Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Nu e nici o reglementare. Unele magazine online, satule de concurenta unora de doi-la-leu, au pus de un sistem de "certificare" care tine cont de niste criterii. Practic e ceva de breasla. Adica, uite, noi ne-am gandit ca, pentru a exista o certitudine ca cineva e serios, ar trebui indeplinite conditiile urmatoare. E ceva normal, folositor, dar nu este o cerinta legala sau o reglementare a unei agentii guvernamentale. Emag nu are aia.

este o reglementare a ANPC si legea internetului. acesta

Nu exista "legea internetului". Plus ca acolo scrie "legile internetului", care e un site. Folositor, de altfel. www.legi-internet.ro

Nu te sfatuiesc sa risti dar nici la noi nu prea gasesti magazine de incredere. De ex: time24 care acum tinde sa devina cunoscut vinde clone aduse din Germania pe post de originale (il cunosc pe proprietar). B&B vinde resigilate, purtate sau reparate pe post de noi (patit). Garantia la ceas e cumva hartie igenica... garanteaza doar mecanismul si acolo esti la mana lor ca sunt singurii aprobati sa-si dea cu parerea. Am avut sticla de la ceas pocnita pe interior si tot vina mea a fost. Anpc se spala pe maini repede in cazurile astea, o baga pe aia ca ei nu au cum sa verifice ca nu sunt ceasornicari. 

Deci alege cu mare grija si citeste bine inainte despre site-ul de unde cumperi. Recomand sa eviti cat poti B&B si toate variantele lor.

Imi amintesc primea mea teapa (luata, nu data) de dupa '89. Seiko 5 (imi doream mult) luat cu 30 de dolari (era in perioada cand se putea vinde pe valuta in magazine), in loc de 100 de marci. Acuma, na, nu scria Seiko in relief pe catarama. Il prinsesem pe Dumnezeu de picior. Asa de tare l-am prins, ca in prima faza s-a aburit pe dinauntru. In a doua faza s-a dezlipit "5"-ul de pe cadran. Noroc ca l-am uitat la o cismea unde ma spalasem (atat de waterproof era ca mi-l scosesem de pe mana), ca cine stie, poate ma si curentam cu el.

Subscriu la ce a zis Silviu. La ceasuri nu e ca la telefoane. Schimbi ROM si rezolvi.

@Silviu Eu am luat un Doxa pentru sotie de la B&B. A fost sigilat. E drept ca n-am avut probleme cu el, sa vad cum onoreaza garantia. Cat despre resigilate, nici nu vrei sa stii de cate ori mi-a trimis emag-ul produse resigilate drept noi, pe care le-am returnat.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk

Sa vezi ce mega scandal cu ei daca vrei sa returnezi ceva. Ca sa expertiza ca bla ca bla .... Oricum cauta pe google "b&b probleme" si sa vezi ce de lume "multumita" de garantie la ceasuri de 2000 lei + . Eu am luat teapa la un orient de 600 lei (echivalentul seiko 5) dar altii iau la scumpeturi unde te trezesti cu apa in ele si te acuza ca ai facut dus cu el desi e wr200 . Momentan port un g-shock luat de la altii si pe cuvant ca il spal doar cu furtunul sub presiune si nu are nimic de 5 ani. Ma gandesc cu groaza ca o sa moara bateria in curand si nu am incredere in nimeni de la noi sa ii las sa o schimbe

Buna ziua si Hristos a inviat! Problema cu garantia la B&B am avut si eu probleme, cu un ceas Nautica, pe care l-am luat anul trecut, in vara. Cand l-am luat, ceasul mi se tot oprea, si am fost cu el la garantie si mi-au schimbat bateria (banuiesc ca in vitrina la ei a stat de ceva timp), iar dupa 6 luni am avut neplacuta surpriza ca ceasul sa nu-mi mai functioneze. Eram in fuga, si m-am dus la un ceasornicar la mine si mi-a schimbat bateria, dar surpriza, nu era de la baterie. Ma duc din nou la garantie la ei si mi-au spus ca am remontoarul, axul remontoar si nu mai stiu ce stricate si ca trebuie sa-mi schimbe acele piese, doar ca nu fac actul garantiei, si ca dureaza 6 LUNI ca sa-mi vina piesele, daca nu si mai mult, plus ce astept sa-mi si repare (suma era una acceptabila, 100 lei), si ca atare nu prea as mai vrea sa cumpar de la ei..Am gasit 2 site-uri cu ceasuri, care au preturi acceptabile, dar si o gama mai variata de ceasuri, printre care si acesta si acesta. Dupa ce am verificat dupa CUI firmele, una este din Cehia, dar vad ca au site in romana, iar dupa cateva cautari sa vad ce parere au cei care au cumparat de la ei, am vazut ca lumea s-a impacat bine cu ei. aici, iar a 2-a firma, este din Romania, din Timisoara mai ales (rog pe cei care locuiesc acolo sa-mi dea sfaturi despre ei, daca stiu despre ei), dar la detalii despre domeniul de activitate apare ca se ocupa cu "Intermedieri in comertul cu material lemnos si materiale de constructii" si mi se parea cam dubioasa treaba..Sincer sa fiu, am sa ma vad ce au in comun cu cei de la B&B in materie de ceasuri, ma duc probez si ma bate gandul sa comand de la prima firma, si ca pret sunt mai avantajosi. Astept pareri. Multumesc!