Clicky

Jump to content

Digi Mobil Optim Nelimitat - disponibil NATIONAL


DIGI_Helper

Recommended Posts

buna ziua, am incheiat azi un contract pentru digi optim 2, problema e ca nu-mi merge internetu,am facut setarile conform diverselor forumuri de pe net si nimic,mentionez ca-mi apare la cautare doar reteaua "digi mobile r" ,nu si digi mobile "fara r".

Am ca telefon un samsung gt i9000 iar numarul contractului este 8489061187. Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Daca apare acel R, inseamna ca esti pe Vodafone. Internetul nu merge inca pe roamingul national. Incearca sa verifici daca merge cand te conectezi la reteaua Digi.

Edited by berila_mz
Link to comment
Share on other sites

Intra la setarila de retea, selecteaza AUTOMAT si daca ai setari suplimentare pe parte 2g/3g sa pui ambele.

R = roaming national si urmeaza sa functioneze datele in decursul acestei luni pe el

Pe parte de internet, e nevoie doar de crearea APN-ului in felul urmator:

 

Setari -> WIrelss and Networks -> More -> Mobile Networks -> Access Point Names -> daca nu ai nimic setat, creezi un APN nou -> la nume pui RDS si la APN pui internet ; Dai SAVE la APN, bifezi cerculetul din dreapta lui si din Mobile Networks Settings bifezi Data enabled.

Link to comment
Share on other sites

Tot se spune că în cursul lunii acestea se da drumu la net. Tot nu aveți o data clară? La digi în Severin fetele de la birou nu știau nici măcar ca nu merge net-ul pe roming.

Link to comment
Share on other sites

Inca n-au terminat de lipit firele intre sarmele lor si ale Vodafone :D

 

Acum serios vorbind, fetele de la ghiseu ? Daca cunosti pe cineva de la tehnic, care sa fie direct implicat in problema.

Link to comment
Share on other sites

Bună seara! Digi helper știi care îi treaba cu digi care -ul? Ce au parolele de acum? De ce trebuie să îmi fac un cont nou? Digi online nu merge pe telefon si cind vreau să mă conectez îmi dă eroare 😭. Ce se întâmplă? Nu mai puteți controla rețeaua?

Link to comment
Share on other sites

Bună seara! Digi helper știi care îi treaba cu digi care -ul? Ce au parolele de acum? De ce trebuie să îmi fac un cont nou? Digi online nu merge pe telefon si cind vreau să mă conectez îmi dă eroare . Ce se întâmplă? Nu mai puteți controla rețeaua?

 

Buna,

 

Va rog sa detaliati.

Nu functioneaza DigiCare?

Nu functioneaza Digi Online?

Link to comment
Share on other sites

O intrebare am si eu, nu se pot face abonamente care includ si sms nationale...?

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

 

Abonamente Optim/Complet dispun de minute nelimitat in reteaua RDS si minute incluse in retele nationale si anumite retele internationale insa pe parte de SMS costul este de 0.01 euro/SMS fara tva.

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu am avut nicio problema cu cei de la RCS &RDS.

 

Eu zic ca pe partea de comunicare si servicii de telefonie mobila mai este mult de lucrat.Lipsa telefoanelor mobile din stoc este o mare problema.

 

Deja am o luna de cand am comandat un Samsung Note 3 impreuna cu o portare de abonament pe Digi Mobil Optim Nelimitat si in afara unui email in care mi s-a spus ca telefonul mobil nu este disponibil in stoc, nu am primit niciun alt semn.

Am mai asteptat telefoane mobile si de la alte firme dar in maxim o sapatamana le-am primit.Voi mai astepta o saptamana dupa care voi renunta la idee.

 

Din punctul meu de vedere este un start ratat la capitolul de vanzare telefonie mobila si atragere de noi clienti.

Link to comment
Share on other sites

Pe parte de portare, se poate semna cererea la sediu si in maxim 3 zile lucratoare numarul va fi portat.

Comenzile pentru echipamente se onoreaza in ordinea in care au fost plasate si incercam sa le predam abonatului intr-un timp cat mai scurt.

 

Multumesc pentru promptitudine in primul rand.

 

Nu as vrea sa intru in polemica dar "timpul cat mai scurt" mentionat ar trebui sa fie unul rezonabil, nu o luna , in care sa nu primesc absolut nicun raspuns sau macar un update.Ma indoiesc ca intr-o luna nu s-au mai efectuat comenzi pe baza cererilor, sau ca numarul de cereri pentru acelasi echipament la acelasi punct de prezenta depaseste capacitatea de productie a echipamentului.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa primesti periodit informatii despre comanda.

Sa inteleg ca nu ai primit nici o instiintare?

 

In afara de primul email primit la 2 saptamani dupa ce am depus comada, citez: "Samsung Note 3 pe care l-ati comandat online la RCS & RDS, nu este, momentan, disponibil in stocul punctului de prezenta indicat de dvs.

Revenim in 5 zile pentru confirmarea disponibilitatii echipamentului." absolut niciun alt email sau update.Comanda depusa pe 13 iunie email primit pe data de 3 iulie si asta dupa ce am trimis o sesizare online in care am cerut eu un update al comenzii.

Link to comment
Share on other sites

O alta intrebare despre netul mult asteptat in roaming Vodafone eurmatoarea: ce viteza maxima promite RDS&RCS prin Vodafone?

Edited by berila_mz
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use