Clicky

Jump to content

Va lasati telefonul/tableta pe mana celor mici?

Recommended Posts

As vrea sa stiu daca va lasati telefonul sau tableta pe mana celor mici? Daca aveti cumva intalate joculete sau aplicatii interesante, speciale pentru cei?

In cazul unui raspuns afirmativ, cam ce perioda de timp ii lasati sa se joace?

Iar daca nu ii lasati, de ce nu o faceti?

Am si eu 2 pitici mici si sunt cumva indecisa, as vrea sa cunosc si alte pareri! Multumesc! ;)

Eu o mai las pe fiica-mea (8 ani) pe telefonul meu, la jocuri sau, avand Note, sa deseneze cu stylusul, adora asta... In general, face asta in prezenta mea, dar pot s-o mai scap din ochi cateva minute. ;) Tableta nu am, caci am phablet :D , iar pentru cea mica nu consider ca e cazul. Prefer sa o vad jucandu-se mai mult natural, cu copiii, decat virtual. :)

Edited by steff195

Ai mei sunt mari acum (20 și 18) însa cu tel. și telecomenzile am avut întotdeauna un fix, nu i-am lăsat să umble pentru simplu fapt că mi se părea inutil.Ce joacă putea fi aia cu telecomanda în gură salivând pe ea :)

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Raspund si eu, cu toate ca pentru mine e la trecut 'V-ati lasat..." ;)

Da, am lasat-o cu telefonul mobil si cu PC-ul. Are telefon din clasa a 4-a. Era la o scoala in centrul orasului si era pe post de kid-surveillance. Oricum, a fost ultima din clasa care a primit telefon. Am pus-o sa semneze de luare la cunostiinta care sunt regulile (nu in ore, nu mai mult de 10 minute pe zi convorbiri si 5 SMS, ce depasea platea, daca era prinsa in ore i se lua pe o saptamana).

PC i-am luat din clasa a cincea si am invatat-o sa lucreze cu el. Am considerat ca nu trebuie sa fie o handicapata tehnologic. Si rezultatele s-au vazut mai tarziu, in liceu si apoi la facultate si servici.

Macar a avut cine s-o invete. Tatal meu mi-a luat pc la 6 ani, dar nu stia sa umble foarte bine pe el, in 2004 pentium 4 si il am si acum. Evident, nu il mai folosesc, dar pe el am invatat sa fac windows-ul, ma jucam diferite jocuri... Nu am avut internet pana la 10 ani. Bine, eu am avut noroc si cu orele se informatica care le-am facut din clasa intai la scoala. Nu imi place ce am facut in 5-8... Am facut mai mult tic, mi-ar fi placut sa facem macar pseudocodul ca m-am dus la liceu si nu înțelegeam nimic :). A fost profesoara cumsecade si ne-a luat de la 0.

Ce bine e când părinții nu intra pe browser la istoric, am un prieten care are o mamă ce se pricepe la pc-uri, cand i-a văzut istoricul i-a spus direct "sa nu te mai prind ca te uiți la filmulețe deocheate".

Edited by Sebi

Tableta este la fiica mea, rar se mai joacă pe telefonul meu, acum are telefonul ei un LG Optimus 4x, care face față cu brio cerințelor ei.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Multumesc pentru raspunsuri!

Am decis: :D

1. La tablet nu le dau inca acces decat pentru uitat la ceva desene din cand in cand.

2. Pe telefon nu instalez nici un joculet, sa nu fie nimeni tentat.

3. Nu le tai totusi accesul la calculator si laptop, dar nu le arat decat cateva joculete de logiga. Aici pot controla mai bine intervalul de timp in care le utilizeaza.

Si cred ca mai este necesara o precizare, fiica-mea are 5 ani si cel mic 3! :)

PS: Si eu mi-am invatat parintii acum multi ani sa foloseasca calculatorul, cand au iesit la pensie, le mai umple timpul, dar au devenit dependenti de Facebook! :)