Clicky

Jump to content

Despre creare site-uri

Recommended Posts

Am o intrebare. Defapt mai multe :)). Cunosc destul de bine HTML si majoritatea limbajelor web (inafara de PHP, nu stiu cum de mi-a scapat, dar probabil o sa incep sa studiez si acest limbaj) dar pana acum doar m-am "jucat" cu template-uri, facand modificari mari sau mici. Totusi ma intreb, daca asa face un site de la 0, in TXT de exemplu, cum l-as incarca? Sa zicem ca as avea o pagina Home, Stiri, informatii etc. Cum as incarca aceste pagini? Adica de incarcat le-as incarca cu un manager de fisiere, sau cu o aplicatie speciala. Cum as putea sa setez pagina home ca pagina principala? Cum as introduce noi postari sau stiri ? Adica ar trebui sa modific codul sursa? Cum as putea face asta fara sa incarc din nou fisierul sursa? Daca folosesc un site cu un template dej gata, e foarte usor, dar altfel?

Edited by pascaleandrei99

Mersi Innoxius! Problema e cum pot sa adaug știri fără sa încarc din nou fișierul sursa.

Da, Scooth asa este, doar ca nu ma ajuta deloc, asa voi proceda cand voi crea site-ul, dar când adaug știri nu trebuie sa vad doar eu.

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503

La 2 ore(numarate..doar pentru inspectie..) de programare facute de mine..parca editam in ceva document text si dupa dadeam open with...browser si asa vedeam ce modificam..

Parca..asa era.

Sent from my Nexus 5

Eu făceam text-ul în word și salvam html. Până s-a prins profa și a dat "view source"... Miraculos, am avut cel mai mare punctaj la competențele de la info. Cred că restul au fost praf.

Voi, exclusiv candrei, vorbiți de site-uri statice. HTML e static. Site-urile moderne sunt dinamice. Adică PHP + CSS + SQL. PHP pentru generarea HTML, CSS pentru aspect și SQL pentru extragerea sau introducerea informațiilor din sau în bazele de date.

Asa cum zicea candrei, iti instalezi pe PC xampp si ai acolo tot ce-ti trebuie, PHP, Perl, server web, server de baze de date. Parca are si server FTP. Iar de scris codul, eu am lucrat cu PSPad. E mai bun decat Word (cred ca orice e mai bun decat Word :D ).

Mai poti incerca Aptana. N-am lucrat cu el, am tot zis ca-l incerc, dar vorba jeneralului, "plec in vacanta" :D

Ma rog..nu-s pe subiect...dar daca e cineva care stie... Cum fac si eu un screenshot la rezolutie buna(atunci cand maresti) la un site...intreg.

Sau sa dau site-ul in mod "offline" sa-l pot da unui prieten exact asa cum il vad eu...

Sent from my Nexus 5