Clicky

Jump to content

Sony Z2 sau Z3 ?

Recommended Posts

Salut, as dori sa imi achizitionez un telefon din gama Sony, dupa ce m-am tot uitat am luat o hotarare dar aceasta hotarare variaza intre cele doua modele ( Z2 si Z3) . In acest moment am ajuns sa imi pun intrebarea care ar fi mai " OK " fiindca diferenta de pret intre ele este foarte mare si diferente de performanta sunt mici. As dori niste argumente sa ateste cumparare unuia dintre modele.

La fel consider si eu , z2 e la fel de bun ca Z3.

Am vazut si o comparatie in geekbanch 3, desi irelevanta , scorul nu conteaza , acestea miscandu-se la fel , dar Z2 a batut Z3.

Link:

Edited by Scootch98

Si la design Z2 mi se pare mai ok. Cred ca voi mai astepta pana la aparitia lui Z4 cand preturile vor mai scadea si voi vedea atunci. Imi plac foarte mult aceste modele fiindca arata bine, se prezinta cu o camera buna, foarte rezistente la cazaturi din cate am observat cel putin la Z2 si au acel plus ( waterproof and also dust ). M-am uitat mult si la 1+ dar din punct de vedere al design-ului nu e prea frumos si camera nu e chiar cea mai buna. 

1. Design-ul e similar de la Z pana la z3.

2. Nu stiu ce sa zic de sticla de pe spate , am auzit ca s-ar sparge destul de rau , au fost unii care s-au plans ca le-a crapat din senin , dar banuiesc ca sti sa ai grija de telefonul tau.

3. Ai grija cu design-ul asta , poate fi parsiv. Iti dau un exemplu care se poate aplica si in cazul de fata:

Imi placea foarte mult HTC One , dar nu-mi permiteam , a aparut One M8 si ma gandeam ca-i mai frumos , ca-i mai bun fiind ultimul etc.(cum e z2 cu z3). Pana la urma am luat One m7 (cu regrete ca nu mi-am permis m8) si i-am gasit numai defecte , printre primele fiind bateria si supraincalzirea. L-am vandut , dar pana si acum ma gandesc la One M8 , cat de bine poate sa arate , dar si ala s-ar putea sa aiba supraincalzire fiind din aluminiu si sa-mi displaca.

Prin asta vreau sa-ti transmit sa nu-ti para rau ca-ti iei z2 in loc de z3 , intre ele e doar 6 luni diferenta , nu un an si ceva cum e la HTC , ceea ce inseamna ca nu sunt prea departate ca performanta. Daca-ti iei Z2 sa nu il simti inferior fata de z3 , pentru ca nu sunt diferente majore intre cele doua modele.

Edited by Scootch98