Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Sunt foarte fericit cu tot ce s-a anuntat :).

Cel mai bun lucru a fost ca s-a eliminat acea sageata (prin care puteai sa ajungi in app list).

DAR, am o nedumerire... Aplicatiile dezvoltate pentru Windows Phone 8 ruleaza SAU NU pe windows phone 7?

Nu, nu vor rula. Este cu totul alt kernel, rescris de la zero (de fapt e acelasi de pe tablete sau desktop).

Pentru mine, castigul cel mai mare este multitasking-ul real (daca am inteles bine si nu e doar pentru aplicatii care folosesc GPS).

Ce m-a frapat e ca i-au acceptat pe HTC pentru telefoane, nu si pentru tablete.

este nasol tare ca nu primesc vechile telefoane cu wp7 ...noul Apollo... posibil ca prin America, Microsoft sa faca din nou o campanie de genul , ei iti ofera o anumita suma de $ pe vechiul device si tu sa pui diferenta pana la pretul noului device cu WP8

Edited by Marius

Principalele imbunatatiri ce le aduce Windows Phone 8 fata de versiunea actuala:

• Suport pentru procesoare multi-core (deocamdata am inteles ca telefoanele vor veni cu CPU Qualcomm Snapdargon S4 Plus)
  • Display-uri cu rezolutii diferite (800x480; 1280x768 si 1280x720)
  • Suport pentru carduri de tip microSD
  • NFC (partajare wireless)
  • Internet Explorer 10
  • Wallet (platati via telefon)
  • Navigare Nokia si pe telefoane non-Nokia
  • Au fost anuntate aplicatii si jocuri de top de la Gameloft, Zynga etc

Ce intelegi prin "noile aplicatii" ? Si oricum, WP 7.5 la tine e soon, deci schimbi in later si astepti WP8 :D

Noile aplicatii, adica jocuri (ca restul nu sunt chiar asa folositoare, majoritatea existand)

Eu oricum astept WP8... Dar am de ex 2 prieteni care si-au cumparat Lumia 800 si sunt sigur ca nu o sa fie fericiti sa afle ca nu o sa mai apara nici un joc.

Asta cu nu o sa mai apara nici un joc (ca restul nu sunt asa folositoare :)) ) nu e chiar asa. Asa cum marile case fac jocuri pentru toate platformele, nu ii va costa prea mult sa faca varianta WP7.5 si WP8. Pentru o echipa de programatori nu e o problema. Pentru un programator da, dar si aici de timp, nu de cunostinte / scule de programare. S-au vandut totusi cateva milioane. Si oricum, nimeni nu a anuntat (inca) ca nu vor mai face jocuri pentru WP7.

Pana la urma, noi ne dam de ceasul mortii cu upgrade-ul asta, dar zic sa asteptam sa vedem concret care vor fi diferentele intre WP 7.8 si WP 8 (vorbesc strict de SO, nu de dotari hardware). Tare mie, ca din punctul de vedere al utilizatorului nu va fi mare diferenta. Din lista compilata de Erwin si mine, se vede ca majoritatea diferentelor sunt hard. Interfata cu utilizatorul va fi aceeasi.

Nu e prima data cand Microsoft se intoarce impotriva propriilor suporteri. Am fost mereu circumspect in a lua un produs cu Windows, HD2-ul pe care l-am avut pana in ianuarie anul asta l-am cumparat si pentru ca puteam sa instalez pe el WP7 sau Android.

Principalele imbunatatiri ce le aduce Windows Phone 8 fata de versiunea actuala:

• Suport pentru procesoare multi-core (deocamdata am inteles ca telefoanele vor veni cu CPU Qualcomm Snapdargon S4 Plus)
  • Display-uri cu rezolutii diferite (800x480; 1280x768 si 1280x720)
  • Suport pentru carduri de tip microSD
  • NFC (partajare wireless)
  • Internet Explorer 10
  • Wallet (platati via telefon)
  • Navigare Nokia si pe telefoane non-Nokia
  • Au fost anuntate aplicatii si jocuri de top de la Gameloft, Zynga etc

hmmmm pai aici e cam tare dubioasa treaba pentru ca si vechile telefoane cu WP7 au cpu snapdragon si suporta 800x480 cumva aici sunt ei naspa ca ar putea aduce wp8 si la restu odata ce precizeaza ca vor scoate in continuare telefoane cu rezolutia respectiva... Edited by Marius

Le dau dreptate celor de la Microsoft ca WP8 nu poate rula pe hardware-ul telefoanelor lansate cu WP7, pentru ca WP8 e un sistem de operare gandit pentru putere de calcul serioasa. Probabil ca Microsoft a avut de ales in a lucra cu limitarile pe care ei singuri si le-au impus (ca sa ia fata competitiei) si de a alege hardware mult mai performant. E destul de clar care le-a fost alegerea.

Daca as fi unul din cei care a cumparat un telefon cu WP7, as fi destul de suparat, ca sa ma exprim frumos. Eu ii cred pe cei de la Microsoft cand spun ca WP8 nu poate rula pe telefoanele care au acum WP7. Puterea de calcul necesara pentru WP8 depaseste mult cerintele hardware existente. Toate acele noi functii (impreuna cu interfata aia frumoasa) au nevoie de putere de calcul serioasa. Saltul facut a fost mare, insa acum sunt pe aceeasi linie cu Android si Apple. Nu e prima data cand Microsoft face asa, gandeste-te ca Vista avea niste cerinte destul de mari pentru vremea aia.

Sunt telefoane cu WP7 care au chiar numai 256 M de Ram. Daca nu ma insel, nici un telefon single-core nu a primit update la Android 4.0 (pentru ca asta ar fi insemnat update-ul de la 7.5 la 8.0). Exclud telefoanele single-core care au venit direct cu ICS pentru ca noi vorbeam de update-uri.

hmmmm pai aici e cam tare dubioasa treaba pentru ca si vechile telefoane cu WP7 au cpu snapdragon si suporta 800x480 cumva aici sunt ei naspa ca ar putea aduce wp8 si la restu odata ce precizeaza ca vor scoate in continuare telefoane cu rezolutia respectiva...

Ce are rezolutia cu puterea de calcul ? Daca pastraza rezolutia asta nu inseamna ca inauntru nu poate fi un multi-core.

gandeste-te ca Vista avea niste cerinte destul de mari pentru vremea aia.

Si a fost un esec. La Windows 7 au revenit si e mult mai resources-friendly

Pana la urma e posibil ca totul sa fie doar o testare a consumatorilor. Au facut calculul "ne costa x dolari" sa-l aducem si pe telefoane gen Lumia 900 / 800" (ala de 256 MB RAM nici nu intra in discutie, au scos si Skype de pe el ca nu mergea). "Hai sa vedem ce zice lumea, poate scapam de cheltuiala" (miliardele alea donate nu se fac asa cum crede lumea ;) ) Acu, ca lumea a zis ce a zis, poate se indura si fac cheltuiala: "Uite, vedeti cate eforturi face MS pentru voi ? Votati MS!"

poi sony (ericsson) are o multime de modele single-core, cu update la ICS

Am spus ca sper sa nu ma insel. Arata-mi tu macar un model de la Sony, single-core, care va primi update la ICS. Daca a fost lansat anul trecut, atunci intra in seria update-urilor pentru ca Sony a promis update la ICS pentru toate telefoanele lansate anul trecut. La restul producatorilor nu exista nici unul (asta nu inseamna ca ICS nu ar fi putut rula pe telefoane single-core).