Clicky

Jump to content

Nivelul De Dificultate Al Matematicii Si Al Fizicii In Facultate

Recommended Posts

Cat de grea e matematica in facultate?Este peste cea de a 12 a?Analiza matematica a fost si este una dintre cea mai grea disciplina pe parcursul anilor sau e doar fizica?

Ai o sansa de a trece examenele la fizica si matematica daca ai terminat un liceu tehnic?Poti face fata facultatii cu un bagaj minim de cunostinte sau e nevoie de o memorie imbelsugata?Daca am un IQ mediu pot face fata cu cateva formule in cap?

IQ-ul meu se situeaza undeva intre 103-105.

Nu cred ca sta cineva sa îți calculeze dacă termini sau nu facultatea în funcție de iq.

Depinde dacă înțelegi.

Eu nu sunt as la analiza dar am înțeles și am reușit sa promovez cu 9.

Maine am examen la geometrie analitica. Acu încerc sa îmi dau seama ce se întâmplă pe acolo.

Evident ca nivelul de dificultate creste progresiv. Doar nu o sa ramai mersi la cunoștințele de clasa a 12a.

De fizica, nu știu ce sa zic. Eu fac o prostie de fizica. În schimb, studiez Mecanică (capitolul din fizica). Cinematica ma bate nasol.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

La ce facultate vrei sa dai ? Ca asa la Universitate nu prea ai nevoie de mate :P . Din punctul meu de vedere: nu neaparat mai grea dar in printip e altfel. Asta la Politehnica, la ASE e cam tot pe acolo, la uman e mult mai usor. Liceul nu are legatura ce poti tu daca vrei sa inveti .

Eu sunt la inginerie de petrol si gaze, am facut analiza matematica pe sem 1 anul 1, ce era in plus fata de liceu erau calcule mai grele si aparitia integralelor duble si triple + plus cateva chestii legate de arii calculate tot cu ajutorul integralelor... pe sem 2 am facut algebra de liceu destul de simpla, in semestrul 2 am avut si mecanica care e altceva, include calcule matematice simple dar trebuie învățat ce presupune mecanica in sine, in anul 2 sem 1 am facut mecanica2, adica mecanica mai grea, tot pe sem1 am facut rezistenta materialelor care presupune mecanica si alte cateva chestii in plus legate de rezistenta.... pe sem2 acum fac rezinstenta matetialelor2, deci mai grea, si mecanica rocilor... ce sa zic... foarte greu :)) dar.... daca ai ambitie sa inveti poti sa termini si cu iq mediu cum ai zis tu :))

La ce facultate vrei tu sa dai?

Trimis de pe Samsung Galaxy S6 Edge folosind Tapatalk.