana sa rasara Cosmote-ul, dar prin lipsa ofertelor si politicilor de promovare ale servicilor atractive, au pierdut mult si vor pierde in romania. Orange e ca un gigant ce doarme, nimic nu il misca, sta, se hraneste, produce. Nici nu creste bursc, dar nici nu scade, e constant. Orange-ul se mentine de minune cu ofertele de la orange young, defapt cred ca ele sunt punctul forte. Toti adolescentii din ziua de azi sunt atrasi multumita mesajelor nelimitate, minutelor care consider ca rezista lejer o luna, si nu in cele din urma, traficului de internet. Nu mai stiu sigur, dar era o perioada sau mai e, in care ai trafic liber la retelele de socializare. Ce isi poate dori mai mult un tanar din ziua de azi? "Fb si mess moka!".

Eu sunt client Rosu (ab. 1,5 euro pe luna) si Portocaliu (ab. 2.5 euro pe luna).

Pe rosu ma suna parintii deoarece in localitatea unde si-au construit vila nu este semnal de alta culoare.

De pe portocaliu sun eu... Cand am de vorbit cu cineva. Sau dau beep-uri.

Verde nu m-a interesat deoarece nu cunosct mai mult de 3 persoane care au verde (la noi in vest portocaliu e fruntea).

Albastru... Ieftin dar prost... ;) Cu toate ca au niste abonamente pentru PJ de iti vine sa-ti bati copii... Se semneaza NUMAI prin agentii lor de vanzare. NU am gasit oferta la albastrii pe site. E ceva de genul 2,48 euro pe luna - vb. "fara numar" in reteaua albastra fixa sau mobila si apoi ai tarife de mori pentru celelalte retele 1,24 centi = 0.0124 euro pe retele fixe, 3.72 centi=0.0372 euro pentru retele mobile si ATENTIE 2.48 centi=0.0248 euro pentru retele fixe internationale... Si mai e si roamnigul f. ieftin... Apoi daca mai pui 2.48 euro ai NET NELIMITAT pe telefon.

Dar cum eu sunt sarac si nu mai am firme nu am putut sa-mi fac un astfel de abonament.

Eu raman client portocaliu si din considerentul ca sponsorizeaza echipa mea de fotbal de suflet. Chiar daca sunt "rosii" cainii mei sunt sustinuti (sau erau in sezonul trecut) de catre portocalii.

Am zis!

O sa aflu...

La noi la Oradea lucrurile merg bine privitor la RDS. S-au implicat in orasul lor de bastina. Avem o groaza de hotspot-uri gratuite oferite de RDS asa ca aproape oriunde mergi (parcuri importante si centre comerciale) esti sub acoperirea unuia.