Clicky

Jump to content

Deschidere magazin online si offline de telefoane

Recommended Posts

De cateva luni imi fac planul pentru a deschide un magazin fizic si unul online cu telefoane mobile, accesorii, huse si alte gadget-uri ce le voi introduce pe parcurs.Magazinul fizic il voi dceschide abia prin August sau ceva mai tarziu in orasul Faget din judetul Timis.

Ca idee, nu voi avea cele mai mici preturi, dar voi incerca sa ofer cele mai bune servicii, chiar daca in unele cazuri voi pierde...pentru o perioada.Vreau sa fie clientul multumit si sa revina cu placere cu o alta comanda.Voi incerca pentru inceput sa lucrez pe stocul distribuitorilor, pe cat posibil, deci probabil comenzile le voi onora cu ceva intarziere, asta doar la telefoane, nu gasesc distribuitor autorizat in Arad, am gasit in schimb pentru accesorii.

Ce ma intereseaza e faza cu garantia, de exemplu daca eu cumpar un telefon de la gersim sa zic si il vand, clientul unde are garantia la telefonul respectiv? Banuiesc ca la producator din moment ce gersim e distribuitor autorizat, nu? In cazul in care cumpar telefoane de afara sau din alt loc decat cel de la distribuitori autorizati, pot sa ofer si eu garantia facand contract cu un service care presteaz astfel de servicii, nu?

O sa mai revin si cu alte intrebari, daca aveti sfaturi, distribuitori sau orice altceva, astept cu placere tot ce aveti de zis, va rog sa nu imi spuneti ca piata e saturat, o sa imi gasesc si eu locul undeva :) .

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

aprozarul:GSM     Sent from my iPlaca using Tapatalk

Intre timp am deschis si fizic si online.Magazinul fizic l-am deschis cu ceva timp in urma si merge ok.Multumesc tuturor pentru suport, numele ales a fost NextMobile.

Pe Youtube Iar în spatele lui se află dacă nu mă înșel, chiar inițiatorul acestui topic.   Sent from my LG G3

Posted Images

Parca am citit compunerea "afacerea mea". Ti-ai facut un plan de afacere? O analiza , daca chiar este profitabil ceea ce vrei sa faci?

Trebuie sa iesi cu ceva in evidenta fata de celelalte , o sa fie greu la inceput , neavand clienti din prima zi. Teoretic ai o suma de bani acum , la inceput. Eu as face la inceput niste reduceri(nu produse la 1 leu care nu se onoreaza , ideea asta ar alunga toti clientii) , reduceri cu pret mai redus (10-20-50 de lei) decat la celelalte magazine. In felul asta atragi clienti si ei te pot recomanda mai departe. Practic , ideea mea e ca intai sa pierzi ceva bani pentru a castiga clienti , popularitate, sa te faci cunoscut , apoi poti reveni la preturi normale , care iti aduc profit.

P.S sper sa nu pui preturi ca lupii astia doi.

post-13157-142581122766_thumb.png

Edited by Scootch98

Pai asta e ideea, la inceput voi avae preturi mai mici decat majoritatea magazinelor serioase, dar nu ma pot pune cu alea gen iongsm, sunt constient ca la inceput voi merge in pierdere, dar de aia fac si magazin fizic si de aia am ales locatia aia, acolo mai e unul, dar e total neserios omul si are niste preturi incredibil de nesimtite...pierd online dar voi castiga offline, o perioada.

Legat de plan si analiza, am facut, eu zic ca prin servicii de calitate, seriozitate si preturi bune, nu ai cum sa nu reusesti cat de cat.Legat de costuri, site-ul e gratuit, cel mai bun prieten si cu mine o sa il facem, el stie foarte bine domeniul, sotia e contabila si firma va fi SRL-D, impozit 3%, neplatitor de TVA.....si cu siguranta voi incerca sa gasesc un nume mai bun decat "doilupi".....adevarul e ca sunt putin in impas cu numele...

Edited by DaniJ90

Èši-ai făcut planuri într-o nișă destul de aglomerată cu nume mari. Loc este însă mereu dar trebuie să vii cu ceva în plus față de restul și e greu. Dacă lucrezi cu stock e foarte dificil mai ales la cât de repede se devalorizează un produs în ziua de azi. E bună varianta de a lucra cu stock-urile furnizorului dar trebuie să vii cu un preț imbatabil pe piață pentru a merita așteptarea de 2 săptămâni să zicem.

Mai este o treabă cu livrarea. Neavând un volum zilnic consistent de colete nu o să ai prețuri de 10 lei la livrare ca eMag. La un telefon de 1500 de lei nu se uită nimeni la 25 de lei livrarea dar la accesorii e altă poveste.

Cât despre servicii, eu aș prefera să mă sune cineva după ce comanda a fost onorată să mă întrebe dacă a fost totul în ordine. Un apel nu un mail trimis automat de platforma de shopping.

În rest nu știu ce să mai zic, succes. Ai nevoie. :)

Din fericire am gasit astazi un furnizor de telefoane mobile, tablete, laptopuri, etc in oras, bine, stiam de ei, dar nu erau axati si pe nisa asta, insa, se pare ca au intrat si aici, au preturi speciale pentru firme, am luat deja legatura cu ei si am programat o intalnire cu ei dupa ce voi termina si eu actele si siteul.Voi incerca sa imi acopar cheltuielile de curier si foarte putin profit pentru inceput, deci voi avea preturi sub magazinele cunoscute, voi avea si produse cheie pe care le voi promova si pentru care voi avea cele mai mici preturi.Am luat legatura si cu firme gen nJoy, Kruger&Matz, Vonino, etc, au preturi bune, nu ii intereseaza cate produse comanzi, acuma cu siguranta pentru magazine gen emag, pcgarage, discountul e mai mare, insa de exemplu pentru tableta Hector 8, emag are un pret de 555 lei, eu dupa ce includ tva, adaos, o pot da la 499 de lei cu transport gratuit, garantie la producator....cred ca e ok, nu?

Legat de curier e o chestie intr-adevar, dar voi pune un prag, probabil sub 200 de lei transportul nu e gratis, cel putin la inceput, fan curier e exclus, probabil GLS, Urgentsau Cargus...voi vedea...

Multumesc si pentru sfatul cu sunatul...

Nu am treaba cu Oracle, știu cu ce se ocupă, am folosit produsul lor într-o multinațională unde am lucrat.

Eu mi-am exprimat opinia la mesajul de mai sus.

Sent from my LG G3

Ce e foarte important în realizarea unui site care sa poată aduce profit este gramatica.

Ai scris "nu-mi mai iasă din cap", corect e "iese".

Dacă cineva vrea sa cumpere un telefon de exemplu și vede ca proprietarul site-ului nu știe limba romana, te considera neserios și comanda de pe alt site.

Edited by Sebi

Nici "iasa" nu e gresit, doar ca l-am folosit cand nu trebuia.Vrei sa analizam site-urile de pe internet sa vedem cate greseli au? Eu aici scriu pe un forum, nu cred ca e asa de important cum scriu si nu inteleg de unde ai dedus tu ca eu o sa introduc produsele pe site?! Daca tot ai inceput cu ă si ș, de ce nu ai si terminat in formatul acesta?

Nu m-am legat de tine, a fost un sfat, am fost înțeles greșit.

Eu folosesc SwiftKey, el imi corectează cuvintele, nu stau sa introduc toate diacriticele..

Nu am spus ca "iasă" e greșit în general, a fost folosit greșit doar.