Clicky

Jump to content

Tehnologie de pe vremea cand nu era criza


Liviu Roşca

Recommended Posts

Sunt un fan al produselor Sony de generație mai veche. Am avut în trecut w660i (merge și azi cu bateria originală, ține o zi), w902, w995, v610 și un k810. Am avut cd-player portabil Sony, perechi de căști, etc

De Black Friday am văzut la clickshop un k550i și un walkman nwz-a815 de 2 gb, la 49 de lei respectiv 59 de lei, undeva la 130 de lei cu tot cu transport și bonus o cartela roz, magenta pardon. :)) Ambele produse sigilate menționez.

Abia sâmbătă au venit pentru că nu aveau pe stock în București produsele. A meritat așteptarea. Sunt cei mai bine investiții 100 de lei din viața mea.

M-a cuprins nostalgia vremurilor când strângeam banii de alocație pentru carduri M2 care erau scumpe rău la vremea aceea. :))

 

Dar să revenim. Postez aici ca să ne aducem aminte cum erau fabricate produsele în 2007, an când încă nu era criză așa mare. :)) Accesorii telefon. Căști, cablu de date de 1.30 lungime, destul de gros, încărcător cu cablu inclus mai mare de 1.70. Manuale, zeci de manuale, garanții, ghiduri, etc. Am uitat, CD cu software și drivere. Lux. Acum primim in pachetul unui telefon incarcator fara cablu, cablu de date de maxim 60 de cm și cam atât. Nici căștile nu mai sunt must-have în pachet.

 

Walkmanul a venit și el cu niște căști bune, un cd, un suport pentru docking și zeci de manuale, garanții, ghiduri. N-am avut loc pe masă să fac poza, a trebuit să le pun jos pe parchet. :)) Calitatea sunetului e peste tab pro-ul meu însă volumul e o idee mai mic, insesizabil oricum. Construcția e foarte bună, ramă metalică și plastic mat abraziv în genul celui de pe OnePlus One. A se observa într-o fotografie protecția mufei propretare. Când introduc mufa aceasta glisează în sus facând loc mufei să intre. In pachet mai vine și un prelungitor de fir de căști. Sunt concepute în așa fel încât dacă îl ții agățat de găt să nu atârne firul dar să poți să-l ții și in buzunarul de la pantaloni cu prelungitorul.

 

Îmi era teamă de autonomia lor după 7 ani de stat pe dreapta. Telefonul avea cam 30% (după 7 ani!) iar walkman-ul era mort. Le-am încărcat pe ambele sâmbătă seara, telefonul mai are 30%. Cam puțin dar probabil bateria o să-și revină după câteva cicluri. De walkman sunt surprins are mai bine de 8 ore de muzică și mai are 3 liniuțe din 4. Dacă o să scadă gradual bateria e posibil să atingă cele 32 de ore de muzică promise. De menționat că am folosit mai mult o pereche de xb-400 decât căștile originale și volumul la maxim.

 

Mâine o să postez și poze făcute cu telefonul. La lumină n-am observat diferențe între el și tabletă. Vechimea se face simțită la timpul de focus și faptul că blițul dual-led nu se aprinde decât manual.

post-13813-0-72604500-1418069601_thumb.jpg

post-13813-0-84847300-1418069648_thumb.jpg

post-13813-0-63432900-1418069669_thumb.jpg

post-13813-0-25426100-1418069687_thumb.jpg

post-13813-0-48276200-1418069707_thumb.jpg

post-13813-0-25390800-1418069721_thumb.jpg

post-13813-0-97085300-1418069737_thumb.jpg

post-13813-0-70970000-1418069750_thumb.jpg

post-13813-0-72650300-1418069765_thumb.jpg

post-13813-0-08453600-1418069785_thumb.jpg

post-13813-0-51587000-1418069801_thumb.jpg

post-13813-0-83462100-1418069819_thumb.jpg

post-13813-0-91097200-1418069835_thumb.jpg

post-13813-0-91053400-1418069849_thumb.jpg

post-13813-0-24929000-1418069865_thumb.jpg

post-13813-0-06193800-1418069883_thumb.jpg

post-13813-0-63885800-1418069896_thumb.jpg

post-13813-0-14621200-1418069910_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

W660i am avut și eu. Am fost super-multumit de dânsul.

Eu l-am cumpărat de când era best-buy la Portocala, l-am chinuit 3 ani apoi l-am donat mamei care l-a folosit până acum câteva luni. Îi trebuie baterie și mufă pentru că s-a lărgit și mai sare de la încărcat. În rest, nimic de reproșat.

Link to comment
Share on other sites

K550i am avut si eu intro viata anterioară bune au fost probele sony...

Acum daca ma gandesc am avut mai multe telefoane sony walkman si nu numai.

 

 

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am folosit telefoane Sony si Sony Ericsson. Pe vremurile alea se punea accentul pe calitate. Telefoanele alea au luat apa si cazaturi si probabil si azi ar mai fi functiona cu brio, daca le-as scoate de la naftalina. Astazi suntem in era consumerismului.

 

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a surprins atenția la detalii și design. Pe vremea aia telefoanele nu erau identice, fiecare model avea identitatea lui. Capacul din spate de exemplu are 2 swich-uri pe lateral care îl blochează acolo, cameră cu protecție activă. De câți ani n-ați mai văzut voi o cameră cu capac pe un telefon? :)) Se fabricau produse trainice și gândite să țină mulți ani. Al meu e fabricat în 2007 și presimt că o să prindă încă atâți.

 

Un macro făcut cu el:

post-13813-0-34933600-1418110318_thumb.jpg

Edited by Liviu Rosca
Link to comment
Share on other sites

Da, adevarat si la mine sgaria, dar il stergeam(curățam) mai des in zona aia, si mi-am facut cont pe OPDA(site in chineza) ca sa fac rost de certeficate si nu mai stiu ce, ca sa-l pot hackeri, acum este simplu, intri pe xda iti iei ce-ti trebuie si esti hacker. :D

 

 

Sent from my iPlaca using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da, certificate pentru a instala aplicatii nesemnate. Am făcut și eu pentru un 6210 navigator, instala orice. :)) Pe Sony Ericsson iar erau zeci de forumuri despre modări, nebunie. Cyber-shot cu walkman, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Era criză și pe atunci, de-abia aveam bani să vorbesc 10 minute în afara rețelei sau să-mi cumpăr un telefon bun, fără probleme SH. Asta nu înseamnă că nu duc puțin dorul tehnologiei de atunci.

Link to comment
Share on other sites

Momentan nu sunt în țară și nu am de gând să mai vin anul acesta. :)

Ca material pentru retro-review poți vizita târgurile de "vechituri". Eu am dat 10 lei pe bucată. Un preț suficient de bun încât să pot trece peste gândul că bătrâneii suedezi din fotografiile din w995 ar putea (mai mult ca sigur) să regrete "pierderea" telefonului într-un colet cu scotch de Atlasib 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Similar Content

    • By Szilárd Ervin Szőgyenyi
      Îmi amintesc că primul Xperia Premium testat de mine (Z5 Premium) m-a dezamăgit crunt! M-a dezamăgit în special din cauza bateriei și a display-ului prea puțin luminos, plus că era glossy, kinky.
      Despre Sony Xperia XZ Premium am o părere diametral opusă și consider că Sony în sfârșit e pe drumul cel bun. Practic în afară de fotografia de noapte care e bună dar nu se ridică la nivelul Galaxy S8, HTC U11 sau LG G6, totul e în (foarte) ordine pe acest telefon.
      Urmează un review detaliat pe site, dar puteți deja afla rezultatele testelor noastre de aici.
      Am publicat și unboxingul telefonului între timp:
       
    • By Szilárd Ervin Szőgyenyi
      Sony Xperia Z5
       
      Mobilissimo.ro prezintă telefonului Sony Xperia Z5, modelul lansat la IFA 2015 și încadrat între Xperia Z5 Compact și Xperia Z5 Premium. El costă 2.655 lei și vine cu un display Full HD de 5.2 inch, procesor Snapdragon 810 și camera de 23 de megapixeli. Primim și 3 GB RAM, 32 GB stocare și un sasiu rezistent la apă și praf, dar și scanner de amprente.
       
       
      Sony Xperia Z5 prețuri actualizate:
       
      MarketOnline.ro eMAG.ro evoMAG.ro Cel.ro QuickMobile.ro Altex.ro Flanco.ro Compari.ro  
       
      Sony Xperia Z5 Unboxing
       


       
       
      Sony Xperia Z5 Review
       
      curând
       
       
      Sony Xperia Z5 Galerie Foto
       

    • By Szilárd Ervin Szőgyenyi
      Sony Xperia Z5 Premium
       
      Mobilissimo.ro prezintă primul telefon cu ecran 4K, modelul Sony Xperia Z5 Premium, în varianta dual SIM. Acest device costă în jur de 3.000 lei la QuickMobile.ro și vine cu un display IPS de 5.5 inch, cu rezoluție 4K, procesor Snapdragon 810, 3 GB RAM și 32 GB stocare. Primim și cameră de 23 MP, slot microSD și o baterie de 3.430 mAh.
       
      Sony Xperia Z5 Premium prețuri actualizate:
       
      QuickMobile.ro eMAG.ro evoMAG.ro Compari.ro  
      Sony Xperia Z5 Premium Unboxing
       


       
       
      Sony Xperia Z5 Premium Review
       


       
       
      Sony Xperia Z5 Premium Galerie Foto
       

    • By DIGI_Helper
      RCS & RDS desfasoara de joi, 19 noiembrie, pana luni, 23 noiembrie 2015, o noua campanie "Black Friday la Digi Mobil", destinata clientilor noi - persoane fizice - care isi porteaza numarul de telefon in reteaua Digi Mobil si contracteaza unul sau mai multe abonamente din gama Optim si/sau Complet, pe o perioada de 24 de luni. Aceasta promotie le aduce clientilor reduceri de 50% din pretul abonamentului, pe o perioada de pana la 12 luni. Promotia este valabila in cele peste 300 de magazine Digi si Puncte de prezenta RCS & RDS.
       
      Incheierea unui contract prin portare ii aduce automat noului client, timp de 8 luni, o reducere de 50% din pretul lunar al abonamentului. Totodata, clientul va primi la contractare doua vouchere promo pe care le poate oferi prietenilor. Acestea ii ofera clientului posibilitatea de a-si prelungi perioada de reducere pana la 12 luni, daca sunt activate pana la data de 31 decembrie 2015 de catre prietenii care se aboneaza la Digi Mobil (fiecare voucher activat prelungeste cu 2 luni perioada de reducere de 50% pentru abonatul care a primit initial voucherul).

      De asemenea, toti clientii care au primit voucherele promo si contracteaza la randul lor un abonament Digi Mobil, vor beneficia de reducerea de 50% la abonament pentru primele 2 luni si de doua vouchere pentru a aduce in retea alti prieteni.

      Abonamentele Digi Mobil au preturi cuprinse intre 2 si 6 euro/luna (TVA inclusa), iar clientii se bucura de un pachet generos de beneficii: convorbiri nelimitate in orice retea nationala si in retelele internationale fixe si pana la 3000 de minute in retelele internationale mobile, internet mobil nelimitat in reteaua proprie si pana la 200 MB/luna pentru date in roaming national, pe care ii pot utiliza gratuit pana la 31 decembrie 2015. Clientii Digi Mobil pot achizitiona telefoane mobile cu plata integrala sau in rate, fara dobanda.
       
      comunicat de presa: http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=465
    • By Szilárd Ervin Szőgyenyi
      Sony Xperia M5
       
      Mobilissimo.ro prezintă Sony Xperia M5 Dual, un cameraphone rezistent la apă și care vine cu dotări midrange. Terminalul costă 1.999 lei la Quickmobile.ro și aduce 3 GB RAM, ecran Full HD de 5 inch și un procesor MediaTek Helio X10. La bord se află o cameră de 21.5 megapixeli și o cameră frontală de 13 MP, plus o baterie de 2600 mAh și 16 GB stocare.
       
      Sony Xperia M5 prețuri actualizate:
       
      QuickMobile.ro  
      Sony Xperia M5 Unboxing
       


       
       
      Sony Xperia M5 Review
       
      curând
       
       
      Sony Xperia M5 Galerie Foto
       

  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use