Clicky

Jump to content

Care imagine este mai de calitate?  

51 members have voted

1. 1. Care imagine este mai de calitate?

• Prima imagine!
      4
    • A doua imagine!
      1
    • A treia imagine!
      46

Recommended Posts

• Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Par troll, daca zic c-am ghicit inca dinainte sa vad pozele macar, ca cea mai buna va fi a One X-ului si cea mai proasta a S 3-ului?? Jur ca m-a lovit gandul asta-n sutimea de secunda in care-am ince

Ca veni vorba despre ce si cum sa faci teste la camera: pai sunt 2 variante: 1. Setarile care dau cea mai buna poza de care e capabila camera, deci in conditii diferite ai setari diferite. 2. Auto

Vreau sa fac un mic test, despre care vom scrie peste cateva zile un articol.   Mai jos vedeti trei poze facute cu trei telefoane diferite ale caror nume nu vi le voi spune pentru ca sa puteti raman

Posted Images

Va las pe voi sa descoperiti si sa asociati pozele cu telefoanele (verificati EXIF)!

imagini-comparate-mobilissimo.zip

Cum am mentionat si la inceput:

• au fost facute in acelesi conditii de lumina (neon si un geam din lateral, pe timp de zi);
  • diferenta de timp intre fotografii e infima (cateva secunde);
  • am ales cea mai buna poza din cele facuta de fiecare telefon;
  • nu am avantajat cu absolut nimic vreun device
  • am folosit in toate cele trei cazuri touch to focus pe obiectul din fata
  • pozele nu sunt miscate, am avut cotul rezemat de masa, iar obiectul a fost la aceeasi distanta de fiecare data
  • toate cele trei telefoane au avut setate camera pe default inainte de a face poza

Astea fiind zise, va las pe voi sa trageti conculuziile!

Deci ce telefon e la fiecare poza? Ca nu am programe sa vad ce aparate au facut pozele. Nu cred ca telefonul de la poza numarul 3 scoate mai mult cadru decat S3..., iar focalizarea.. la poza numarul 2 mi se pare pe birou. Daca va uitait la birou in partea de jos are cele mai multe detalii. Nu vreau sa spun ca nu s a focalizat pe subiect, dar eu tot nu cred ca acela este S III, ori a fost ceva setat gresit. Pentru pozele in interior nu se foloseste modul Auto ca sa iasa pozele clare si fara zgomot. Deci eu astept sa aflu care sunt cele 3 telefoane dupa cele 3 poze. Ultimul la cat cadru cuprinde daca nu este Htc One X...,altul nu poate fi, deoarece este singurul care prinde acelasi cadru cu S3.

Edited by Razvann

Cum am spus mai sus, sincer nu am luat pozele in pc, m-am uitat doar asa peste, doar pe obiectele acelea. S3-ul a focalizat pe birou. Uitati-va cat de clar se vede fata de HTC One X birou... Nu acuz nimic,dar ceva este in neregula:d.

Niciodata HTC One X nu scoate poze la interior, in orice conditie peste S3:d. Daca vreti atasez poze.

Edited by Razvann

Razvane, tu mai sus ai spus ca cea mai buna poza e facuta cu S III, ceea ce e fals.

E drept, ca nici prin cap nu-mi trecea nici mie chestia asta.

Totusi, ma mai uit inca o data la poza S3 si e jalnica. Eu nu stiu ce vezi tu, dar in afara de dare aiuristice si umbre nerealiste, nu vad nimic.

Uita-te la birou jos si vezi cat de clar se vede biroul fata de ultima poza. Sa nu imi spui ca nu este mai clara. Eu nu stiu de ce vad focalizarea pe birou. Daca vreti postez poze HTC One X vs S3 la interior la luminozitate maxima, medie , slaba si cu blit si nu se compara cele 2. Nu acuz nimic, doar ca focalizarea pare pe birou la S3. Si sa fim sinceri cum sa scoata poza mai buna Nexus decat S III? Nu se compara cu S II la interior, dar cu S3.

Edited by Razvann