Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Mie mi-a crapat unul singur in timp, cred ca era un WD de 250 de G. Pana acum am cumparat doar WD si Seagate (de curand). Depinde de cum a fost depozitat, transportat si de noroc.

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sa stii ca mortul de la groapa nu se mai intoarce. Schimba-l pana mai poti copia de pe el.  

Pentru date la care nu prea umbli si pe care nu vrei sa le pierzi, e indicat sa faci ce-ti recomanda Deio. Insa pentru hdd-ul principal de pe pc, nu prea ai ce face, nu poate fi inlocuit cu BD-uri.

Hardurile sunt consumabile. Am citit un articol recent care zice... Nu e o intrebare dacă hdd se strică... E când se strică. Deci schimbă-l și copiază tot.   Nu risca.   Trimis dupe racheta de G-P

Posted Images

Ca sa fac un post in plus, am si eu de prin20-12 un seagate 1T, dar parca nu-i SV, l-am trimis asta toamna la garantie ca nu mi-l mai vedea in BIOS, rezolvat, stiti cum, am schimbat cablul s-ata, hdd nu avea nici pe naiba... ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

Nu, la mine sunt probleme grave :). Hardul este defect, are o grămadă de bad-uri. De exemplu pe sectorul alocat pentru Opera are un bad și dacă vreau să instalez...freeze, apoi trebuie force restart. Nu pot să știu cauza, doar probabil niște condiții favorizante. De exemplu calculatorul a stat la frig destul de mult timp, apoi umiditate mare, funcționare destul de îndelungată (peste 12000 de ore), prinderea inadecvată în rack, probabil nu a fost strâns cum trebuie, că mi-am mai băgat labele prin calculator, apoi a stat în rack fără șuruburi mult timp, până a început să facă probleme și l-am scos de tot din rack. Probabil nu crăpa așa de repede, dar na mai sunt și greșelile utilizatorului nu neapărat vina echipamentului. :D

• 4 weeks later...
  • 2 months later...

Formatare completa, toate partitiile, fara antivirus ca ingreuneaza inutil, fii tu antivirusul, fara update-uri, turn off automatic updates.

Eu mai aveam niste programe instalate cand am facut o verificare de rutina, tot asa, mergea greu la browsing si aparea si o eroare, nu stiu ce erau acele programe si nici de unde au aparut, le-am dezinstalat pe toate, vreo 6-7 la numar apoi mergea perfect pc-ul.

Tin update-urile pe off. Sincer nu am windows original, am folosit un program prin care l-am activat... M-am obisnuit cu el asa greoi. Trebuie sa-i fac windows-ul din la 3-4 luni ca incepe sa se blocheze si nu stiu ce sa-i fac. Antivirusurile ma enerveaza pentru ca cele gratuite scaneaza foarte greu, asa ca nu am. Acum eu nu am pc-ul langa mine pentru ca locuiesc intr-o zona rurala cu viteza se internet 400 mb/s(la download) si il tin la bunica mea unde am viteza foarte mare. Multumesc de sfat Deio, voi incerca sambata ;).

@Scootch98 , de ce nu folosesti windows 7/8/8.1 Enterprise care se gaseste gratuit la download pe technet. Windows-ul e valabil 90 de zile. Timp in care ii poti face update-uri. E complet legal + ca poti ajunge pana la un an cu valabilita cu ajutorul comenzii rearm. Apoi il reinstalezi daca oricum spui ca faci acest lucru o data la 3-4 luni. Poate din cauza windows-ului piratat iti ruleaza asa sau a programului de activare sau mai stiu eu ce crack-uri.

Mie imi ruleaza bine windows 7 Enterprise pe un PC cu specificatii la jumatatea alor tale dac pot sa spun asa. Stocarea e putin mai mare la mine. Am lag la vizionarea videoclipurilor hd pe youtube cu Google Chrome. Cu Opera e ceva mai bine. Dar in rest e Ok nu se blocheaza la navigare. Daca spui ca se blocheaza poate fi si de la praf sau de la pasta termoconductoare de pe procesor. Se incalzeste prea tare si se blocheaza. De cand ai PC-ul? Sau cand l-ai curatat ultima oara. Uite si un print sceen cu specificatiile mele. Procesorul este de 1,9 Ghz

post-11366-0-19240200-1404926176_thumb.png

L-am luat acum un an., in 2013 tot prin perioada asta de la o "firma" care asambleaza pc-uri pe bucăți. Inauntru nu e pic de praf l-am desfacut acum o luna... Voiam sa ii bag un hard, dar nu se potrivea. Daca ii reinstalez windowsul ruleaza bine cel putin 2 luni.

Guest Deio

PC-urile nu sunt facute sa ruleze doar o perioada apoi sa intre in nefunctionare dintr-o data :)) Ar fi fain sa fie asta, service-urile ar castiga bani cu lopata.

Ai mai multi factori probabili care perturbeaza functionarea PC-ului corecta:

- Testezi SMART HDD, folosesti Crystal Disk Info http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html, e gratuit pe internet. Ruleaza din Windows si WinPE. Sau  e bun si HDTune http://www.hdtune.com/download.html. Dar Crystal e mai prietenos pentru incepatori.

Ideea e sa vezi sectoare probleme si daca la stare iti spune Caution cu galben, atunci HDD-ul se cam duce. Cu rosu nu cred, ca altfel era inutilizabil.

- Testezi memoria sau memoriile RAM cu Memtest, e de asemenea gratuit pe internet. Daca ai erori ECC sau in adrese, iti arata cu rosu.

- Sursa alimentare nu o poti testa tu, pentru ca daca o desfaci, risti sa te curentezi, chiar daca e scoasa din priza, condensatorii de inalta tensiune pot ramane incarcati destul timp :P Si nu vrei sa te dai cu "taserul".

Ideea e ca vizual, e bine de stiut daca ai condensatori umflati sau cu crapatura in ei si electrolit curs pe langa. Ca in poza

Scoti doar capacul si te uiti la condensatori.

- Probabil instalezi ceva program, care la randul lui instaleaza ceva malware si sistemul se compromite si devine greoi si trebuie curatat, mai rau, probabil trebuie reinstalat. Desi se poate repara in 90% din cazuri. Daca mai intra in desktop sau ai System Restore functional. Sau poti intra in Safe Mode.

Windows 8, "cel mai minunat Windows vreodata", e ireparabil :angry: :angry: :angry:

bad-caps-2.jpg

@Deio multumesc de sfaturi . Aparent hard-ul se cam duce ... e cu galben . Nu inteleg tot ce spune programul . Am dat defragmentare si merge bine acum + ca am sters toate jocurile(in afara de cs) . Cred ca nu-mi mai iau nokia N9(oricum era doar un moft , voiam sa vad cum se misca ) :)) ci investesc ceva in pc (hard , ram , procesor) .

https://imageshack.com/i/nm2wvop

https://imageshack.com/i/nc8xe5p

Sper sa se vada imaginile , vad ca pe pc nu e ca pe telefon :) .

Edited by Innoxius

Ai 10 sectoare realocate. Sau sectoare ce asteapta sa fie marcate cu BAD. Asta de obicei anunta un deces, imi pare rau. Nu neaparat acum, e doar o avertizare.

Dar, inainte de a-l arunca la gunoi, ai putea sa faci doua lucruri:

- Instalezi WD Diagnostic de pe site-ul Western Digital: http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=612&sid=3 Varianta de DOS ar fi de preferat sa o rulezi, daca stii sa o instalezi pe un stick sau CD, pentru ca poate sa iti repare acele sectoare realocate.

- Rulezi HDD Regenerator, e a unui rus, compatriot cu Gastarbeiter :D  http://www.dposoft.net/hdd.html

Acest program e aur pentru unii, repara multe probleme.

Ambele programe se gasesc in varianta trial Regenerator si full, cea a producatorului Western Digital, al care HDD il ai si tu in PC, pe Hiren's Boot CD, acum este legal si gratuit.

http://www.hiren.info/pages/bootcd

Nu are link direct, dar il gasesti tu.

Este 100% legal, iata si pagina lui oficiala pe Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Hiren%27s_BootCD

• 4 weeks later...

Salut,
de vreo 2 zile ma chinui cu un SSD ADATA 64G pe care aveam sistemul W7x64, dupa un freeze la windows urmat de un force reboot, hardul nu a mai fost recunoscut.
1. am testat mai multe cabluri SATA data/SATA power, IDE, AHCI; nimic sub UEFI,
2. incercat diverse metode de cicluri power on/off, reset BIOS; nimic
3. sub Parted Magic Live la fel, nu este recunoscut in SATA; IDE/AHCI, incearca initializarea, din 6G il trece in 3G dupa care in 1,5G urmat de frozen...

Singurul mod in care SSD este functional,  read only...  pe cablu miniUSB Y (2xUSB- data/power).
Sub USB prin Parted Magic, nu am reusit clonarea (clonezilla), insa am facut copierea continutului de pe cele 2 partitii, System Reserved si System  prin copy/paste, noul hard booteaza mai greu windows-ul, insa e operational si reactivat OEM.

Mai stiti vreo metoda de a repune SSD-ul inapoi in sistem fara sa apelez la format/secure erase?
Multumesc,

Ce spui tu acolo e simptomul clasic de SSD failure. La SSD-uri cum nu exista parti in miscare, capete de citire si alte parti mecanice, singurul mod in care SSD-ul nu mai este utilizabil este controller failure/firmware failure si astfel el nu mai este detectat sau are doar 0MB ca spatiu si nu poti face nimic. Recuperare de date de pe SSD-uri este de mult mai anevoioasa (uneori imposibila) ca pe HDD-uri, deoarece spre exemplu platanele unui HDD contin date atata timp cat nu sunt taiate, arse sau indoite/deformate. Chiar si cu alt cap citire (actuator) sau placa logica. Pe cand la SSD-uri datele sunt impartite in celule NAND (blocks) si care sunt decise de controller care si unde stau.

Ai nevoie de datele de pe el?

Datele le-am recuperat sub USB, prin copy/paste pe alt HDD partitionat system reserverd/boot100MB si system restul... acum utilizez noul hdd cu windows-ul clonat, problema insa e vechiul SSD daca ar mai putea fi readus la viata sub SATA, pe USB e functional!

Edited by qwess