Clicky

Jump to content

range extender wireless

Recommended Posts

Salut , doresc sa extind semnalul hi-fi  in toata locuita + curte si sa nu mut routerul cea mai simpla metoda cred ca este un extender wireless , ca sa intelegeti mai bine am facut o schema a casei.. nu'i prea reusita..

Eu m-am gandit la 2 modele  Tp link tl-wa850re si asus rt-n12 d1 care imi place mai mult pentru ca are antele de 5dBi sau daca voi mai stiti si alte modele  va ascult :)

Poate sa emita si doar pe  2.4 Ghz nu ma deranjeaza

untitled.bmp

Routerul este in camera 1 si prind semnal in curte 1 curte , camera 2 si pe terasa 1, pe terasa 2 este foarte slab
Daca as pune un extender wireless in  curte 1 as acoperi o distanta de 20-30 de metri ? cam asta este suprafata curte 1 + camera 3-4-5
Si cand o sa fie cu - grade o sa reziste afara in curte? curtea 1 este acoperita deci nu o sa fie problema cu apa

Edited by Vali Condoros

Da ! cele mentionate de mine au o functie care poate sa preia semnal wi-fi si sa il transmita mai departe ca si cum ar veni de la routerul din camera 1 , sau poti sa le configurezi separat

Uite aici un video pe yt  sau ceva mai scurt si mai la obiect

Instalezi dd-wrt pe unul și ai funcția de a-l face range extender, chiar dacă din fabrică n-are.

Am încercat și eu dar am avut rezultate mai bune pe cablu, poate și din cauză că m-am conectat cu un router de 300 la unul de 150, aveam cablul tras și am făcut doar proba.

Din nou, am simțit o creștere a semnalului semnificativă cu dd-wrt pe ambele (tp-link 740n 1x5 dbi și d-link dir-615 2x2 dbi) Primul e pentru curte pus în podul casei iar al 2-lea pentru casă pus în centrul casei.

camera 1 boltari din beton si restu camerelor sunt din boltari rosii, problema este ca , camera 1 este construita recent si este pe 2 nivele sa folosit mult fier beton , si nus daca ajuta  sau incurca cu ceva este izolata  pereti , tavan, podea... si de asta nu vreu sa dau gauri prin  pereti, m-am chinuit cu ce-i de la rds sa dam o amarata de gaura, Nu stiu dece baieti de la rds or decis ca cel mai bine este sa dea gaura in coltul case-i unde la fiecare contructie este beton armat...

O sa reziste peste iarna ?  au fost  -15 grade in zona unde locuiesc eu (aproape de Stana de Vale / Bihor) ?

Edited by Vali Condoros

stau la tara si nu te gandi ca o camera are 1000 de mp =)) curtea 2-3  sunt de fapt  in spatele case-i  gradina. app sa nu da-i poza celor de la dna, nu ma inteleg prea bine cu Udrea  :))

Deci , rezista nu rezista iarna, si care ar fi cel mai potrivit "utilaj" ? :))

Edited by Vali Condoros

Budureasa

Edit : tp link tl wa5210g este omnidireccional sau directional ? adica da semnal 360 de greade sau doar intr-o directie ?:) nu am gasit  nici o informatie

Edited by Vali Condoros

De greierele ăsta ce zici? :)http://www.cel.ro/wireless/router-wireless-edimax-br_6428nc-l/

Este direcțională, am găsit aici la tabul specificații. http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WA5210G#spec

Și tp-link-ul acela e bun dar 54 de mb e prea puțin. 54 de mb ai la un metru de el, prin 3-4 pereți înșirați pe 15-25 de metri nici 12 nu mai prinzi. E mai mult pentru distanță și pentru aplicații fixe, intre 2 case la 2 km cu vedere una la alta de exemplu.

Later edit: Aș cumpăra 2 dinacelea recomandate de mine, primul în camera 1 iar al 2 lea în podul casei de deasupra camerelor 3-4.

Edited by Liviu Rosca

Tp-link-ul meu stă de 2-3 ani în pod la 50-60 de cm de acoperiș. Acoperișul e din tablă zincată și vara acolo sunt peste 50 de grade. Încă nu s-a topit. :)) Dacă n-ai umezeală/condens pe acolo n-ai treabă cu el.