Clicky

Jump to content

Angajare cu diploma

Recommended Posts

Parintii mei mi-au explicat ca daca nu ai diploma esti un nimeni.Cum judecati acest fapt inutil?Eu sincer sa fiu am vrut sa fiu repartizat la un profil umanist de cand eram copil dar a intervenit o problema financiara cu bugetul familiei mele.Vedeti voi eu nu am resursele necesare pentru a cumpara piese sau pentru a fauri ceva.De cate ori ma revoltam de bani sau de alte chestii parintii mei se opuneau progresului meu de a deveni cineva si mereu ma tratau cu inferioritate.Va intreb pe voi,cu ce ma ajuta diploma daca nu e insotita de cunostinte profesionale?Ma ajuta la ceva?Ma ajuta sa trec de starea de infometare pe care o am zi de zi cand urmez cursurile liceului fara a stii ca profesorii nu au resurse financiare decente?

Explicati-mi si mie ce e cu diplomele astea pe care le primesti tot timpul.Ce semnifica ele?As vrea sa ma angajez la 18 ani dar nu stiu cu ce sa contribui la locul de munca.Ce ai nevoie la locul de munca?

tribulatiile tineretii...

o diploma = o certificare

o diploma insa nu certifica insa existenta cunostintelor.

un viitor angajator va vedea ca ai o diploma care atesta finalizarea FORMALA a unui curs/stagiu/sistem de educatie.

asta il va face sa te cheme sau nu la interviu. el nu va avea CERTITUDINEA ca stii ceva... ci SPERANTA ca stii ceva.

din foame poti sa iesi prin furt sau prin munca. exista si varianta a treia, prin casatorie.

prin furt iesi din foame rapid. poti scapa si te poti bucura de fructele furturilor tale... sau poti fi prins... si apoi sa te bucuri de fructele furturilor tale. a se vedea politicienii si infractorii economici cu prejudicii de milioane de euro si pedepse cu suspendare sau cu "cativa ani".

din foame mai poti iesi si prin munca. asta in schimb e greu si de durata. si in general incepe cu o foame mai mare. vei iesi din foame prin munca NUMAI daca esti bun in ce faci si NUMAI daca faci ce faci PENTRU TINE si nu pentru altii. nici un angajator nu te va scoate din foame chiar daca esti muncitor. iti va da cat sa traiesti si poate un pic mai mult.

ce te rog eu este sa NU PLANGI DE MILA PROFESORILOR. niciodata meseria de profesor nu a fost o PROFESIE ci o VOCATIE. ei au ales-o. ei s-au complacut in situatia in care se gasesc (au in constitutie parca 6% din PIB alocat educatiei dar primesc 2%... dar ei nu au facut niciodata demersuri de a obtine ce vor ei... ci doar ce vor sindicatele). intotdeauna s-au gandit ca fac rau "tinerilor" daca ies in strada sau daca blocheaza anul scolar. da... ar fi facut rau unui AN... dar ar fi castigat alti ZECI de ANI.

asadar parintii tai au dreptate. diplomele, certificarile, calificarile profesionale sunt importante in mod FORMAL. fara ele nu te cheama nimeni la interviu. dupa aceea totul e in mainile tale.

ENJOY LIFE!

acum iti voi spune EXACT ce trebuie sa faci la serviciu.

1) sa ajungi INTOTDEAUNA la timp

2) sa MERGI la serviciu intotdeauna in pantaloni de stofa si camasa. NU am zis pantaloni de gala si camasa cu cravata... ci un pantalon de stofa (exclus jeans), pantofi si camasa. daca jobul implica echipament de serviciu pe acesta il imbraci la job.

3) fa lucrurile LA TIMP

4) in primele 3 luni (perioada de proba) asimileaza multa informatie, ajuta colegii - pentru ca inveti, pleaca capul daca e cazul (dar nu la nivelul in care iti intra in fund - si nici la nivelul in care ajungi la puscarie)

5) dupa primele 3 luni poti sa-ti dai drumul... angajatorul va avea dificultati sa te dea afara (traiasca sistemul de munca din romania) daca nu-i place ce faci.

6) sa nu-ti fie rusine sa-ti asumi meritele IN FATA SEFULUI SI A COLEGILOR de fata cu sefii si colegii

7) sa nu-ti fie teama sa admiti cand nu stii ceva SAU cand gresesti

8) sa nu-ti fie rusine sa ceri marire de salariu cand O MERITI. ce se poate intampla este doar sa nu o primesti.

9) nu socializa cu sefii. DELOC. totusi unii oameni vad acest lucru ca o posibilitate de crestere dar multi colegi o vad ca pe o pupatura in fund. asta nu inseamna ca te izolezi complet si refuzi iesirile organizate de firma.

10) nu exista EU in echipa... asta e luata din americana... subscriu din tot sufletul... adica F**K THE TEAM... EU sunt cel care reuseste si EU sunt cel care are esecuri. echipele sunt pentru fotbal. colegul de echipa nu va ezita niciodata sa te calce in picioare pentru a avansa si TU trebuie sa fi dispus sa faci acelasi lucru.

11) participa la traininguri organizate in firma - asimilieaza tot ce vezi acolo, joaca activ la traininguri - dar odata intors la job fa lucrurile tot cum it convine tie. trainingurile sunt motive de a sifona bani din firma si de a bea. in evolutia ta UMANA acestea au valoare zero. DA, poti invata lucruri noi... de aceea am zis ca dupa training fa lucrurile cum iti convine...

12) cand NU iti convine ceva, comunica lucrul asta... si daca lucrurile continua sa nu-ti convina PLEACA. demisia=decizie unilaterala, iar angajatorul e obligat sa o ia in considerare. oricum, dupa 20 zile de la demisie esti liber.

mai sunt... dar imi e lene sa mai scriu.

si in plus... nu am certitudinea ca ce iti scriu e corect.

deoarece...

SUNT SOMER!

Cred ca pot sa te lamuresc ceva mai bine decat colegii de forum:

Pana la un punct conteaza foarte mult ce stii sa faci si nu prea conteaza foaia DAR: o sa vrei sa avansezi pe un post mai bun unde legea din tara noastra spune ca e obligatoriu sa ai o diploma(bac sau/si facultate) . Angajatorul oricat de dragut este el nu te poate promova pe postul respectiv, probabil trebuind sa cheltuiasca cu altul pentru functia respectiva nu o sa mai aiba puterea/cheful sa umble la salariul tau. O sa te plafonezi undeva si daca esti genul caruia ii place sa avanseze o sa acumulezi si multa frustrare. Probabil la momentul ala o sa rezolvi si cu foaia care era mult mai usor de obtinut la vremea ei.

Cat despre profesori: am sotia profesoara si da, profeseaza din pasiune. Doar ca pasiunea nu tine de foame. Noroc cu sotul ei ca altfel nu prea ai ce sa reusesti cu meseria asta(masina, casa, etc). Si pe langa faptul ca salariu nu e roz mai exista si mafia din sistem. Totusi un post de titular in momentul asta inseamna serviciu garantat pe viata daca nu calci cu buldozerul pe bec.

Partial corect daca te referi la o multinationala. La jobul meu echipa de conducere este mica. Exista echipa, exista socializare/gratare/beutura cu the 'Boss'. Te doare ceva sar toti sa te panseze. Iti rontaie pisica aifoana apare alta aifoana noua pe birou.

I may not always be right, but I am never wrong.