Clicky

Jump to content

Link-ul zilei 01

Recommended Posts

• Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Amu no,eu prima data am crezut ca fata vede alb-negru

Cat de dificila e munca unui designer de telefoane:  

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Posted Images

Guest Deio

Muzica pentru urechile mele. X558 cand atinge intre 90si 95% din propulsie, scoate un sunet numit "Howling" - muget. Lumea e fascinata de aceasta zburatoare :P

Un sunet unic si care nu se poate reproduce la nici un alt tip de vehicul zburator.

La show-uri creeaza senzatii :)

Ceva reclama din Flacara 1973 ( 19 mai 1973, anul XXII, nr 973), de pe vremea industriala, nu din noua epoca a consumerismului modern ! Ca o paranteza, uni nici nu viseaza Inca la ce contin acele frigidere -> Arctic an plina glorie 1973ama4uhad.jpg

Sent for my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

Edited by reflavius

In 1973, salariul mediu net era de 1.391 lei. Cel mai ieftin frigider era 4.110 lei

Azi, salariul mediu net e sigur peste 1.400, dar sa zicem ca-i 1.400. Un frigider, tot Arctic, de 148 l, costa 850 de lei.

Asta, asa, pentru unii care mai cred in povesti cu zâne ;)

În cazul Daciei saltul nu e chiar așa evident;dacă în 1973 costa în jur de 70.000,acum o găsim în jur de 32.000.

Apropo,și aici citez din Historia.ro:"Totuși, în momentul în care Ceaușescu a văzut prima mașină Dacia 1300 fabricată în România, a exclamat: „Prea luxoasă pentru idioți!“. Imediat, s-a renunțat la radio, oglinda laterală din dreapta și la încălzirea scaunelor din spate. Așa s-a ajuns, potrivit lui Pacepa, „la un model cu mai puține dotări ca Renault 12, care oricum nu avea prea multe dotări“. După ce și „alte luxuri inutile“ au fost eliminate de către birocrații zeloși, Ceaușescu s-a declarat mulțumit de varianta finală: „Perfectă pentru idioți!“.

Trimis de pe Marte

Tot la categoria vintage, ieri s-au implinit 65 de ani de la prima rulare a unui program pe ceea este considerat primul calculator practic (adica nu a fost facut doar de dragul artei), EDSAC.

Guest Deio

Nu e nici o karma :P E principiul lui Newton, al treilea mai exact: "un corp asupra caruia se actioneaza cu o forta de actiune, va degaja o forta de respingere numita reactiune". Sper ca am formulat corect. :D

Si la care se adauga multa prostie, sau sa fim realisti, neatentie, nu prostie.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

Terms of Use