Clicky

Jump to content

Android versiunea L - Lollipop


Recommended Posts

Eu sper ca Android L e motivul pentru care Samsung n-a dat mai mult de 4.4.2 pe S4 pana acum. Sa nu munceasca in van pentru 4.4.4 si la scurt timp sa fie nevoiti s-o ia de la capat cu L.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4va primi Android L in acelasi moment cu Nexus 5. Faca as avea un S4, as prefera sa sar peste 4.4.4 si sa primesc Android L.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pai d-aia zic, asta ar fi un motiv plauzibil pentru care nu au dat 4.4.4. Dar de la sperante pana la fapte e cale lunga. Oricum, din campioni ai update-urilor, Samsung au ajuns niste puturosi. I-au depasit pana si HTC si LG, Sony si Motorola nu mai zic. Ce vremuri, cand radeam ca nu vin update-urile pe telefoanele LG, acum sunt in aceeasi situatie

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu-i stres, 4.4.2 sau 4.4.4 e acelasi lucru. E vorba de viteza cu care se misca producatorii cu update-urile. Faptul ca pot sa-l iau eu la pila sa-l transform in avion si sa-i pun IOS, nu-i scuza cu nimic pe putorile de la Samsung.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca n-ai noroc T-Mobile Samsung Galaxy S4 gets Android 4.4.4 KitKat

 

Eu sper ca Android L e motivul pentru care Samsung n-a dat mai mult de 4.4.2 pe S4 pana acum. Sa nu munceasca in van pentru 4.4.4 si la scurt timp sa fie nevoiti s-o ia de la capat cu L.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Câteva impresii despre noul Preview :
-totul e super smooth, mult peste Kitkat
-au introdus Smart Lock. Telefonul se deblochează singur dacă am ceasul conectat
-Face Unlock nu mai afișează acel chenar cu fața în lockscreen. Dai pur și simplu Swype și se deblochează dacă te uiți la el.
-nu se mai încălzește asa rău
 

post-7-0-59660900-1413657099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

După câteva ore de testat, instalat aplicații, efectuat apeluri, făcut poze, teste de viteza pe Wi-Fi și 3G, pot spune ca e foarte stabil. Problema e ca Preview-ul asta e destul de chel. Primiți doar Google Play și câteva aplicații antice din era Gingerbread. Am stat sa instalez tot.

Cine are Nexus 7 2013 și 5 îl poate instala fără frica.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai e mult pana pe 3 noiembrie, presupusa data de lansare oficiala a update-ului pentru device-urile Nexus. Probabil se vor mai schimba diverse chestii in versiunea oficiala fata de preview.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sistemul își schimba oarecum culorile alternativ. Aplicația de alarma se colorează in funcție de ora.

Animațiile sunt pur și simplu superbe. Dacă pun Nexus 4 cu Kitkat lângă el ma întreb cum am trăit cu el asa un an. Gândiți-vă ca experienta va fi completa când vor sosi și celelalte aplicații cu Material Design, în special Play Music.

Tot sunt de părere ca mai trebuie aplicate niște tweakuri pentru baterie. Aștept Franco Kernel și Xposed pentru Unbounce. Kernelul stock e cam agresiv, guvernorul ondemand își face de cap cu frecventele. Sare la 2.3 GHZ la fiecare atingere. Eu înțeleg ca animațiile sunt pretențioase, dar nu e cazul de atât. Apoi ar mai trebuie luminozitatea reglata din kernel, e prea luminos dacă îl pui pe minim. Eu am toate aplicațiile pe fundal închis, dacă erau pe alb spre exemplu te dor ochii când citești o știre sau forumurile.

Sper ca varianta finală sa vina cat mai repede ca să-l pun la punct.

Apoi as mai adaugă la puncte contra statisticile bateriei. Ma tot aburește cu "diverse" care e in capul listei, chiar și peste ecran. Cu consum calculat, apoi consum observat. Și ce-mi arata? Ca am consumat mai mult decât se aștepta el? Nu e foarte clar. Apoi nu îmi place ca modul power saving îmi face barele portocalii.

În rest totul e ok. Cu siguranță e un update pe care cu toții l-am așteptat de ceva timp.

Sa vedem cum stam cu plusul de autonomie promis de Google. Totuși eu ma îndoiesc ca cei care au telefonul de ceva timp vor observa ceva, pentru ca aici intervine uzura bateriei. Eu ma străduiesc cat de cat sa o păstrez cat mai bine, de aceea îl încarc la parametrii ceva mai mici(folosesc un încărcător Samsung de 5V si 0.5A. Se încarcă încet și bine peste noapte). Asa aplici mai puțin stres pe baterie.

Link to comment
Share on other sites

Din câte citesc eu pe aici, înseamnă că pe note 4 ar cam trebui să ne așteptăm să apară cat de curând, deși Sammy a cam bulit-o în ultimii ani cu update-urile.

 

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Era culmea sa apara Note 4 cu L inainte de Nexus 6. Nu ii lasau Google. Contractul, remember? Cum sa ai L inainte de mine care il produc? :))

Pe Note 4 va fi L prin februarie, ca sa fim optimisti :(

Pe celelalte terminale probabil si mai greu, sau deloc...

 

Cand va aparea si SDK-ul oficial pentru 5.0, va aparea si ca AOKP sau CyanogenMod.

Link to comment
Share on other sites

Ieri a apărut și SDK-ul. Pana pune Samsung Touchwiz peste Android, pana îl umple de bloatware...mai durează.

Nu m-aș mira sa o sfeclească ei cu ceva. Parca vad probleme cu lag-ul, bateria :D.

Lollipop e un update mare pentru cei cu Nexus. Restul producătorilor îl personalizează și update-ul nu mai pare asa evident.

Link to comment
Share on other sites

La nivel de interfata nu vor fi schimbari majore la Samsung. Nici cand s-a trecut de la Gingerbread la ICS nu s-a schimbat nimic la Samsung. Eu sper doar sa lase tot ce a introdus Google in 5.0 si sa nu-l cioparteasca, interfata mai putin conteaza, o schimbi usor, dar daca rad vreun feature n-ar fi ok.

 

P. S. Samsung o lalaie cu update-urile cum facea LG inainte.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

Lollipop e un update mare pentru cei cu Nexus. Restul producătorilor îl personalizează și update-ul nu mai pare asa evident.

De acord. Sa nu uitam de Motorola care lasa androidul stock la care adauga vreo 5 programe. Eu cred ca si aici va fi un update mare. De asta a inceput sa imi placa Motorola de vreo 2 ani plus ca ofera update si pentru telefoane low. Sa ai android Lollipop pe Moto E, e mare lucru si cred ca il va primi mai repede fata de S4.

 

Sent from my Moto G using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use