Clicky

Jump to content

Big boys toys, sau jucarii pentru copii mari :)


Guest Deio

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

S-au facut banditi si astia. Bateriile nu se potrivesc, elicele la fel, motoare,.

Le fac si ei de unica folosinta. Anual cand iti cumperi drona, schimbi tot. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Saga unei comenzi la chinezi continuă. Am dat comandă de XK Detect X380 pe banggood.com, a avut 20 USD reducere, am mai avut și eu un cupon de 10% reducere și nu am rezistat tentației. În afară că Banggood împarte comanda în mai multe automat, dacă produsele sunt disponibile în depozite diferite, mai și întârzie cu livrarea. Comanda care conține quadcopter-ul nu a plecat nici până azi. Am primit deja gimbal-ul Ä‚STA, pentru că l-am comandat din depozitul din UE. Mi-a fost teamă de întârzieri, dar și de felul cum vor trimite quad-ul, dacă va apare ca trimis din China sau din Europa :( E păcat că nu există și alte site-uri în Europa care să aibă prețuri decente. Deja unii utilizatori spun că unele X380 au venit deja defecte, că altele s-au stricat după câteva zboruri. Bineînțeles că pe site quad-ul apare ca disponibil (deși nu a fost pe stoc măcar săptămânile astea).

 

Mai e o problemă. La comenzi mari (cutia quad-ului are 1.3 kg) trebuie să dai și un număr de telefon, pentru că se livrează cu confirmare de primire. Am aflat tot de pe forumuri. Dacă stăteam după ei, așteptam eu mult și bine. I-am contactat deja de două ori, doar ca ei să îmi ceară numărul de telefon prima dată și să îmi promită a doua oară câ acum au totul pe stoc și că livrarea se va face în 12 ore. Mă aștept să îi mai contactez de vreo câteva ori până o să livreze quad-ul.

 

Mă iertați dacă vă spamez aiurea, dar mi-am vărsat și eu necazul aici :(

Link to comment
Share on other sites

Da, azi BangGood are 5 ani si Phantom 3 era la 9$ :blink: :blink: :blink: Nu ne faci spam ca si noi suntem interesati.

Poate prindeti careva o reducere periculos de buna azi, stati geana pe BG ca au o droaie. Eu nu am reusit inca :(

Link to comment
Share on other sites

M-am trezit înainte de 5 azi dimineață (atunci a început), poate prind și eu ceva. Nu am prins nimic, site-ul nu a fost pregătit pentru avalanșa de accesări. Vor mai fi produse la fiecare oră până târziu. Au fost produse la 1 USD, unele chiar meritau.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea meritau. Ciudat site-ul lor, ma autentific, dar ma da afara. Nu pot da nici un fel de rezervare, parca e facut intentionat. Sau da rateuri, cred ca pe Bangood ii calareste toata planeta :))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am primit zilele astea XK Detect X380, am avut parte și de primele probleme (s-a răsturnat la aterizare de vreo 2 ori, dar nu calibrasem busola magnetică). Sunt niște mari probleme cu quadcopterele astea X380, pe forumul RCGroups al celor care au drona au început să apară din ce în ce mai multe relatări de oameni cărora le-au căzut subit dronele. Unii au zburat de câteva ori fără nici o problemă pentru ca apoi să aibă probleme. Unor drone le-au cedat motoarele, altele au căzut brusc din aer. Unele pierd altitudine subit.

 

@Deio, încep să fiu la fel de speriat ca ceilalți cumpărători și să nu mai scot drona afară. E păcat, e chiar frumoasă și zboară excelent atunci când nu are probleme.

IMG_20150921_123606.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

După niște configurări a zburat chiar bine. Trebuie să mai configurez gimbal-ul. Am reușit să ard placa, în schimb. A doua baterie comandată nu avea aceeași mufă ca cea de pe multicopter, am cumpărat mufă și am vrut să văd dacă polaritatea e cea dată de culoarea firelor. M-am panicat atunci când au ieșit scântei de la fir, l-am pus invers și am ars placa. Am comandat o altă placă și un sistem FPV.

 

Link to comment
Share on other sites

Video-ul e foarte dragut si muzica buna. Ca sa nu ii faci pe unii sa aibe ameteli, incearca sa misti cat mai putin gimbal-ul :)

Zborul trebuie sa fie ca al unui helicopter, cat mai lin. Din setari fa ca sensibilitatea sa fie cat mai mica la gimbal, ca sa nu se miste brusc in sus sau jos.

 In rest e super :)

Link to comment
Share on other sites

@Deio: a fost primul zbor realizat cu succes. Sunt în proces de calibrare a gimbal-ului, nu eu l-am mișcat în halul în care apare în video. De fiecare dată când încercam să mișc drona, el se mișca în jos din ce în ce mai mult.

 

Am mai schimbat niște setări, dar acum nu mai pot testa, pentru că am prăjit placa lui. În graba de a da comandă de drona am comandat baterie cu mufa greșită. Am cumpărat mufă XT60 și am vrut să verific polaritatea. Am conectat bateria urmând culorile (roșu plusul, negru minusul), au ieșit niște scântei mici pentru că firul de la baterie e format din multe fire mici, m-am panicat și le-am conectat invers. Placa lui s-a ars și acum aștept să vină placa nouă, dar măcar am comandat și un kit FPV marca XK Detect.

Link to comment
Share on other sites

E un zmeu cu motor :)) Are fir subtire legat la pamant.

O veste proasta totusi:

http://razvanbb.ro/2015/11/antena-3-filmeaza-manifestatia-ilegal-drona.html

 

 http://razvanbb.ro/2015/03/ghid-pentru-inregistrarea-si-operarea-dronelor-pe-teritoriul-romaniei.html

 

Nu cred ca am mai scris noi pe aici de asta, nu? Ca nu imi amintesc.

Ridicol. De exemplu la o drona de 1000 de lei ai nevoie de o taxa de 500 lei si trimitere la Bucuresti???????

Link to comment
Share on other sites

Coruptia nu moare niciodata, degeaba sunt oameni afara acum sa protesteze. Avand nevoie de aprobare pentru fiecare zbor, atentie, acest lucru inseamna acte, bani pierduti, mita, aprobari, timp pierdut.

Vor rezista doar cei care fac bani multi din filmari profesioniste. Amatorii si hobistii vor dispare.

Asta se si vrea de fapt.

Link to comment
Share on other sites

Eu citisem că e nevoie să fim înregistrați la un club de aeromodelism. Dacă vreau să zbor într-o altă zonă trebuie să fac cerere?

 

Åžtiam de drona care a căzut. Aș cere să fie obligatorie înregistrarea de drone pentru mass-media.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as zice asa. Sa ne lase pe noi amatorii si hobbistii sa zburam in liniste, iar daca facem ceva ilegal, sa ne asumam raspunderea.

Degeaba ma obliga sa o inregistrez cu spaga si mita si acte, bla bla, ca asta nu inseamna ca drona e infailibila si nu poate cadea pe careva.

Azi maine ne inregistram masinutele teleghidate?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use