Clicky

Jump to content

xiaomi redmi note 2


Recommended Posts

merita sa cumpar acum un xiaomi redmi note 2? adica am gasit pe mai multe site-uri undeva la 150 euro. eu cred ca isi merita banii,fiind chiar best buy. cine imi poate sugera un site bun si de incredere de unde as puea sa il comand? si vreau sa nu platesc mult la transport(maxim 10 euro) sau preferabil deloc. stie cineva daca bate camera dupa galaxy s4? :D si vreau sa imi spuna cineva mai multe delatii despre respectivul site ,detalii livrare ,plata,etc..

 

Link to comment
Share on other sites

Asta crezi tu ;). Pe site-urile de tip Versus sunt informatii false, trebuie comparate individual de pe GSMArena. Trebuie sa te pricepi putin la specs ca sa-ti dai seama, nu sa dai pe Versus. Daca cauti pe Versus vezi ca sunt mai multe "puncte tari" la xiaomi, dar care se regasesc si pe Meizu..Gen dual flash. Vei vedea ca Meizu are un ecran mai bun, cu o densitate mai buna a pixelilor, un procesor mai bun atat din punct de vedere al frecventei, cat si a performantei + o constructie mai buna.

BTW, gasesti pe site-ul ala din Italia produse xiaomi..daca un coleg isi aminteste site-ul..eu nu mi-l amintesc si nu am acum timp sa-l caut.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://xiaomishop.it;)

 

Dintre toate site-urile chinezești doar pandawill și gearbest îmi inspiră încredere. De pe ultimul mi-am comandat sâmbătă o cameră de acțiune, am făcut topic (vezi recente) și o să-l actualizez pe parcurs ca să-ți faci o idee ce și cum.

 

Ca telefon Xiaomi Note 2 nu-i rău, totuși la 200 de dolari în China mi-aș fi dorit ceva cu 3 GB de ram, Zenfone 2 e sub 300 de dolari, cred că undeva la 250, și are 4 GB. Înfine, mai poți "arunca un ochi" și la Lenovo k3 note sau ceva de la Meizu. La alte mărci semi-obscure nu m-aș uita deoare pierd la revânzare. Dacă ai S4 deja eu nu l-aș schimba acum, aș mai sta 1 an cu el că încă mai merge și mi-aș cumpăra ceva mai bun atunci.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut comparatie si dintre Meizu si Lenovo..sunt similare, dar ecranul de pe Meizu e mai clar si luminos :D. Eu asta vreau sa-l iau..sa vedem ce bani mai fac si daca-l mai are emag in stoc cand am eu bani :)).

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Meizu are bootloader blocat, e cel mai idiot lucru al lor, calitate este peste Xiaomi, insa Redmi Note 2 este per total peste Meizu Note2 , la Meizu doar varfurile conteaza, cele de clasa medie asa sunt ele medii, fara a sari in ochi cu ceva, eu as lua Xiaomi Mi4c, sau Redmi Note 2 Prime, lasa Meizu daca nu ai bani de M5Pro :)

Link to comment
Share on other sites

procesorul dupa Meizu M2 noteNU este mai puternic decat cel dupa xiaomi redmi note 2 , si zenfone e undeva la 1500 de lei(acel xiaomi e 700 de lei ). sincer cred ca e un best buy , ofera prea mult pentru ~700 de lei 

p.s: procesorul de MT helio x10 adica varf de gama de la mediatek.

s4 nu mai am , am avut!

Edited by Alex Codreanu
Link to comment
Share on other sites

La ce ma ajuta bootloaderul? Am avut ceva telefoane si nu cred c-am facut deblocare bootloader la niciunul...

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

La pus custom firmware, dar deh, nu cred ca esti interesat, ce o sa fie anapoda pe Meizu, lipsa efectiva a celorlate doua butoane clasice cu care Androidul difera din start de IOS, functionbilitatea fiind "largita" la stilul Apple, oricum, nu as lua Meizu M2 e singura verisiune de telefon nou care are downgrade din start fata de precedentul Note m1...incepand cu esenta "cpu "....da'l dreaq si uita-l, dar ia-ti doua daca esti asa incantat de el si nu rezisti :)
Link to comment
Share on other sites

Acum scriu de pe un Nokia X care are tot un singur buton si nu-i chiar asa ciudat. :)) N-ai butonul de meniu secundar care a devenit buton pentru multitasking intre timp) dar majoritatea aplicatiilor au integrat acele puncte pentru mai multe optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Bine, recunosc ca m-am interesat de custom firmware pentru Meizu si n-am gasit nimic. Totusi cred ca pe un rom de-ar exista, niste butoane virtuale nu ar ocupa prea mult la 5.5" display. Imi place firmware-ul pana la shop-ul si probabil cateva optiuni care sunt in chineza, asta ar fi singurul dezavantaj pentru mine. Caut un telefon cu specificatii, optimizat, care sa tina la aplicatii timp de un an. Daca ma uit la LG/motorola/samsung etc., nu-mi place ce vad, atat dpdv al design-ului, cat si al specificatiilor. Cred ca mi-a cam trecut nebunia custom rom-urilor.

Am nevoie de un telefon sa sun, sa dau mesaje, sa ma uit pe youtube+seriale.

 

Pentru mine, cred c-ar fi o alegere buna si conteaza DOAR ce cred eu acum.

Butonul chiar mi s-a parut interesant. Ma enerveaza la samsung, daca tin de margini apas pe recents si iese din aplicatii. Ma incanta si camera de 5 pe fata + bateria de 3100. Daca pot face root pentru adblock si sa instalez un launcher in stil AOSP, sunt fericit.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Root, se face din contul de flyme, nota 10 pentru aceasta libertate, insa cu darul de a ma repeat Note 2 e mai slab la Note 1, iar despre deblocare , pe Note 1 se poate ca pe Meizu Mx4 , partial reversibil de pe anumite rom-ri KitKat in CM12.1 si ianpoi, eu zica ca nu e rau, Flyme, iar 4.5 e chiar fainut ( s anu crezi ca e cu mult peste cel anterior), dar nu e cel mai fain, de departe MIUI da cu tifla....spor

Link to comment
Share on other sites

Parca arata mai fain Flyme decat Miui. Le-am incercat ca rom-uri pe s5.. Si design-ul in sine arata mai bine. Avantajul la miui(de fapt xiaomi) ar fi ca poti sa-ti pui rom aosp..

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca, oficial, ar lasa MeiZu, bootloader unlock, dezvoltarea platformei ar avea succes mai mare, dar pentru ca vor sa fie un fel de Apple al android-lui pe mine ma lasa cu atat mai rece, si oricat de calitative ar fi hardware, pot sa-ti confirm ca sunt relativi stupizi la alegerea si pozitionarea interna a subansamblelor, putin peste mana si relativ intortocheat, cu mult mai aerisit e un Xiaomi in interior ;)

 

Trimis de pe al meu MI 4i folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hm, asta daca te intereseaza interiorul... Eu nu sunt cu desfacutul telefoanelor. Am desfacut doar Xperia GO-ul cand s-a stricat display-ul, apoi l-am mai desfacut o data cand i-am schimbat placa de baza. S5 inca n-am umblat in el, desi parca as vrea...sa vedem. Am inteles ideea cu Meizu..si chiar e nasol ca n-au bootloader-ul deblocat, dar pentru mine ramane una dintre optiuni strict pentru hardware, pret si design.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa ai putin rabdare, noul 808 vine pe mai multe telefoane si cu posibile preturi bune relativ la performanta, uite e deja de la sfarsitul acestei luni disponibil Xiaomi Mi 4c cu 3 Gb Rom si IR , pe noul 418 , dual 13 camera, cu pret pe la 250$ zic ca va fi pret corect....

 

Trimis de pe al meu MI 4i folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

De ce nu schimbam numele topicului? Sa discutam aici despre telefoane din China, Japonia, pe unde or fi facute, gen Xiaomi, Umi, meizu, dar si firme noi sau de care n-am auzit... Ori schimbare nume de topic..ori alt topic in care putem discuta pe acest subiect...

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Telefoane / gadget-ri / oferte si produse /site-ri de unde se pot cumpara produse Chinezesti: Axon. Beelink,Cubot,Doogee, Elephone, Gione,Landvo,Leagoo, Ltv, Lenovo, Oppo, Meizu, Mlais, Mstar, Thl, Siswoo, Huawei, Ulefone, Uwear, Xiaomi, Zte, etc

 

Trimis de pe al meu MI 4i folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use