Clicky

Jump to content

"Apple and Google agree to drop all patent suits"


Recommended Posts

Pai procesul dintre Google si Oracle nu e legat de patente mobile, din ce stiu eu, nu? 

 

Dar da, nici Oracle nu mi-s tare dragi. Java kinda sucks. Atat la rulat cat si la scris.

Link to comment
Share on other sites

Nu e legat de patente mobile, ci de cateva linii de cod si librarii esentiale pentru Android. Chestii pe care nu le vedem cand dam cu degetul pe ecran, dar fara de care am da degeaba ;)

 

Legat de Java, ce sa faca sarmanii, s-au trezit cu Java in brate cand au cumparat Sun :D


Google a crezut ca daca poate face bani frumosi din citirea e-mail-urilor si din spionarea comportamentului pe Internet, o poate face si incalcand drepturi de autor. Puteau sa-l faca Linux adevarat (dar pentru aia mai aveau de pus osul - nu OS-ul - la treaba). Si nici nu mai aveau milionul de aplicatii, pentru ca nu orice script-kiddie ar fi facut o aplicatie  ;)

Link to comment
Share on other sites

Asa stiam si eu, ca e vorba de ceva librarii folosite in Android.

 

Da, adevarata ultima fraza, dar as vrea sa adaug ca din ce stiu eu, numarul dezvoltatorilor ( a persoanelor) care stiu Java e mai mare decat al celor care stiu C/C++, si din punctul meu de vedere asta a fost un mare avantaj a folosirii Java pentru Android, fata de C family. Si oricum, Java e mult mai usor de invatat.

 

PS: postul meu anterior a fost un pamflet. Java doesn't suck, doar ca nu-mi prea place mie.

Link to comment
Share on other sites

Corect, au ales Java ca e mai raspandit si mai usor. Oricum, la faza asta Google e cam in corzi si Oracle cred ca are Java undeva in fundul curtii. Adica Google chiar are o problema, in timp ce pentru Oracle e o distractie, ca ei n-au nici o treaba cu Java, doar o ocazie de a face bani frumosi. Foarte frumosi. Cred ca daca nu era ocazia asta, ar fi vandut Java de mult la altii, ca mai mult ii incurca :D

Link to comment
Share on other sites

Asta am simtit si eu intotdeauna, ca Oracle vrea o felie din distractia patentelor si de asta tine Java. Publicitate moka la urma urmei. Si cum publicitate rea nu exista...

 

Nah, in fine, tema zilei e motiv de sarbatoare. Inainte cu companii mari care coopereaza pentru dezvoltare orientata catre imbunatatirea calitatii catre consumatori! Amin!

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online

×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use