Clicky

Jump to content

Blackberry Passport.Telefonul perfect pentru Business?


Recommended Posts

La prima vedere probabil ca majoritatea persoanelor "iau in ras" telefonul asta. Mie unul mi se pare ceva inedit, chiar in perioada in care credeam ca Blackberry se tine de un fir de par inainte de a-l inghiti falimentul. Ce parere aveti despre acest telefon? http://crackberry.com/blackberry-passport

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare ceva extraordinar si nici nu cred ca e telefonul care le va stopa declinul. BlackBerry e de domeniul trecutului. Baza lor de clienti era formata din marile corporatii si institutiile guvernamentale. Acum zilnic vad cate o stire ca nu stiu ce companie sau guvern renunta la a mai cumpara telefoane BlackBerry.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ai renunta la G2 pentru asa ceva ? Ai renunta la 3 zile de baterie ? Am inteles ca android L ofera cu 30% mai multa autonomie , deci 4 zile de baterie :) .

L.E. Da , arata bine , dar nu ai aplicatiile de pe android si rezolutia e ciudata .

Edited by Scootch98
Link to comment
Share on other sites

Ai renunta la G2 pentru asa ceva ? Ai renunta la 3 zile de baterie ? Am inteles ca android L ofera cu 30% mai multa autonomie , deci 4 zile de baterie :) .

L.E. Da , arata bine , dar nu ai aplicatiile de pe android si rezolutia e ciudata .

 

Tind sa cred ca ai mai multe sanse sa ramai "in viata" cu Passport, decat cu G2...ma gandesc ca e optimizat mai bine pentru autonomie decat orice Android, tinand cont ca la domeniul Business acest aspect este printre cele mai importante, daca nu cel mai important. Din ce stiu la G2 ai 3.000 mAh, pe cand la Passport ai 3450. Diferenta uriasa nu e, dar totusi...eu zic ca cel putin pentru o persoana cu varsta peste 35-40 de ani e telefonul ideal.

Link to comment
Share on other sites

Strict pe partea de business (citit / scris email, documente, foi de calcul, prezentari) cred ca acest ecran este perfect. Pentru astfel de activitati, ecranul wide (ca e tableta, telefon sau monitor) nu ofera eficienta, chiar si cu text-flow. Un 4:3 e mai bun si, probabil 1:1 este si mai bun. Eu inca folosesc ecran 4:3 la PC si mi-e groaza de momentul cand va trebui sa-l schimb, ca abia l-am gasit si pe asta. 16:9 este pentru consum media.

 

Singura problema pe care o vad este tastatura. O tastatura hardware nu o poti redimensiona dupa necesitati. Daca ai degete mai groase, una soft o maresti, dar cu cea hard trebuie sa te obisnuiesti.

 

In rest, nici eu nu cred ca va fi salvarea BB, Dupa ce a spus seful Huawei, ma gandesc ca in acest domeniu exista un ciclu: o perioada in care rege este un singur SO (secondat de un SO vicerege), apoi urmeaza o perioada de framantari, cu mai multe incercari, dupa care o noua perioada cu 1 sau 2 SO. Symbian + Windows Mobile, acum Android + iOS. Cate avem acum in plus ? BB, Tizen, Firefox OS, Jolla, WP, Ubuntu, MeeGo. Toate cu marketshare de ordinul procentelor. Toate se chinuiesc sau s-au chinuit, pentru ca asta este verbul corect in acest caz.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stim si noi, este. Asta nu-l face si cel mai de succes sistem de operare. Uite aici ce cota de piata avea in ianuarie 2014 in America: 0 cu felicitari.

 

http://bgr.com/2014/01/30/blackberry-us-market-share/

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3 zile de baterie pe android? Sau de fapt 3 zile pe un telefon? Nokia 6310i bănuiesc ca pe smart-urile actuale astea sunt vise ;)
Îmi place . Astept si testele de baterie sa ii vad nivelul. Până in prezent Nokia 1520 e ceva aproape de "speriat" pe baterie. Iphone 6 îmi place asa pt ecosistem mai mult dar eficienta si viteza de lucru cum aveam pe BB bold 9900 nu am intalnit. Imi place noul system si cred ca viteza de lucru s-a pastrat  sau de ce nu imbunatatit. Bateria insa era de speriat. Nu ma prindea ora 15 de la 8. Utilizare moderata . Nu pot decat sa sper ca noul system BB10 este apropiat ca management al baterie cu WP.   Astept sa-l simt si live sa,vedem feelingul însă cert îmi place ideea

Edited by danielcarpo
Link to comment
Share on other sites

Astăzi am văzut un telefon gen BlackBerry asta. Era în mana unei doamne, acolo îi e și locul.

Într-o mana de bărbat nu cred ca ar sta bine.. E prea de dame.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunt nerăbdător sa fiu deschizator de drumuri. Wp dupa ce începe sa renunte la tot , numele Nokia , harti Nokia numele wp doar bateria lui 1520 mă tine aproape. Are specificatii bune Bb-ul si astept ceva teste de baterie si sa-l vad live. Din poze recenzii si filmulete arata bestial pt mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use