Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor. De o vreme încoace hard-disk-ul de la calculator a început să scoată niște sunete ciudate. În interiorul lui se aude ca un disc care nu poate fi citit. Menționez că în ultima vreme am avut parte de freeze-uri destul de dese, mai ales dacă hardul era prins în rack-ul din carcasă.

Are cam 4 ani de când am luat calculatorul peste câteva zile (1 aprilie :D) iar vinovatul este un Western Digital SATA 2 de 500 de GB cu 7200 rpm. L-am verificat de erori și nu a fost găsită nici una.

Pe termen lung, trebuie schimbat ca să fiu sigur pe datele pe care le am și să nu le pierd?

Mulțumesc!

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sa stii ca mortul de la groapa nu se mai intoarce. Schimba-l pana mai poti copia de pe el.  

Pentru date la care nu prea umbli si pe care nu vrei sa le pierzi, e indicat sa faci ce-ti recomanda Deio. Insa pentru hdd-ul principal de pe pc, nu prea ai ce face, nu poate fi inlocuit cu BD-uri.

Hardurile sunt consumabile. Am citit un articol recent care zice... Nu e o intrebare dacă hdd se strică... E când se strică. Deci schimbă-l și copiază tot.   Nu risca.   Trimis dupe racheta de G-P

Posted Images

Hardurile sunt consumabile. Am citit un articol recent care zice... Nu e o intrebare dacă hdd se strică... E când se strică. Deci schimbă-l și copiază tot.

Nu risca.

Trimis dupe racheta de G-Pad a soției.

Si daca nu te impaci cu WD Diag, poti incerca si Crystal Disk Info. E bun ca spune cu litere de o schioapa GOOD sau CAUTION sau BAD :)) BAD e evident, HDD-ul -> DEEE scrie pe el :P

De fapt citeste parametrii SMART. Am tot promis ca pun pe forum tool-uri prin sectiunea de hardware, sunt cateva utilitare ce sunt gratis si pot ajuta sa furnizeze informatii de baza sau sa devina instrumente de diagnostic.

Am multi hardware failure. S-a bulit și DVD-RW și dar hardul încă o duce. Cred că o să schimb piesele, că demult e plănuit ;).

O să revin cu screen-shot-uri :D. Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri.

Iată și captura vinovatului: 

post-1492-0-90527100-1396088021_thumb.png

HDD-urile sunt destinate defectelor din cauza ca sunt piese mecanice care au motor si capete magneto-rezistive. 80% din defectele HDD-urilor sunt de capete sau actuatoare. Capetele de citire se degradeaza in timp si nu mai citesc corect.

Atunci incepi sa auzi un zgomot de lovire actuator de margini pentru ca nu se poate pozitiona corect pe platan.

Rareori se zgarie suprafata, insa nu e exclus, pentru ca perna de aer este de cativa microni dintre platan si cap. Se apropie daca sufera socuri mecanice si atunci recuperarea devine anevoioasa sau chiar imposibila.

Nu fac reclama, insa va recomand sa va luati BD-RW. Incepe sa devina aproape accesibil, iar un disc BD-R costa 8 lei pe online-uri. Acel disc tine 50GB data, cu 10 din alea ti-ai pus tot ce ai mai pretios.

Nu va incredeti in HDD-uri! Sunt piese in care nu putem avea incredere pe timp indelungat, sau e bine sa aveti inca unul rezerva. Eu am 3. Si mi-am cumparat recent un BD-RW LG, scrie si citeste tot. Discurile incep de la 4-5 lei bucata, nu mai sunt 50 lei ca pe vremuri.

Iar eu ala cu defect profesional, dar o sa imi multumiti mai incolo :P

Înțeleg hard-disk-ul pentru că în cei 4 ani a mâncat mult P2P, și asta este destul de dăunător. Acum, dacă îl prind în rack cu șuruburi își dă freeze, de aceea stă pur și simpu în carcasă întors pe dos :)), și nu face nici o problemă. Calculatorul a fost făcut pe piese dar hard-disk-ul și placa video au costat cel mai mult. O să le schimb în viitorul apropiat. Am vrut un hard extern, dar m-am răzgândit, după ce am pățit cu un stick de 32 GB. Aveam o grămadă de date, poze, etc, și odată s-a gândit el să nu mă mai lase să le accesez. Am reușit cu un soft de recuperat date, dar mi-am învățat lecția.

Pentru date la care nu prea umbli si pe care nu vrei sa le pierzi, e indicat sa faci ce-ti recomanda Deio.

Insa pentru hdd-ul principal de pe pc, nu prea ai ce face, nu poate fi inlocuit cu BD-uri.

Pe laptop am BDWriter, insa nu prea l-am folosit. Pur si simplu imi displace ideea de a sta toata ziua si a scrie cd-uri. Asta nu inseamna ca nu e bine sa ne tinem datele pe BD-uri, insa mi-e mai comod sa le duc in cloud, ca nu sunt date secrete sau mai stiu eu ce.

Daca Hdd-ul pe care ai sistemul si despre care spui ca ai probleme, pica, e indicat sa nu tii nimic important pe el, sa duci totul fie pe un alt hdd de pe pc daca ai sau pe orice altceva.

Eu am doua hdd-uri de 750 pe laptop si datele foarte importante le tin pe ambele hdd-uri.

Este hardul principal, și pe placa de bază sunt doar 2 sloturi SATA unul e ocupat de HDD altul de DVD-RW. :). Deocamdată nu-și mai dă freez-uri după ce l-am scos din rack, dar oricum este în plan un upgrade mult mai serios și atunci sigur că o să-mi salvez datele cele mai importante. Deocamdată, o să-i reduc timpul de funcționare al PC-ului, și nu o să mai folosesc programe P2P.

Nu aia il omoara :)):)) HDD-ul poate ceda oricand, chiar si alimentat doar fara cablu date. Am mai avut HDD-uri care faceau zgomot (asa numitul Hitachi Deskstar sau aka Deathstar :)) ) si a mai functionat cateva luni asa.

Pune pozele ca ma manca undeva curiozitatea, ce sa ii zic :))

Păi am pus-o mai sus. Scrie Atenție. Deci trebuie schimbat grabnic. Cele mai multe date îi aparțin surorii mele (poze-na femeile ce să mai spun :D) pentru că a fost calculatorul utilizat la comun iar eu am acum laptop și mi-am mutat datele acolo. Dar cred că ar trebui să-mi iau adio de la voi dacă se întâmplă ceva cu datele ei :)). O să pun problema în cadrul familiei. Dacă nu mai merge DVD-RW îl pot pune în slotul lui :D.

Abia acu am vazut ca ai editat postul, credeam ca pui alt link :)

Da, ai o caruta de sectoare realocate si necorectabile :(. Mai foloseste-l cum vrei, dar fa salvare. Mai trage de el cat poti, chiar nu conteaza. Nu tine ceva important, dar foloseste-l.

Din nefericire, s-ar putea sa ai franari de operare, pentru ca zonele nemarcate unde incearca sa scrie se va chinui si vei vedea ca merge mai greoi.

Daca gasesti de 1TB la pret bun, ia. Sa nu fie de 5400RPM sau Green. Vezi daca poti gasi variante SSV, Seagate are modelul SV-35, e facut pentru mers non-stop. Sau WD Purple, ar fi super daca gasesti. Sunt facute pentru 24/7.

Eventual pot intreba si eu pe la furnizori de curiozitate sa aflu un pret.

Au si purple PURX la Garbage PC :)) Dar atentie ca acela are IntelliPower, adica turatie variabila. Daca vrei sa ai viteza maxima, atunci iti iei cu 7200RPM.

Impactul de viteza la purple nu e mare, eu vedeam la Green-uri ca fata de Blue nu era diferenta vizibila. Si Seagate SV e ok. Alege corect :)

Păi vreau ceva care să reziste mult timp. WD Caviar Blue nu mai cumpăr, cred că o să iau acel Seagate SV, mi se pare destul de bun. Doar că placa mea de bază are SATA 2 iar hardul va fi pe 3, sper să nu fie probleme aici :D.

HDD-ul actual este plin de bad-uri. Dacă vreau să instalez Opera își dă freeze, probabil are pe acel sector probleme :)).

Probabil Blue și Green sunt cele mai accesibile :D din gama lor de produse.

Deio am avut eu la locul de munca cam 5 seagate pentru supraveghere si au crapat toate in 1 an sau mai putin. Ca sa nu arunc vorba aiurea: toate au rulat in server(adica nu dvr de sine statator) de tip dvr 24/7.

Traduceri pentru cine are nevoie: sv=suveillance/discuri concepute pentru sisteme de supraveghere  dvr= digital video recorder/adica sistem de supraveghere 

Nici eu nu sunt fan Seagate :P

Dar e mai greu de adus WD de 2TB si momentan am 2 x ST2000DM001 si un WD10EZEX. Am sa imi comand 3 Purple PURX pentru ca nu ma joc pe ele, le tin ca stocare. Sa vad daca imi pot comanda.