Clicky

Jump to content

Proiect site autovehicule. Se merita munca?

Recommended Posts

Salut,

Saptamanile acestea, cat am ceva timp liber, m-am hotarat sa dezvolt un site. Domeniul care mi-a venit in minte a fost autovehiculele. Credeti ca se merita lupta cu celelalte site-uri? (Wikipedia desigur, auto-data.net etc). O sa incerc sa vin cu ceva mai deosebit, ca de exemplu ce mi-a trecut acum prin minte, un script de comparatie intre masini. Cand utilizatorul va depasi 10 vizualizari pe site, va trebui sa isi achizitioneze un abonament: 2$-3 luni, 4$-permanent. Ma determina faptul sa il construiesc, chiar daca va fi munca extrem de multa(sunt singur). Aici aveti un demo rapid:http://youtu.be/dn2B5bJ7kR4

Astept parerile voastre, multumesc.

Mutat la software si aplicatii. :)

Poate mai degraba il faci de genul lui GSM Arena. Si ca o completare, sa adaugi GPU GFLOPS si alte informatii utile. Oamenii se vor inghesui sa te caute. Sunt multi care nu stiu lb engleza si ai ajuta mult comunitatea.

Crezi ca pe domeniul auto, ai avea vizitatori multi? Ma gandesc sa nu faci o munca gratis.

Si nu il fa cu abonament, ci gratis. Traiesti din ad-uri, ca majoritatea. Se merita.

Sa sti ca nici nu mi-a trecut prin cap ideea cu telefoanele, gandindu-ma ca domeniul  este extrem de aglomarat chiar si la noi in RO...lumea cauta inovatie, noutati, trebuie sa imi vina idei, dar nu e o idee rea...totusi e si munca mai putina pentru mine...de la vreo 700 de modele de masini la 60-70 de modele de telefoane;)) 

O sa ma mai gandesc...totusi, nu stiu daca poti scoate mare lucru din ad-uri(doar adsense)

mai pui un banner Vodafone, sau contactezi vreun brand multinational, ii pui reclama lui pe site si scoti ceva. La inceput e greu, crezi ca Mobi au inceput de sus? Tin minte cand Erwin abia isi scotea banii de server, dadea de la el.

Si nici acum nu e nu stiu ce. Mobi e un proiect mai degraba de suflet si pasiune, iar noi aici care suntem aproape de el, il ajutam cum putem.

Dacă vrei un website trebuie să iei în considerare niște chestii 

În primul rând, trebuie să ai măcar un mic istoric în utilizarea de CMS-uri (sisteme de administrare a conținutului) pentru că, cel mai probabil, asta vei folosi. Sunt multe gratuite care te pot ajuta (Wordpress pare a fi oarecum OK pentru ceea ce vrei să faci), dar dacă nu te pricepi deloc tot trebuie să investești într-un programator (și) designer web pentru că trebuie să dai acelui site forma și funcționalitatea pe care o dorești.

Să zicem că ai trecut de treaba asta și ai totul gata să fie urcat în server. Trebuie să alegi un hosting care să se plieze pe ce ai tu nevoie. Dacă ai un site mic, poți opta pentru găzduirea shared (site-ul tău va fi pe același server cu alte sute/mii), dar dacă site-ul crește în trafic poți opta pentru un VPS (server privat virtual) ca să fii sigur că site-ul tău „nu gâfâieâ€. VPS-urile sunt mai scumpe și, în cazul lor, ai nevoie ca cei de la hosting să ți-l administreze dacă nu te pricepi, deci alți bani, altă distracție.

După ce ai trecut și de asta ai nevoie de o echipă care să îți întrețină site-ul, deoarece nu cred că ești un super om care să poată ține un astfel de site singur. So, alți bani...

La profit imediat nu te poți gândi, lucru evident. Trebuie să lași site-ul să crească pentru a atrage vizitatori. Dacă ai vizitatori poți avea și/sau reclame/colaborări, deci profit. Pentru asta trebuie să lucrezi serios la conținut întâi.

Eu sunt doar un posesor de blog personal pe care mă gândesc să îl mut acum pe domeniu propriu. Trebuie să lucrez la temă, optimizări și tot ce mai e pe-acolo. Nu sunt web designer sau programator web, dar știu să lucrez cât de cât cu Wordpress. Acum vreo doi ani am avut și eu o inițiativă asemănătoare, doar că pe partea de socializare. Aveam aproape totul pregătit (de la marketing până la platformă), dar am analizat și am constatat că în cazul meu investiția și stresul nu meritau pentru că intram pe o nișă suprasaturată. Poate tu ai mai mult noroc. Sper că postarea asta te-a ajutat.

Succes! :)

Multumesc pentru sfaturi deiuma, sunt constient de toate aceste lucruri. Programare fac de 3-4 ani, ma pricep destul de bine, si in limbaje, si in WordPress..acum voiam sa va cer parerea in legatura cu numele, proiectul il voi demara cu siguranta. De domeniul infotelefoane.com ce parere aveti, suna prea "spartan"?E vreo problema daca voi face pe .com si nu pe .ro?Numele unui site conteaza extrem de mult dupa mine, atrage sau nu atrage...

Dacă ai ca target românii un .ro prinde mai bine. Eu prefer să merg pe .com pentru că în timp vreau să am un target mai mare.

Numele mi se pare prea "spartan". Gândește-te la ceva mai subtil, mai scurt.

Edited by deiuma

Pentru telefoane este deja GSMArena. Daca scrii un model de telefon, imediat iti sare in cap site-ul asta. Chiar daca nu cunosti, vezi detaliile tehnice gen rezolutia, procesorul. Nu ai nevoie de engleza pentru cifre. Eu zic ca nu renteaza.

GSMArena sare in ochi pentru ca Google il indexeaza. Plus ca platesc ei o groaza de bani pentru asta, ca sa stiti :P Dai un ban si stai in fata. La propriu :D

Te poti juca in principiu cu bot-ul lui Google sa il mai fentezi uneori, dar nu tot timpul si daca esti mic, te iau altii.

Dacă ești freelancer și ăsta e site-ul de prezentare renunță la ideea cu reclamele. Eu nu aș angaja un freelancer cu reclame pe site. O să pară neprofesionist și n-o să scoți mai nimic. Banii se fac pe bloguri de nișă.

Cu Adwords n-am lucrat deloc. Habar n-am cum e. Cred că cel mai bine ar fi să iei proiecte de pe site-urile de freelancing ca să-ți îmbunătățești portofoliul și baza de clienți, implicit și recomandările. Eu am ajuns la mulți freelanceri datorită portofoliului lor (de exemplu, am căutat lyric videos pe Youtube și așa am dat de unul din Norvegia).

Portofoliul te recomandă și te va ajuta să faci bani! ;)

Românii acceseaza site-uri unde obțin informația cea mai corecta.Dacă site-urile respective le oferă și altceva gratis :) (programe GPS, aplicații, gadget-uri etc) i-ai cucerit iremediabil.Varianta cu auto era mai OK, despre telefoane e plin net-ul.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Edited by didi