Clicky

Jump to content

Abonament sau prepay?


Feri

Recommended Posts

Asa cum suna si titlul topicului care este varianta mai buna?

Momentan detin abonament de 5 euro+2 euro internet mobil.In acest bani am 250 minute in retea,25 minute nationale si 200MB trafic internet.

La cartela pt 5 euro primesc 3000 minute in retea,75 minute nationale si 15MB trafic internet.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca numai tu iti poti raspunde cel mai bine la aceasta intrebare. Nu este o noutate faptul ca ofertele pentru cartele prepaid sunt mai avantajoase uneori fata de cele de la postpaid. Un abonament inseamna obligativitate contractuala, clauze. Te legi la cap pentru un an / doi ani. De multe ori si ofertele de retentie sunt mult mai slabe decat ofertele dedicate clientilor noi. Adica mi se pare culmea ca un posibil viitor client sa aiba mai multe avantaje fata de un client actual vechi care are deja o "relatie" formata deja cu operatorul.

 

Esti utilizator de cartela Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Am si abonament(de fapt 3 abonamente,eu,sotia si fata) si cartela.

Doar ca la abonamente,una expira in decembrie,a doua este deja libera de contract,iar al treilea mai are aproape un an......

Pt cel care este liber de contract...m-au sunat si inca ma suna pt retentie...doar ca oferta primita...ma lasa rece.

Link to comment
Share on other sites

La fel cum a zis @nikalai, depinde de fiecare user in parte, intrucat fiecare are necesitatiile sale. Eu as recomanda optiunea la 9 euro prepay, este singura varianta rentabila, si poti renunta oricand la ea.

 

eu unul recomand abonamentul. la vodafone traficul pe internetul pe mobil este foarte putin .. (250 mb)

si la abonanent se poate renunta in orice moment daca doresti. asta daca nu ai accizitionat in telefon la pret subvenionat.

Link to comment
Share on other sites

Cu internetul mobil ma descurc si cu 200MB/luna deoarece acasa am wifi,iar pe unde umblu la fel este wifi gratis.

La abonamentele in curs nu pot renunta deoarece am telefoane subventionate.De acea am si zis pe un alt topic ca prefer sa iau telefonul la liber...tocmai sa nu ajung la cheremul operatorului.

Link to comment
Share on other sites

Cartela e sfatu meu. Eu am prins anu trecut o extraoptiune cu 10 000 minute / 40 nationale la numai 5 euro.. acum cu 5 euro ai 3000... Eu unul folosesc pe luna cam vreo 5000, deci 3000 nu m-ar satisface

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pe WiFi la munca si acasa, in rest sunt pe HSPDA. Daca nu faci chestii grele gen vizionat video-uri pe Youtube, 100 de M sunt de ajuns. Se poate si naviga cu Google Maps in limita asta, traficul facut de Google Maps nu e asa de mare pe cat m-as fi asteptat. Eu sunt pe cartela, am optiunea de 7 euro de la Orange (2800 minute + 2800 SMS in retea, 100 minute apeluri nationale + 100 SMS-uri nationale si 100 MB trafic pe mobil). Exista o optiune cu trafic de 500 de M, dar care are 70 minute si 70 de SMS-uri nationale (alea in retea sunt si asa destul de multe).

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez...sunt la Vodafone.

Dar oricum mersi de sfaturi....tot la cartela voi ajunge.

 

PS.Pt navigare folosesc iGO.

Link to comment
Share on other sites

Orange ofera acces nelimitat la internet la unele abonamente. E drept ca dupa ce se consuma o anumita cantitate viteza este limitata dar totusi...

 

Am un prieten care si-a cumparat un Galaxy S II la abonament si are vreo 700 de M. Nu ii ajung, el face mult trafic pe mobil. Plateste in total vreo 22 de euro pe luna. Abonamentele alea sunt exagerat de scumpe, chiar prohibitive, pentru ca sunt destinate sectorului business.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care si-a cumparat un Galaxy S II la abonament si are vreo 700 de M. Nu ii ajung, el face mult trafic pe mobil. Plateste in total vreo 22 de euro pe luna. Abonamentele alea sunt exagerat de scumpe, chiar prohibitive, pentru ca sunt destinate sectorului business.

 

Ce inceamna exagerat de scump? 30 -35 de euro tva inclus pt 1500 minute in retea 250 in alte retele si 1 GB internet mi se pare ok...

Link to comment
Share on other sites

Ce inceamna exagerat de scump? 30 -35 de euro tva inclus pt 1500 minute in retea 250 in alte retele si 1 GB internet mi se pare ok...

 

Arata-mi tu un abonament de 35 de euro care sa aiba teoretic Internet nelimitat, dar sa nu fie numai abonamentul de date 35 de euro, ci o oferta cum am eu la cartela. Si da, 35 de euro este exagerat de mult.

Link to comment
Share on other sites

pai eu am zis 1 GB date...

 

Mda, se pare ca nu am citit bine. Pentru 1 GB de trafic platesti de 3 ori mai mult decat dau eu pe 500 de M. Raman la parerea mea ca nu renteaza un astfel de abonament, eu fac 1,5 lejer trafic total pe luna si nu folosesc telefonul decat ocazional. Dupa ce ajungi la 1 G, platesti mult pe 1 MB. Asta e parerea mea personala.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.r...0623&pcid=17072 + http://www.cosmote.r...0&cid=20375&p=2 = Abonamentul perfect. La doar 23 de euro ai 5 GB trafic + abonamentul.

 

intr-adevar... un abonament bun. totusi pe mine m-ar omori minutele in alte retele.

 

Mda, se pare ca nu am citit bine. Pentru 1 GB de trafic platesti de 3 ori mai mult decat dau eu pe 500 de M. Raman la parerea mea ca nu renteaza un astfel de abonament, eu fac 1,5 lejer trafic total pe luna si nu folosesc telefonul decat ocazional. Dupa ce ajungi la 1 G, platesti mult pe 1 MB. Asta e parerea mea personala.

 

pt 1GB platesc 9 euro pe luna dupa depasire 20 de eurocenti- viteza ramane aceeasi 7.2 Mbps

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar... un abonament bun. totusi pe mine m-ar omori minutele in alte retele.

 

 

 

pt 1GB platesc 9 euro pe luna dupa depasire 20 de eurocenti- viteza ramane aceeasi 7.2 Mbps

 

 

Asta include si oferta de voce? Atat dai la abonament in total?

Edited by Mihai
Link to comment
Share on other sites

Bai,eu cred ca daca nu esti exagerat de geek, undeva intre 500mb-1 Gb e arhisuficient.Eu beneficiez de o super oferta(pers jurid).800 min vodafone,125 nationale si in grupul meu vbesc moca+ 500 mb trafic.toate astea la 9 euro/luna cu tot cu TVA.

Acum daca dai jos torrente cu telefonu pe HSDPA...e treaba ta!

Link to comment
Share on other sites

Salut

Vedeti ca daca va tineti de "sotii" puteti intra in Orange Young...la 5 euro lunar ai destul trafic , ptr ei tineri FB, YM, si alte alea gratuit, 2000 min retea, 150 nationale, 75 sms nationale, sms in retea 200. Nu mai stiu exact dar e una dintre cele mai bune din piata, dupa parerea mea.

O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce mi-am inaintat cererea de reziliere a abonamentului si pastrare a numarului pe cartela :D. Sa vedem cum este pe pre-pay acuma cu net-ul :)) ca-mi spunea un operator odata: aaaaaaaa...pai stati asa domnu' ca netul de la cartela nu-i acelasi lucru cu net-ul de la extraoptiunea de 500Mb la 7 euro :)) . Nu stiu exact ce a vrut sa spuna <_<

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Terms of Use