Clicky

Jump to content

"Lacramatie" OPC la ANPC

Recommended Posts

azi am reclamat OPC Bucuresti la ANPC.

ce ziceti de asta?!

buna ziua,
in conformitate cu prevederile de pe site-ul dvs.

vin cu o reclamatie privind NESOLUTIONAREA IN TERMEN a unei reclamatii depuse prin procedura electronica si anume prin FISA RECLAMATII.

pana acum adresam direct reclamatiile catre o adresa de email si NICIODATA nu s-a intamplat sa nu primesc raspuns.
de cand s-a schimbat procedura si ne impuneti folosirea unui formular (care are lacune - in sensul ca nu putem anexa mai mult de 2 documente) vad ca nu mai reusim sa solutionam reclamatii.

sa revenim la speta mea.

in data de 12.10.2014 dupa cum se vede din capturile de ecran pe care am avut inspiratia de a le face, am adresat o reclamatie catre dvs.

dupa cum spuneam aplicatia dvs. permite DOAR anexarea a doua fisiere (am anexat factura si reclamatia trimisa initial vanzatorului).

DIN PACATE PANA LA DATA DE 20.11.2014 NU AM PRIMIT RASPUNS.

rog analizati situatia si dispuneti solutionarea reclamatiei.

cu stima,
ec. dttr

oh... mai am... odata am ajuns pana la un secretar de stat MAI pentru ca n-au vrut la oradea sa-mi faca poza de "buletin" cu ochelari pe nas.

dupa un an... m-am trezit cu aceeasi problema la pasapoarte. dar aveam deja "lacramatia" facuta si s-au conformat.

asa ca am poza pe CI si pe PASAPORT cu ochelari pe nas.

nu zici rau! dar din pacate in afara de niste capturi de ecran si niste juraminte "sa moara ce am pe casa" nu am nici o dovada ca in 12 octombrie le-am trimis ceva.

deci M#|3

era mai bine cand se trimiteau "lacramatiile" pe email la reclamatii.bucuresti@anpc.ro

dadeam return receipt si delivery notification si voila... am dovada!

acum am "decat" dovada ca am trimis reclamatia in care am reclamat OPC la ANPC si aia doar dupa ce am dat telefon si i-am zis cucoanei sa-mi dea return receipt.

1. Ziceai ca ti-ai schimbat incadrarea in campia muncii. Unde, la DNA ? :))

2. Un formular online facut cu cap iti trimite inapoi confirmarea pe e-mail in momentul cand s-au inregistrat datele in baza de date, confirmare care contine tot textul introdus de tine si numele fisierelor atasate.
  3. Eu cand mi-am facut poza de carnet de conducere, imi dadusem jos ochelarii cu care citisem ce am semnat si nenea de acolo mi-a zis ca daca port ochelari tot timpul, trebuie sa-mi fac poza cu ei. Cu ochelarii.
  • 3 weeks later...

Eu am primit raspuns in posta, nu e cel pe care il asteptam, dar se pare ca Protectia Consumatorului Ilfov munceste. Mi-au trimis reclamatia catre Protectia Consumatorului Bucuresti pentru rezolvare. Astept cu nerabdare rezultatul.

Sent from my LG G3-D855 using Tapatalk

post-23-141814171116_thumb.jpg

• 3 weeks later...

Ce surpriza de sarbatori! Tocmai ce m-a sunat un mielusel spasit de la RCS-RDS, sa-mi spuna ca dupa ce i-au strans cu usa ANPC-ul au reusit sa-mi storneze suma impusa abuziv acum 6 luni. Deci se poate.

Sp1tfire 1-0 RCS-RDS

Dar o lege cu penalizari si din partea furnizorilor nu exista ? Eu, daca nu platesc la timp, primesc penalizari si / sau notificari de deconectare. Ei, cand platesc cu intarzieri de luni de zile ce penalizari platesc ? Da, stiu, cele specificate in contract :D

Cand faci sesizare la ANPC, la sfarsit trebuie sa scrii pretentiile tale. Eu am cerut doar stornarea sumei, dar m-as bucura sa le fi dat si o amenda. O sa vad cand vine raspunsul de la ANPC, daca le-a fost aplicata si o corectie financiara.