Clicky

Jump to content

culegere informatii tarife RCA in diverse parti ale europei

Recommended Posts

deoarece M-AM SATURAT DE POVESTI CU PRETUL RCA RIDICAT DIN ROMANIA incerc sa fac rost de informatii reale din mai multe parti ale europei.

va rog sa ma ajutati daca aveti informatii:

- varsta proprietar / asigurat
- de cat timp poseda permis
- capacitate cilindrica autoturism (caut informatii numai despre autoturisme)
- vechime autoturism
- valoarea polita de asigurare obligatorie in moneda tarii respective

daca sunt alte criterii care influenteaza valoarea politei...

daca aveti informatii / cunostinte / rude va rog sa-mi trimiteti fie in mesaj privat fie sa postati aici.

In poza de mai jos tariful pe care il plateam lunar in Germania pentru un Bora de 1.6L benzina. Cam scump deoarece am fost catalogat ca incepator, din pacate nu au luat in considerare polita din Romania de la Allianz Tiriac unde se vede si ce clasa de B/M am. Asigurarea in Germania tot la Allianz l-am facut.

Mentionez ca in aceasta suma era inclus si Teil Casco.

13105880_1302762569739428_1946438361_o.jpg

Stiu doar din Canada. Cand s-a angajat juniorul si si-a cumparat masina + platit asigurarea din banii lui, parintii au tinut chef, au aprins lumanari si plecat in concediu in America de Sud. Nu glumesc. Daca acum sunt scumpe, sa vedeti dezastru cand va trebui sa platim pentru odraslele care ne conduc masina, ca n-o sa despagubeasca decat daca cel care e trecut pe polita e si la volan.

Un prieten al meu a ajuns in Canada, și-a cumpărat mașină cu 1800 CAD și a plătit asigurare (nu știu ce conține la ei pachetul de asigurare) 1800 CAD.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Contează procentul din venit care se duce pe asigurare. Atât. Nu-mi vine să fac calcule după ce am mâncat cozonac și pască dar cred că suntem comparabili cu alte țări. Jumătate din salariul pe o lună se duce pe asigurarea pe un an de zile. Indiferent dacă eu câștig 1000 de lire sau lei pe lună, tot la fel de greu/usor îmi este să plătesc 500 de lire / lei pe an asigurare.

post-13813-0-94216800-1462089077_thumb.jpg

Mai e un lucru de care trebuie sa tineti cont si va dau un exemplu. Unchiul meu aflat in Germania a lasat masina parcata si i-a fost accidentata frontal din cauza poleiului. Are o skoda octavia din 2014. Stiti ce piese i-a pus service-ul pe ea? Originale! Factura s-a ridicat la vreo 10000 de euro. La noi ce piese ti-ar fi pus? Normal ca nu originale. La noi si despagubirile sunt calculate in bataie de joc. Noi si daca am plati la fel ca in vest, tot bataie de joc ar fi.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Well... Aici intervine CASCO.

Mie mi-a căzut un copac pe mașină, 18000 lei dauna.

sent from my rooted LG G3 using Tapatalk

Eu am înțeles perfect. Te asigur.

Dar dacă să zicem că mă lovește unul cu asigurare Astra te asigur că îmi repar mașina pe CASCO.

E mai sigur să-ți protejezi TU proprietatea decât să fi la mâna altora.

Dauna cu copacul a fost reparată doar cu piese originale.

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

De acord, doar că la noi casco încă are prețuri nesimțite, iar dacă ai o mașină mai veche de 10 ani este destul de greu să faci casco....

Dincolo, acel Teil Casco mă asigura inclusiv de copaci picați pe mașină și asta la 15 euro/lună.....asta la o mașină din 1998....

Dacă ne mai raportăm la nivelul de trai....comentariile sunt de prisos ;)

Sent from my Samsung Galaxy S7