Clicky

Jump to content

Fanboys vs Everyone

Recommended Posts

Da, așa este! :) Tabăra de fani Sony este mare și au simțit o frustrare (pe drept) din cauza faptului că telefoanele Sony au fost criticate în ultimi 2 ani (la fel, pe drept). Momentul lansării lui Z5 și mai ales al lui Xperia Z5 Premium (care este un telefon ce-l privesc pozitiv în acest moment), a dat curaj și speranțe fanilor brandului, astfel că s-a iscat (inevitabil) un mic ”scandal” între ei și restul cititorilor. Cert e că mocnea această confruntare de ceva timp...

N-am chef sa comentez acolo, asa ca o zic aici cei doi cenți ai mei. In mare e acelasi design la gama Z5. E un design ok, nici urat, nici extraordinar, insa:

- divizia mobila Sony e in rahat pana la gat

- procesorul Snapdragon 810 indeparteaza din prima o parte din potentialii clienti, chiar daca e la a 16-a revizie

- desi fac unii dintre cei mai buni senzori foto pentru mobile , n-au avut niciodata un smartphone care sa fie pe primul loc la capitolul foto

- preturi de coca la gama Z5. Nici Samsung n-au vandut anul asta cat vroiau si au cazut in trompa, unul din motive fiind pretul exorbitant.

Concluzia: nu cred sa-i scoata din rahat ecranul 4K. Probabil vor mai pluti in deriva pana la Z6.

Sent from my LG G3-D855

Puteam sa scriu si acolo, nu-i prima oara cand ma contrez prin comentarii, dar de obicei pe gadget.ro gaseam adversari. Pe mobilissimo mai rar se gasesc persoane care sa combata argumente de bun simt cu comentarii nefondate de doi lei. Culmea e ca se vorbeste despre Samsung, de parca s-ar bate fanii Samsung cu fanii Sony. Oare e nevoie si de un fan LG acolo? [emoji16]

Sent from my LG G3-D855

Da, din păcate, de ”teama” acestor persoane cu comentarii nefondate, multi dintre cei mai deschisi la balcon evita sa interactioneze...

Personal am evitat sa ma bag in discutie, deoarece trebuie sa simt pe viu ce poate Z5. Timpul a dovedit-o de multe ori ca specificatiile superioare, vezi camera de 21MP, nu inseamna mereu si calitate mai buna a fotografiilor. Acelasi lucru pot sa-l spun si despre denumirile pompoase cum ar fi triluminous display si asa mai departe!

Telefon prost nu are cum sa fie, dar probabil nu va excela in niciun domeniu. Cred ca pe cei de la Sony ii intereseaza mai putin cum vor fi percepute si mai mult cat de bine se vor vinde. E clar ca au pus 4K ca sa puncteze la specificatii, dar au pus si un pret pe masura. Iar la prima vedere, fanii Sony fac parte din categoria "daca as avea bani l-as lua", fata de o mare parte din fanii Apple sau Samsung care sunt genul "mi-l cumpar, oricat ar costa".

Sent from my LG G3-D855

Eu reconosc că sunt un vechi fan Sony (Ericsson) dar recunosc și că gama lor de telefoane din ultimii ani cu mici excepții, mă lasă rece. Acele mici excepții fiind gama Compact și Z Ultra. Z-urile flagship au fost ok dar nu mă atrage nici sticla, nici corpul unibody și nici rezistența la apă, eu înotând ca un topor.

Recunosc totuși că am o mândrie interioară de dragul vremurilor când decodam 2-3 telefoane Sony Ericsson pe săptămână prin liceu și mai scoteam un ban de buzunar. De ani buni Sony a urmat turma, acum mă bucur într-un fel că au ieșit cu ceva în evidență chiar dacă acel lucru nu e chiar util în momentul de față. Așa era și 2k la început când a apărut G3-ul.

Am făcut vizualizarea 2000 pe articolul cu cele mai multe comentarii de când urmăresc eu mobilissimo.ro :D

post-13813-0-71836300-1441306495_thumb.png

Se pune accent pe VR, acolo îți trebuie densitate bună de pixeli. Vrem, nu vrem, 2-3 ani cam ăsta o să fie trend-ul. Apoi lumea o să se plicisească și producătorii găsesc altceva și tot așa. Așa e lumea smartphone-urilor, ilogică dar previzibilă.

In sfarsit cineva cu un argument bun pentru ecranele 2k/4k. Daca nu folosesti sau n-ai de gand sa folosesti VR , n-are rost sa-ti iei 2/4k.

Da , ma uit pe s3 mini cu subtitrare in romana. Pe S5 cu sub in engleza ca am alte aplicatii pe el :D. Si nu simt nevoia de mai mult..ochelari imi fac dupa 18 septembrie , dar vad si fara.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk