Clicky

Jump to content

Ceas

Arsinel Alexandru

Recommended Posts

Depinde de mecanism. Daca e ETA, din cate stiu, de multe ori stricat ramane. ETA sunt meseriasi la cele mecanice (swiss made). M-am documentat un pic despre mecanisme si sa iti spun un lucru: quartzul se merita doar daca faci vreun sport. In rest, mecanicele sunt mult mai fiabile. Am un Doxa de vreo 70 de ani ce merge si acum foarte bine. Vara trecuta am achizitionat un Certina automatic de care sunt iar foarte multumit. De obicei quartzul nu prea poate suferi reparatii. Ti-am spus toate acestea ca data viitoare cand iti iei un ceas, sa stii ce sa alegi. Se gasesc ceasuri automatice cu pret la concurenta cu cele quartz... ce-i drept nu swiss made. Ca sa iti faci o parere de preturi intre mecanismele japoneze si cele swiss made: daca la ora actuala cu 600 lei poti lua un Orient automatic ce are un mecanism japonez, swiss made-ul cu aceleasi functii va costa undeva la 2000 lei (pe Certina am dat exact 2500 lei). Depinde de buget. Am scris aceste randuri ca sa iti faci o idee cum sta treaba daca nu il vei putea repara.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

• 11 months later...

E vreun pasionat de ceasuri pe forum care detine vreun ceas Vostok-Europe? Cum nu ma pasioneaza ceasurile smart, mi-am comandat un ceas Vostok-Europe si voiam sa stiu daca mai are cineva si cum se comporta.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk

Rusesc la origine. Cei de la Vostok au facut un joint venture cu unii din Lituania si le produc in Lituania. Eu nu-s fan ceasuri de mana, dar mi-a placut prea mult si am zis ca ar fi timpul sa port si eu ceas la 35 de ani. Asta e jucaria:

http://www.vostokwatches.eu/hodinky/en/vostok-europe-gaz-14-limousine-dualtime-2426-5601059

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

Ultimea mea achizitie a fost un seiko sur155p1, quartz, redus la 450 de la 800 de lei. Ceasul e foarte ok, am mai avut ceasuri quartz in trecut si s-au comportat exemplar.

Oricum cele automatice sunt foarte scumpe si iti dau mai mult batai de cap, pe cand la astea quartz, singura grija pe care o ai este sa schimbi bateria odata la 2-3 ani :)

Edited by Maverick

Probabil imi voi lua unul pe quartz model sport. Vad ca intr-o saptamana automaticul a luat-o cu un minut inainte, ceea ce mi se pare mai mult decat decent. Din ce am citit pe unele forumuri ma asteptam sa fie mai imprecis.

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

E frig.

Eu am Doxa automatic...

Vara merge mai bine decât iarna.

sent from my rocket-of-a GPhone powered by stock and using Tapatalk.

Una din două :D

Ultimul meu ceas a fost un Seiko 5. Pe vremea când cântam cântece patriotice, aveam un prieten neamț, unde îmi mai spălam ochii cu cataloage Quelle. Și cu mintea mea de liceean credeam că cel mai tare de acolo era Seiko 5, pentru că era cel mai scump, 99 DM. Și am rămas blocat pe el, atâta de blocat că, atunci când nevasta a plecat în Germania )tot alte vremuri, se stătea la coadă la consulat și aveai nevoie de invitație, i-am zis că semnez la notar să plece cu copila doar dacă se întoarce cu un Seiko 5. S-a întors cu el, dar greu i-a fost să-l găsească.

Am auzit numai lucruri de rau despre automatice.

Ba ca se deregleaza ora, ba ca trebuie incarcate cu nu stiu ce.

Poate imi explica si mie cineva pe scurt cum sta treaba cu automaticele?

Sent from my iPhone using Tapatalk

faci confuzie intre AUTOMATIC si KINETIC ceea ce este GRAV!

e ca si cum ai confunda DIESEL cu mizeria aia de BENZINA!

automatic = 100% mecanic = mecanism fizic care se incarca prin balansarea unui mecanism intern si care poate fi "tras" si ca un ceas mecanic vechi... are cheie de tras ceasu'. dezavantaje... NU exista. DA... au variatii de precizie de la un anotimp la altul, de la o altitudine la alta... si e normal. deoarece dimensiunile pieselor se modifica la caldura/frig...

kinetic = quarz = mecanic transformat in electricitate stocata in baterie/capacitor si livrata sub forma de impulsuri. nu cunosc avantaje/dezavantaje deoarece nu am avut. cert e ca e QUARTZ... poate asta trebuie "incarcat" dupa cum ziceai tu...

asadar daca vrei ceas precis... mergi pe electonice/quartz... daca vrei ceva migalos unde se vede rezultatul a sute de ani de experienta in orologerie mergi pe MECANIC sau AUTOMATIC.

oricum... daca habla ingles... ai un link sa te lamuresti.

https://www.techwalla.com/articles/automatic-vs-kinetic-watches