Clicky

Jump to content

Replici/intamplari amuzante din scoala/liceu/facultate

Recommended Posts

Stiu ca se termina scoala , dar mi se pare interesant acest subiect. Deci , cred ca eu ar trebui sa incep si voi sa continuati :D. Incep cu cele mai recente. Daca va vine o idee mai buna de titlu...

Azi la scoala un coleg s-a prefacut ca se duce la cancelarie , la profa de religie sa o intrebe daca putem pleca. Vine in clasa si spune ca putem pleca , se strang toti in usa si eu eram in fata cu o colega. Vede colega unul din directori iesind din clasa de vizavi si se sperie spunand "inapoi , inapoi" si pleaca. Trece directorul linistit , uitandu-se in fata si vazandu-si de drum spunand "ce faceti? Plecati , nu plecati? Se vede ca vreti sa chiuliti". M-a bufnit rasul rau de tot...

In ianuarie-februarie unul cu un fes din ala "feshan" pe spate. Si-l pune in cap la istorie. Replica profului:

"-Bai , ce ti-ai pus prezervativu' ala pe cap?"

Cred ca am mai povestit-o p-asta. Un coleg a luat 0 la muzica , dupa 1 la fizica. Ma duc la el si-l intreb:

-Radu , inveti codul binar?

Cand eram a 9-a aveam o profa la logica , ne povestea despre extraterestrii , atlanti , despre masina timpului de sub Vatican , despre piticii care pazesc "documentele secrete" de sub Vatican etc. Mergeam la elevul de servici aproape in fiecare pauza si il puneam s-o cheme si fugeam , dupa ii priveam reactia de la departare , il certa pe elevul de servici😂.

Ora de romana(cu diriga) , era vorba despre barba:

-Stiti ca in regulamentul scolii scrie ca trebuie sa aveti o tinuta decenta?

-Dar barba nu-i decenta?

-Unde , in grota sau pe o insula pustie?

Mai am , dar nu-mi pot aminti la comanda , mai postez alta data.

Ce tânăr eram.

Dirigintă, profesor de română, clasa a douăsprezecea, trimestrul III, 7 dimineața, ora de dirigenție...

Se apucă să dicteze comentarii, noi aveam zeci de corigenți la matematică, aveam de organizat banchet etc...

Mă ridic si spun că e necesar să discutăm.

Zice nu, iar dacă nu-mi convine să ies din clasă sau iese ea.

Când am văzut că am alternative... M-am așezat. Diriginta a ieșit.

De la 8 chimie...

De la 9 română...

Intră în clasă și începe de la mine... Ce am predat ora trecută?

Nu știu.

3

Apoi încă 7 colegi... Un rând întreg... 3...

trimis cu eforturi dupe tabloul nevestii

Ce tânăr eram.

Dirigintă, profesor de română, clasa a douăsprezecea, trimestrul III, 7 dimineața, ora de dirigenție...

Se apucă să dicteze comentarii, noi aveam zeci de corigenți la matematică, aveam de organizat banchet etc...

Mă ridic si spun că e necesar să discutăm.

Zice nu, iar dacă nu-mi convine să ies din clasă sau iese ea.

Când am văzut că am alternative... M-am așezat. Diriginta a ieșit.

De la 8 chimie...

De la 9 română...

Intră în clasă și începe de la mine... Ce am predat ora trecută?

Nu știu.

3

Apoi încă 7 colegi... Un rând întreg... 3...

trimis cu eforturi dupe tabloul nevestii

15 de 3 într-o ora pe același principiu. :D

Vreau sa rad :).

Ora de muzica-un coleg cu telefonul , il vede profu' , ii ia telefonul si il pune pe pervaz. Dupa spune:"Acum suna-ti-l ca va las" :).

Ora de desen , profu' e putin cam g*y(la figura) , un coleg il intreaba:

-Domn profesor , cine-i mai dragut? Eu sau ...?

-Amandoi sunteti draguti 😂.

Ora de mate, cu DIRIGU, 35 de ani,om fain.

Abia se sunase, intra in clasa, ne ridicam...ne așezam... Un coleg era la budă, intra in clasa după dirig si uita sa închidă ușă.

DIRIGU: " Berecz, n-ai capac la canal?"

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

• 3 weeks later...

Stiu ca s-a terminat scoala , dar mna...daca-mi amintesc , de ce sa nu scriu?

Am fost la premiere si directorul e cam...batran , plictisit , din cate se vorbeste si bolnav. La noi e ceva traditie cu "cheia succesului" cei ce termina a 12-a , acorda cheia celor ce incep a 12-a. Directorul:

-Acum elevii clasei a 12-a acorda cheia succesului celor de a 11-a...gata , aplaudati(aplauda doar cativa)... Mda , cam asta a fost.

Exact asa a spus :)).

Ultima ora de istorie:

Colegi:

-Domn profesor , cati ani aveti?

-Aveti vreo 25?

Profesor:

-Hehe , mai bine imi spuneti cati ani au mamele voastre si va spun daca sunt bun pentru ele :)).

Si in fiecare ora de mate , profa il intreaba pe un coleg daca si-a facut tema si el niciodata nu si-o face. In ultima ora i-a luat caietul si din plictiseala i-a scris pe toate foile "tema neefectuala".

La religie profa spune : "Multa alinare putem sa aducem noi" si eu trimit pe grupul clasei(logic ca multi stateau pe facebook): "Multa alinare putem sa aducem noi" Yoda "Star Wars" , radeau aproape toti baietii :) , mi-a venit instant cand am auzit :).

• 2 months later...

1.

M-am dus dupa o fata...o intreb unde merge si spune ca la Biserica.

Eu: Ok, vin si eu.

Ea: Credeam ca esti ateu.

Eu: Eu? pATEU? Nicio sansa.

Ea: Bine, sti ce zi e azi?

Eu: Hmm, luni?

Ea: Nu, e ziua crucii.

Pana la urma am ajuns in Biserica si-a trebuit sa fac toate ritualurile alea(linii in stanga si in dreapta cu repetare o data la 30 de secunde)...m-am apropiat si de crucea aia imbracata in flori prefacandu-ma ca sarut acel lemn pupat de toate babele pe toate partile posibile si imposibile.

Asta e un fail, ca n-a vrut sa iasa la suc nici dupa ce am facut asta. Mai vad eu cum o conving.

2.

Eu sunt la stiintele naturii.S-a mutat cineva de la mate info din acelasi liceu. A stat pana vinerea trecuta, facusem doar recapitulari. Dupa o ora de fizica a fugit, la propriu, inapoi in clasa lui. A spus ca e prea greu. La ce l-a scos la tabla? Transformarea vitezei din m/s in km/h.

Habar n-am, dar de plecat, a plecat. A mai venit el o data in clasa si l-au intrebat colegii de ce a plecat. Raspunsul: "prea greu".

Depinde si de profesori, chiar daca suntem in acelasi liceu, nu avem aceeasi profesori. E ditamai liceul...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

• 4 weeks later...
  • 1 month later...

In clasele 9-10 aveam diriga de mate si avea bunul obicei sa inceapa semestrul in forta,mai exact aproape toata clasa lua 3-4 ca sa nu ne culcam pe o ureche restul semestrului :)) nu erau gratuite dar te prindea cu chilotii in vine si nu te ierta daca bagai ca a fost vacanta,ca e prima ora etc :))

From Xperia Z3C with text.