Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salut, as vrea sa imi cumpar un smartphone nou. Pana acum nu am avut niciodata un smartphone foarte bun, foloseam telefonul pentru vorbit si cam atat, dar intre timp s-au mai schimbat lucrurile. Momentan detin un telefon slab, Allview P6 Life.

Folosesc telefonul pentru retele de socializare, internet, Youtube, vorbit, mesaje, foto si video (daca vreau sa fac o poza, sa pot scoate telefonul din buzunar si sa fac o poza buna, deci imi doresc o camera cat de cat buna pe noul smarphone), pentru jocuri nu il folosesc. Buget maxim 1500-1600 de lei, dar nu ma grabesc sa il cumpar, tinand cont ca in noiembrie e black friday. M-am tot informat si am gasit patru telefoane interesante la banii astia: Samsung Galaxy S5, LG G3, One plus one si Huawei P8 (acest Huawei am sansa sa il cumpar cu 1400 de lei, cu prelungire abonament la Orange).

Iti recomand Huawei P8. Avem o parere buna la mobilissimo.ro dupa ce l-am testat. 

Ai mai jos toate datele problemei, inclusiv mostre foto si video.

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/huawei/huawei-p8-review_26762.html

Așteaptă Black Friday și perioada sărbătorilor și poate găsești un G4 la un preț apropiat de bugetul tău. Ideea e să nu te grăbești, prețurile scad destul de repede în acest domeniu. :)

Pe mine ma atrage foarte mult la G3 acel ecran si faptul ca este destul de compact, pentru ecranul ala mare. De asemenea, din cate am vazut are si o camera buna, procesor bun si daca o sa il cumpar, o sa cumpar varianta cu 3Gb de ram. Ce vreti sa spuneti prin lag? Cum spuneam, nu il folosesc pentru jocuri. Credeti ca P8 este superior? La camera mi se pare mai bun G3, avand si filmare 4K.

Daca alegi G3 ia varianta cu 3gb ram fiindca pe aia cu 2gb ram o am eu si mai agata cateodata cu lollipop 5.0 Memoria ram tot timpul sta pe uneva pe la 70% si intre timp procesorul la 40%. Daca ar mai fii un 1gb ram in plus ar fii perfect. Si alt minus ar fii bateria care este cam slaba. Ajung sa incarc telefonul si de 2 ori pe zi la utlizare normala adica ceva facebook, muzica, browsing, youtube 30 min si 1 ora de jocuri. Z2 sta mult mai bine la capitolul baterie decat un G3, dar si P8 este un telefon foarte reusit...arata mai bine ca G3(zic eu).

Edited by iustin_cosmin

Feri cam asa si la mine...daca mai deschid si un joc mai raman cu vreo 500mb ram...dar nu inteleg de ce agata cand ies si navighez prin meniu  :huh:

Eu sunt obisnuit cu un Allview cu o baterie foarte slaba. Ce vreau eu, este sa ma tina de dimineata pana seara (browsing, retele de socializare, poate ceva poze, muzica, Youtube, mesaje, vorbit). Da, imi place si P8, singurul lucru ce nu ma incanta prea mult la el, este filmarea, in rest este foarte ok. 

Slabe sanse sa te tina pana seara...