Clicky

Jump to content

Telefon pentru o domnisoara

Recommended Posts

As vrea sa imi dati idei pentru un telefon pentru o domnisoara, eu m-am gandit sa fie nou sau si SH dar impecabil.

Cerintele ar fi urmatoarele:

-un design atragator chiar elegant

-camera buna spre foarte buna

-display de cel putin 5inch, sau cel putin 4.7 la unele telefoane care dau bine(htc M8, seria xperia z...)

-procesor, cat sa mearga pe facebook si jocuri gen chess si table:)

-pret pana in 1000 lei(acelasi buget chiar daca e nou sau sh)

Ea foloseste telefoanele pentru poze si socializare, deci m-am gandit ca nu e cazu sa se investeasca bani multi in asa ceva.

Va rog sa imi dati idei de telefoane care sa indeplineasca cerintele, si un pret la care se vinde SH sau nou.

EDITED: Orice sistem de operare sau brand.

Trimis de pe HTC M8 folosind Tapatalk

Edited by AeRoDiNaMiC

Windows: Lumia 640 , atat ca nu ai bule la messenger (air widgets) destul de folositoare. Si lipsesc aplicatiile google , in caz ca foloseste. Pretul e foarte bun , raman si bani. Sau Lumia 730/735 , care are ecran AMOLED si e putin mai elegant.

Android: Moto G 2014 , interfata stock , ar trebui sa se miste exemplar. SH gasesti G2 in stare buna.

Mai era si Xiaomi Mi3 , dar inca nu-l vad ca un telefon feminin si e de lucru la el , daca nu vine cu OS-ul pentru Europa , fara serviciile google etc.

Lumia 1020 are ecranul cam mic.

Meizu este de la quickmobile, nu cunosc multe detalii despre calitate, iar cei de la quickmobile sunt renumiti pentru suport in cazul garantiilor(mai bine il repari la un service privat)

Lumia 640.cred ca are o camera cam slabuta 730, 735 si moto g la fel.

Despre celelalte inca mai caut informatii

Trimis de pe HTC M8 folosind Tapatalk

Edited by AeRoDiNaMiC

6.7 mp este slabuta? Mie mi se pare potrivita pentru facebook.

L.E. Mi-am dat seama , se fac selfiuri , da , este slabuta. Cauta un One m7 , ala face selfie-uri bune.

No , dar la 735 e de 5 mp , asta ar trebui sa fie ok.

Edited by Scootch98

Uita-te la review , mie mi se pare mai ok la 730/735 decat la 640 , dar e mai scump. Am cautat azi dimineata comparatie , inca ma decid care merita mai mult. La 640 ma atrage pretul , 735 nu e cu mult peste 640. Au acelasi hardware , ecran diferit si parca la 735 constructie mai solida.

Link:

Vezi ca Facebook-ul oricum scade din calitatea fotografiilor si cu camera de 20mp , tot nu de va vedea exemplar.

Edited by Scootch98

Ii pune o husa din aia cu urechi..

Gusturile nu se discuta, ea stie ce.i place si ce nu.

O zis ca.i place sa facă fotografii, apoi cu 1020 sigur nu da gres..

HTC One M7 roșu sau iPhone 5 deși cred că în bugetul dat M7 o să arate impecabil sau chiar să fie nou. Nu știu camera aceea cum se descurcă dar în rest cred că-i bun.

Edited by Liviu Rosca

Am vrut sa spun si eu iPhone , dar a spus ca vrea mai mare de 5 inch.

Vazusem pe OLX note 3(roz e mai ieftin) la 1000 lei. Mai e Xperia z1 , G2 , dar nu are o camera excelenta.

Oricum , nu exista telefon perfect si la 1000 de lei nu prea ai ce sa gasesti. iPhone 5, xperia z1, one m7 , lumia 640/735 sunt variante bune , zic eu , au camere decente.